İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS

marketlerlogo2.png

icsayfa-statik-ustler-1.gif

anasayfadikeysagust-2.gif

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

MUÇEP doğal alanları koruyacak

(6 Duygu)
(2 Duygu)
(3 Duygu)
(2 Duygu)
(3 Duygu)
(6 Duygu)
(5 Duygu)
 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ‘Doğal SİT’ alanları konusundaki tanım değişikliği üzerine hazırlanan rapor, il genelinde büyük tartışma yarattı. Doğal sit alanlarının korunması amacıyla Muğla Çevre Platformu kuruldu.
110117mucep_3eaf5.jpg
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, ‘Doğal Sit Alanlarının’ derecelerinin, koruma düzeylerinin ve kapsadıkları alanların yeniden düzenlenmesi amacıyla başlattığı “Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesinin” Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne görüş almak amacı ile gönderilmesi sonucu, Muğla’da yaşayan vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları tarafından “yaşamsal önem” taşıması nedeni ile sahiplenildi.
Bu amaçla, 4 Aralık 2016’da 75 kişinin katılımı ile “Muğla Çevre Platformu” kurulması kararı alındı. MUÇEP, kuruluş nedeniyle ilgili yaptığı açıklamada “Bakanlığın çalışmasında kamuoyunun, sivil toplum örgütlerinin bilgilendirilmediği, plan değişikliklerinin bilimsel gerekçelerinin paylaşılmadığı; halkın ve sivil toplum örgütlerinin dışlanarak ,bazı doğal koruma alanlarının gerek sit derecelerinin düşürülerek, gerek koruma statülerinin tamamen kaldırılarak yapılaşmaya açılmasının önünün açılmasının kabul edilemeyeceği konusunda fikir birliğine varıldı. Katılımcılar, kabul edilemez buldukları bu planın gerçekleşmesine ve bölgedeki her türlü ekolojik tahribatlara karşı birlikte mücadele etmek üzere Muğla Çevre Platformu’nu (MUÇEP) kurmaya karar verdiler.” dedi.
Muğlalıların, doğal sit alanı derecelendirmesinin değişmesini istemediğini kaydeden MUÇEP yetkilileri, “Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan ve “Madde 80” olarak anılan karar ve ardından 6 Aralık 2016’da resmi gazetede yayınlanan yönetmelikle, büyük sermaye guruplarına “kamu yararı” adıyla yeni rant alanları yaratmak için değişiklikler yapıldığı endişeden öte, bu yönetmeliklerle yerellerdeki belediye ve ilgili kurumların yetkilerinin elinden alınması ile gerçek bir tespite dönüşmüştür. Bütün bu gelişmelere rağmen, 4 Aralık 2016’da Muğla Çevre Platformu kurulması kararını alan Muğlalılar, kendi bölgelerinde konu ile ilgili sivil toplum kuruluşları, uzmanlar, vatandaşlarla bir araya gelerek, planlar üzerinde çalışmışlar, koruma statüleri değiştirilerek yapılaşmaya açılması planlanan alanlarda meydana gelecek ekolojik yıkımın vahametini belirlemişler ve sadece “hayır” demekle kalmamışlar, alternatiflerini ve gerekçelerini içeren raporlar hazırlamışlardır.” ifadelerini kullandı.
Açıklamasına devam eden MUÇEP, “Yine bu süreç içinde, bilgi edinme haklarını kullanarak “BİMER”e başvurmuşlar, bu doğal sit alanları değişikliklerinin hangi bilimsel gerekçelerle yapıldığına dair bilgi istemişlerdir. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü’nün basına yaptığı “sivil toplum örgütleri ile paylaşıyoruz” açıklamasına rağmen, BİMER’den gelen cevapta “çalışmalar devam etmekte olup söz konusu proje sonuçlanmadan herhangi bir bilgi verilememektedir” denilmiştir.” diye konuştu.
“SÖZÜN BİTTİĞİ NOKTA DEMEK İSTEMİYORUZ”
Platformun tüm raporlarını kamuoyu ile paylaşacaklarını duyuran MUÇEP, “Tüm bu gelişmelerin ardından, kuruluş aşamasında olan platformumuzu daha da geniş katılımla, 8 Ocak 2017’de Marmaris’te deklere ederek, kurmuş bulunuyoruz. Yaptığımız toplantıda, Muğla’nın ilçelerinden katılan tüm yapılar proje üzerinde, haritalar, paftalar bazında tek tek çalışmalarını aktarmışlardır. Çalışmalar bu kadarla da sınırlı kalmayacak, kurulmuş olan bilim komisyonu incelemelerine devam edecektir. Platform nihai olarak, bu raporları kamuoyu ve ilgili mercilerle paylaşacaktır.
Amacımız geri dönüşü mümkün olmayan doğa tahribatlarına engel olmaktır. Bunu da ancak yetkili kurumlarla; yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve yerel halkla beraber karar vererek gerçekleştirebiliriz.” denildi.
Sürdürülebilir doğanın önemini vurgulayan MUÇEP, “Ülkemizin sürdürülebilir ekonomik, turistik, enerji ve kültürel gelişimi; doğa tahrip edilmeden, korunarak ve yerel halkın çıkarları da gözetilerek mümkündür. Çatışarak, yereli ve birbirimizi yok sayarak, diyalog yollarını yok sayarak gelişmeye değil “yok etmeye” yol açarız. Doğayı yok etmek, sadece insanları değil tüm canlıları yok etmektir. Yani, geleceğimizi yok etmektir. Muğla Çevre Platformu olarak bizler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığını, bölgemizde geri dönüşü olmayacak bir ekolojik yıkıma yol açacak bu projeyi düzeltmeye, küresel ısınma nedeni ile gelecek kuşakların en çok etkileneceği kuşaklardan birinde bulunan bölgemizde doğanın ve su havzalarının daha iyi korunmasını sağlayacak şekilde yerel halkın, yerel yönetimlerin ve yerel sivil toplum örgütlerinin katılımı ile birlikte yapmaya davet ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.
Daha önce de Muğla Büyükşehir Belediyesinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Doğal SİT alanları konusundaki tanım değişikliği üzerine hazırladığı rapor, Milas Kent Konseyinin düzenlediği bilgilendirme toplantısıyla kamuoyuna sunulmuştu.

 

110117sit_6_1a3f8.jpg

 

110117sit_5_e438e.jpg

 

110117sit_4_6cb08.jpg

 

110117sit_3_91734.jpg

 

110117sit_2_bec50.jpg

 

110117sit_1_ba0a7.jpg

sag-dik-2.gif
Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Güllük provokasyonundan 15 Temmuz şüphelisi çıktı
Kamyona çarpan sürücü hayatını kaybetti
Pinarlı arıcılar yetim kaldı
Bafa Gölü’nün sessiz çığlığı…
Anlık seçim sonuçları Gunaydinmilas.com’da…
 Milas seçime gidiyor…
 ADM seçim hazırlıklarını tamamladı
İlk çalışmalarına başladılar

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech