İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Bodrum’da Kültür Sanat ve Zefirya…

(126 Duygu)
(118 Duygu)
(119 Duygu)
(108 Duygu)
(116 Duygu)
(105 Duygu)
(103 Duygu)
 

can-pulak.jpgTatil ve eğlence beldesi Bodrum kültür ve sanat ağırlığı taşıyan bir kimliğe de bürünüyor.
Bazıları bunu etkinlik fazlalığı olarak yorumluyor. Bu yanlış bir değerlendirme bence. Bir kentte ne kadar çok kültür ve sanat etkinliği oluyorsa, o kent uygarlığa ve çağdaşlığa daha layık bir çizgiye oturuyor demektir. Geçmişte bunun fakirliğini yaşıyordu Bodrum.

Ne zamanki Antik Tiyatro devreye girdi, kalede konserler verilmeye başlandı, Turgutreis Doğuş Marina’da inanılmaz mükemmelikte organizasyonlar yapıldı, işte o zaman Bodrum, kültür ve sanat kulvarında hızlı bir tırmanışa geçti. Bu tırmanışın diğer önemli kavşakları ise Gümüşlük Klasik Müzik festivaliyle, kaledeki Bale gösterileri ve tabii ki, Cenap-Gülay Tezer’in Dibeklihan eseri…
Antik tiyatro Türk klasik ve sanat müziğini yıllarca kucakladı. Ülkenin en seçkin sanatçılarını Bodrumlulara tanıştırdı, dinletti. Park sorununa rağmen halk, akın akın konserlere gitti, taşların üzerinde oturdu, en azından büyük şehirlerde yaşayanların tattıkları hazzı ,zevki ve keyfi yaşadı. Televizyonda gördüğü sanatçıların çoğunu izleme imkanını buldu. Turgutreis Konserlerine gelince, Doğuş Holding’i gerçekten kutlamak ve marinada konser fikrini yaratan o dönemin marina genel müdürü Ali Erkan Bezirgan’ı alkışlamak gerek. Dünyada görülmemiş bir modeldi bu. 5000 kişi tahta iskemlelerin üzerinde oturarak, dünya çapındaki sanatçıları izledi ve alkışladı yıllarca. Doğuş Holding ayrıca bu konserlerden elde ettiği gelirlerin tümünü de engellilere sahip çıkan vakıflara bıraktı.
Doğuş bununla da yetinmedi, kaledeki bir alanı da değerlendirerek, Bodrum’a 1500 kişilik ikinci bir gösteri merkezi de kazandırdı. Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğünün organizasyonlarıyla, birkaç yıldır burada da çok güzel sanatsal etkinlikler yapılıyor, konserler veriliyor. Keşke diğer Holdinglerimiz de kültür ve sanat hayatımıza Doğuş gibi destek verseler, Çeşme-Kuşadası-Marmaris- Fethiye gibi turizm kentlerinde konserler düzenleseler…
Bodrum’un kültür ve sanatının mihenk taşlarından biri de Gümüşlük Sanat Festivalidir. Yıllarca imkansızlıklar içinde büyük başarılar yaratan ve adını tüm sanatseverlerin kalbine kazıtan Gümüşlük oluşumu, başta ünlü piyano sanatçımız Gülsin Onay ve bir avuç gönüllü sanatseverin eseridir. Bıkmadan, usanmadan, yılmadan görevini sürdürmekte kararlı olan Gümüşlük Sanat Festivalini de, güçlü bir Holdingimizin desteklemesi lazım ki, bunu Borusan-Anadolu-Koç-Sabancı- Eczacıbaşı, FİBA ve Nurol gibi holdinglerden biri rahatlıkla yapabilir.
Şimdi gelelim Dibeklihan’a… Tüm servetlerini buraya dökerek Bodrum’a, Avrupa’da bile örneğine kolay rastlanmayacak taştan yapılı muhteşem bir kültür ve sanat merkezi kazandıran Tezer çifti, yıllardır burada Türkiye’nin en güzel eserlerinin, resimlerinin, heykellerinin, seramiklerinin ve el sanatlarının sergilenmesini sağladılar. Hele Rahmetli Cenap Tezer’in söyleşileri, ülkemizin en değerli bilim adamlarının, yazarların konferansları unutulacak gibi değil. Bir Köy Enstitüleri etkinliği, Bir Harran bölgesi tanıtımı, bir Muğla-Milas-Ortaca geceleri, yemekleri, müzikleri, el sanatları filan, hele Küba gecesi, Büyükelçinin dansları, hareketli figür ve parçaları müthişti müthiş… Şimdi aynı hızla etkinliklerini sürdüren Dibeklihan’ı Uluç Tezer, daha da ileriye taşımak için gecesini gündüzüne katıyor, çırpınıyor adeta. Bir holding desteği de buraya olsa, ne güzel ne mükemmel olur. Niye Holding desteği diyorum biliyor musunuz, çünkü kültür ve sanat merkezleri ticarethane değil, para kazanamıyorlar. Hepsi keselerinden yiyorlar. Onun için holding desteği şart. Bu destek de vergiden düşüyor nasıl olsa…
Nurol Kültür Merkezi ile Belediyenin Herodot Kültür merkezinin çalışmalarını ve etkinliklerini de küçümsememek lazım. Onlar da ellerinden gelen gayreti gösteriyor, konser ve konferanslar, sergiler düzenliyorlar. Ama bir yeni Sanat ve Kültür merkezimiz daha var ki,yeni devreye giren bu merkez de hayli ses getirecek. Aktur Tatil sitesinin içinde ZEFİRYA adıyla müthiş bir mekan yaratmışlar. Amfitiyatro şeklindeki bu gösteri alanı, harika bir deniz panoramasına sahip ve oturduğunuzda harika bir tablo ile karşılaşıyorsunuz. Konseri mi dinlemeli, yoksa karşıda duran o harika manzarayı mı seyretmeli, şaşırıyor insan. Adını batı rüzgarı tanrısı Zefiros’tan alan Ege melteminin estiği bölgelere, tarihte Zefirya denirmiş. Merkezin adı da bu yüzden Zefirya olmuş.
Aktur yönetimi hem bir şahasere imza atmış, hem de Gümüşlük Festivaliyle işbirliği yaparak, çok güzel konserlerin ev sahipliğini üstlenmiş. Burada ilk konseri dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay verdi. Büyük bir kalabalığın beğeniyle izlediği bu konserde Onay, parmaklarını Frederic Chopin’in eserlerinde ustaca kullandı ve millete (İyi ki Gülsin’imiz var. Onunla iftihar ediyoruz) dedirtti. Zefirya’da 19 Temmuz’da Hollandalı Viyolonsel Jeroen Den Herder ile Tayvanlı piyanist Hua-Hsuan Lee’nin,26 Temmuz’da Tuncay Yılmaz’ın (keman) ile Emre Elivar’ın (piyano), 2 Ağustos’ta ise Alman Konstanze Eickhorst’un (piyano)konserleri var.
Gümüşlük Uluslararası Festivali 1 Ağustos’ta Eser Öktem’in (piyano),18 Ağustos’ta Begül Erhan’ın (gitar) ve 6 Eylül’de Gülsin Onay’ın piyano konserlerini de Dibeklihan’da yapıyor. Anlaşılan bu yıla konser yılı diyecek ve çoğunu mutlaka izleyeceğiz.
Konuyu noktalamadan önce Bodrumlu sanatçımız Numan Pekdemir ile Nadir beyin de Bodrum Filarmoni Orkestrası kurma gayret ve girişimlerini de belirtmeliyim. Ayrıca Numan beyin Bodrum’da başarılı pek çok konsere imza attığını da söylemeliyim. Bodrum’un kültür ve sanat yıldızı giderek yükseliyor. Ne güzel…


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Olası Afet İçin 215 Toplanma Alanı Belirlendi
Yeni Milasspor U15 Galip…
Başsavcı Yapar’dan İadei Ziyaret
Çakıroğlu Ailesinin Acı Günü
Muğla’dan Elazığ’a 9 tır yardım
Verdikleri sözü tuttular üç puan aldılar
Elektrikli bisikletteki 2 kişi yaralandı
CHP Milas İlçe Kadın Kolları yeni yönetimini seçti

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech