İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS

marketlerlogo2.png

icsayfa-statik-ustler-1.gif

anasayfadikeysagust-2.gif

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Usta gazeteciye vefa plaketi

(5 Duygu)
(4 Duygu)
(4 Duygu)
(3 Duygu)
(4 Duygu)
(5 Duygu)
(2 Duygu)
 

Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Milas Temsilcisi Mutlu Hazer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla 77 yaşındaki Milaslı gazeteci Ali Turhan Görgen’e cemiyet adına vefa plaketi takdim etti.

100117gazeteci_94125.jpg

Ege Gazeteciler Federasyonu Denetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Milas Temsilcisi Mutlu Hazer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla 77 yaşındaki Milaslı gazeteci Ali Turhan Görgen’i ziyaret etti. Şuan ismi bilinmeyen ancak geçmişte Türk basınına emek vermiş isimlerin unutulmaması gerektiğine vurgu yapan Hazer, 1967 yılında başladığı meslek yaşamında çok sayıda ulusal ve bölgesel gazetenin Milas muhabiri olarak görev yapan Görgen’e katkılarından ötürü teşekkür ederek, cemiyet adına vefa plaketi verdi.
Vefa plaketinin kendisini çok mutlu ettiğini belirten Görgen, 1967 yılında İzmir’de yayın yapan Demokrat İzmir Gazetesi’nin açılmasıyla gelen bir teklif üzerine gazetenin Milas muhabiri olarak çalışmaya başladığını anlatarak meslek yaşamına ait anıları paylaştı.
Görgen, “Demokrat İzmir’de çalışırken çıkan güzel haberlerim neticesinde birçok gazeteden teklif aldım. Yeni Asır Milas muhabirliği yaptım. İlçemizin güzelliklerinden olan Bafa, Güllük ve Boğaziçi’ni gazete sayfalarına taşıdım. 1983’e kadar Hürriyet’te çalıştım. Bir ara ilan işlerine de baktım.” diye konuştu.
“SORUNLARIMIZ ACİL ÇÖZÜM BEKLİYOR”
Öte yandan Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Cem Kaytan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Milli birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulan önemli bir süreçten geçildiğine dikkat çeken Kaytan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ülke olarak terörün neden olduğu acılarla dolu, önemli günler yaşıyor, tarihe geçecek gelişmelere tanıklık ediyoruz. Bu ortamda medyamız çok önemli bir işlev üstlenmekte ve halkın haber alma özgürlüğü doğrultusunda fedakârca görev yapmaktadır. Darbe gecesi Türkiye için taşıdığı büyük önemi kanıtlayan ve darbe girişimine milletimizle birlikte karşı duran medyamız, sorunlarının çözümünü beklemektedir. Dayanışma günü olarak kutladığımız ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı’ nedeniyle, çözüm bekleyen sorunlarımızı kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Çünkü sektörümüzde yaşanan sorunların bir an önce çözümlenmesi, demokrasimizin gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Ülkemiz, medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Özgürlüklerden çalışma koşullarına, mesleki standartlardan yasal düzenlemelere kadar bir dizi yenilik, geniş katılımlı çalıştaylar dizisi ile belirlenmeli ve uygulamaya konulmalıdır. Meslektaşlarımız yazdıkları yazılar ve yaptıkları haberler konusunda uzun yıllar hep özgür olma mücadelesi vermişlerdir. Ülkemiz medyası özellikle 12 Eylül döneminde büyük baskılar yaşamıştı. Gazeteciler ne yazık ki günümüzde de; yazdıkları yazılar, yorumlar ve haberler nedeniyle yargılanabilmektedir. Bu durumun sona erdirilmesi ve basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması için özgürlükçü bir basın yasasına ihtiyaç duyuyoruz. Son dönemde tutuklanan, ancak terör ve darbe girişimi ile ilgisi olmayan meslektaşlarımızın durumu da belirsizliğini korumaktadır. Yaşadığımız süreçte kurunun yanında yaş da yanmamalı, suçlu ile suçsuz birbirinden çok iyi ayrılmalıdır. Terör örgütleriyle ve darbe girişimiyle ilgisi olmayan meslektaşlarımızın serbest bırakılmaları ve tutuksuz yargılanmaları en büyük arzumuzdur.”
Kaytan açıklamasında ayrıca şu ifadeleri kaydetti: “Öte yandan, 10 Ocak 1961, basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başlandığı gündür. Bu yasa, basın emekçilerinin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve belki en önemlisi de gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye bağlamaktaydı. Ancak günümüzde meslektaşlarımız çalışma ve yaşama koşulları ile mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma olanakları bakımından 10 Ocak 1961’den daha iyi haklara sahip değildirler. Bu nedenle meslektaşlarımız açısından bir bayramdan da söz edemeyiz. Hep tekrarladığımız gibi 10 Ocak’lar ve 24 Temmuz’lar bizim için bayram günü değil, dayanışma günleridir. 10 Ocak Basın Bayramı’nı gerçek anlamıyla kutlayabileceğimiz günlere elbirliğiyle ve en kısa zamanda ulaşmak umuduyla meslektaşlarıma saygı ve sevgilerimi sunarım.”

 

100117plaket_1_86834.JPG

 

100117plaket_2_71ac2.JPG

 

100117plaket_3_f084e.jpg

 

 

sag-dik-2.gif
Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Boğaziçi iskelede tehlikeli çatlak!
26 genç çiftçi hibe desteği alacak
Balık ölümlerinde bilanço büyüyor
29 proje ve resim sergisi beğeniyle izlendi
 Kaymakam Arslan, TCG Fırtına’yı ziyaret etti
Filistin’e yardım kampanyası…
 Başarılı sezon geçirdiler
UltrAslan tepkili!

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

HELIX_NO_MODULE_OFFCANVAS

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech