Tıklayın Otomatik Okusun. Tıklayın
Tasarım: arifozbey.com

Gündem Haberleri 2.Manşet (Anasayfa Orta Alanda) !

videoana_246a7.png

marketlerlogo2.png

MILAS
giydirme1.gif
 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.jpg
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

 

Milas’ta geçtiğimiz hafta başlayan çipli kimlik kayıtlarında yaşanan randevu sorunu vatandaşlardan tepki topladı. Telefon ve internet üzerinden randevu almakta sıkıntı yaşayan Milaslı vatandaşlar, çareyi randevusuz bir şekilde Milas Nüfus Müdürlüğüne başvurmakta buldu.
090117ciplikimlik_4aa84.jpg
Milas Nüfus Müdürlüğü, 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren kimlik kartlarının dağıtılmaya başlandığını açıklamıştı.
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı projesi kapsamında “Yeni T.C. Kimlik Kartı“ başvurularının alınma sürecine ilçemizde geçtiğimiz hafta pazartesi gününden itibaren başlamıştı.
Eski nüfus cüzdanları yerine yeni çipli kimlik kartlarını almak isteyen Milaslı vatandaşlar, internetten ya da çağrı merkezinden randevu almaya çalıştı.
Çipli kimlik almak için ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresine ve Alo 199 numaralı çağrı merkezine ulaşmak isteyen Milaslı vatandaşlar, beklenmeyen bir problemle karşılaştı.
Milas Nüfus Müdürlüğü için ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresinden randevu almak isteyen vatandaşlar, internet üzerinden erişim sağlayamadı. Bunun üzerine Alo 199 hattından randevu almak isteyen kişiler, çağrı merkezi personeli tarafından verilen yanıtla tekrar şaşkınlık yaşadı. Çağrı merkezi, Muğla için çipli kimlik kartı randevusu verilemeyeceğini söyledi.
Hem internet sistem hatası hem de çağrı merkezinden randevu alamayan vatandaşlar, bu durum yüzünden mağdur oldu. Vatandaşlar çareyi, randevusuz Milas Nüfus Müdürlüğüne başvurmakta buldu.
“MUĞLA İÇİN RANDEVU SİSTEMİ YOK”
Çipli kimlik kartı randevu sisteminin çalışmaması yüzünden mağdur olduklarını ifade eden vatandaşlar, “Eski nüfus cüzdanımız yerine yeni çipli kimlik kartına kavuşmak istedik. Ekimlikrandevu.nvi.gov.tr internet adresine başvurduğumuzda, Milas için sistem hatası aldık. Alo 199 hattını aradık. Bize Muğla geneli için sistemin açılmadığını ve randevu veremeyeceklerini söylediler. Sadece Milas Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabiliyoruz. Randevusuz başvuracağımız için Milas Nüfus Müdürlüğü yoğun mesaili olacak. Bizler çalışan insanlarız, tüm gün sıra beklemek zorunda kalacağız. Randevu sistemine umarım bir çare bulabilirler.” diye konuştular.
NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURU
Milas Nüfus Müdürlüğüne başvuru sırasında, sıramatikten de sıra numarası alması gerekmektedir. Sıramatik, randevulu vatandaşlarımıza randevu saatine uygun olarak öncelik vermektedir. Başvuru için nüfus cüzdanı veya tanıtıcı kimlik belgesi ve 15 yaşından büyükler için son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf isteniliyor. Ayrıca başvuru sırasında kanuni süresi içerisinde yapılan doğum bildirimleri hariç kimlik kartı için 16 TL, kayıp cüzdanlar için ise 32 TL müracaat sırasında değerli kağıt ücreti tahsil ediliyor.
Kimlik kartınızın hangi aşamada olduğu internet üzerinden veya çağrı merkezinden takip edebilmektedir. Kimlik kartınız hazırlanarak, başvuru sırasında belirttiğiniz adrese PTT kargo ile teslim edilecektir. Başvurunuz sırasında kapalı bir zarf içerisinde verilen kimlik doğrulama amacı ile kullanılacak olan PIN şifrenizi, güvenliğiniz açısından kimlik kartınızı teslim aldıktan sonra nüfus müdürlüklerinde bulunan kiosklar (dokunmatik ekranlı bilgi ve servis amaçlı elektronik terminaller) kullanarak değiştirebilirsiniz.
10 yıl kullanım ömrüne sahip olan içinde temaslı temassız çip içeren yeni kimlik kartları uluslararası standartlarda, modern taşıma kolaylığına sahip yüksek güvenlikli tasarım ve özelliklere sahiptir. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk vs. mali kayıplar ve vatandaş mağduriyetlerini önleyebilecektir. Yeni Kimlik kartları elektronik imza olarak da kullanılacak olup birçok E-Devlet uygulamasıyla entegrasyon imkanı da sağlayacaktır.
Yeni kimliklerin verilme süreci devam ederken, eski kimliklerde 3-4 yıl daha kullanılabilecektir. Bu nedenle vatandaşlarımızın ilk etapta yoğunluk oluşturmamaları için telaş etmemeleri sürece katkı sağlayacak izdiham yaşanmasını önleyecektir. Ayrıntılı bilgiye Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü 'nün www.nvi.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

 

2_713b5.jpg

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

YGS birincisi Makbule Altuntop
Son dakika...Ören’de paraşüt kazası
2 yıl sonra bitecek…
 Öztürk: “Söylenenler akıl ve mantık dışı”
 Miniklerden kütüphane ziyareti
 Renkli karşılama
Güllük Su Ürünleri Kooperatifi seçimini yaptı
 Kütüphaneden dev hizmet
“Yüzde 78 neyi oylayacağını bilmiyor”
Avcılar genel kurul için biraraya geldi
Hak eden kazansın
Askere saldırmak istedi, vatandaşlar linç etti
Eski konak için yıkım kararı verildi
MEBİS hayata geçti…
 Sokak hayvanları konuşulacak
 Maçta 9 kişi kaldılar
Pir Sultan Abdal Derneği’nden dayanışma gecesi…
 İncirliin TEMA gönüllülerini ağırladı
Facebook
GoogleShare

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

 

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin

Tasarım ve Kodlama : Arifozbey.com

 

Hacı İlyas Mahallesi, Kadıağa Caddesi No: 15 / Kat: 1 , Türk Hava Kurumu Üstü 48200,Milas,Muğla,Türkiye
Sabit : +90 252 513 13 13 - Faks : +90 252 513 32 32 - Cep : +90 507 262 59 50

günaydınmilas.com - gunaydinmilas.com - gunaydinmilas.net

Tıklayın Otomatik Okusun. Tıklayın