İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

icsayfa-statik-ustler-1.gif

anasayfadikeysagust-2.gif

 

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Kural ihlaline ceza yağacak

(36 Duygu)
(34 Duygu)
(35 Duygu)
(28 Duygu)
(30 Duygu)
(34 Duygu)
(36 Duygu)
 

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolları Trafik Kanunu ile birlikte trafikte kural ihlali yapan sürücülere ceza yağacak.
261118kuralihlalli.jpg

26.10.2018 tarihli ve 30577 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolları Trafik Kanunu ile trafikte kural ihlali yapan sürücülere uygulanan cezalar arttı. Sürücü ve yolcuların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla kanunun birçok maddesinde değişiklik yapıldığını belirten İlçe Emniyet Müdürlüğü, trafik kurallarının önemini bir kez daha hatırlattı. Sürücülerin ve yolcuların ceza ile karşılaşmaması amacıyla Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava başkanlığında Emniyet Müdür Yardımcısı Selçuk Tomakin, Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amiri Şerif Osman Yıldırım ve trafik ekiplerinin katılımıyla bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava yasaların düzenlenmesindeki amacın vatandaşları cezalandırmak olmadığını belirterek, “gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte ortak kullanım alanlarında belirli bir kural ve düzen oluşturarak sürücü, yolcu ve yaya gibi tüm yol kullanıcılarının can ve mal güvenliğini sağlamaktır.” dedi.
İZİNSİZ ÇAKARA ‘İZİN’ YOK
Çakar, lamba, siren kullanan izinsiz araç sürücüsü ve sahibine ayrı ayrı bin 2’şer lira ceza uygulanacak, işaretler söktürülecek. Araç son bir yıl içinde 3 veya daha fazla ihlal ederse 15 gün süreyle trafikten men edilecek.
MUAYENE İSTASYONUNA ÇEKİCİ İLE GİDİLECEK
Muayenesiz kullanılan aracın sürücüsüne ilk tespitte 235 lira ceza kesilecek. Daha sonra ise 7 iş gününe kadar izin verilerek araçların muayene istasyonlarına sevki sağlanacak. Karayolunda kullanılan aracın muayenesinin yapılmadığının 2 veya daha fazla defa tespitinde her seferinde araç sahibine 488 lira tutarında trafik idari para cezası uygulanacak. 7 güne kadar izin verilen araç, muayene istasyonuna çekici ile götürülecek. Muayene istasyonundan emniyetsiz raporu alan aracın kullanıldığının tespiti halinde ise araç sahibine 488 lira idari para cezası uygulanacak, 7 güne kadar izin verilerek çekici vasıtasıyla muayene istasyonuna sevki sağlanacak.
SOL ŞERİT İHLALİNE AF YOK
Sol şeridi sürekli işgal eden sürücülere 235 lira, bu şeritlerin kamyon ve çekici sürücülerince ihlal edilmesi durumunda sürücülere bin 2 lira ceza kesilecek. Motosiklet, otomobil, kamyonet, panelvan, minibüs ve otobüs dışındaki araçları kullanırken geçme ve dönme dışında en sağ şeridi izlemeyen sürücülere 488 lira ceza kesilecek. Trafiği aksatan, makas atan sürücülere bin 2 lira, ters şeride giren sürücülere ise bin 2 lira idari para cezası uygulanacak.
KIRMIZI IŞIKTA GEÇENİN EHLİYETİ ALINACAK
Son ihlalin gerçekleştiği tarihten geriye doğru bir yıl içerisinde kırmızı ışık kuralını üç defa ihlal ettiği tespit edilen araç sürücülerinin ehliyetine 1 ay süreyle el konulacak. İkinci kez üç defa ihlal yapanın 45 gün, üç veya daha fazla ihlal edenin ehliyetlerine 60 gün süreyle el konulacak. 2 veya daha fazla kez ehliyetine el konulan sürücülerin psikoteknik değerlendirmeden geçmesi gerekecek. Kırmızı ışık ihlali yapan sürücülere 235 lira ceza uygulanacak.
HIZ SINIRINA YENİ DÜZENLEME
Karayollarındaki mevcut hız limitlerinin yüzde 10 ile 30 arasındaki aşımlarına 235, yüzde 30 ile 50 arasında 488, yüzde 50 aşımlarda ise bin 2 lira cezai işlem uygulanacak. Hız sınırlarını yüzde otuzdan fazla aşmak suretiyle ihlalin işlendiği tarihten geriye doğru 1 yıl içerisinde bu kuralı 5 defa ihlal ettiği tespit edilenlerin sürücü belgeleri 1 yıl süre ile geri alınacak, süre sonunda psikoteknik rapor istenecek.
PARK EDERKEN DİKKAT!
Park ederken, parktan çıkarken tehlike arz eden durumlarda 235 lira cezai işlem uygulanacak. İlerleyen trafikte manevra ile ters istikamete dönen, geri geri giden sürücülere 235, sinyalsiz dönüş yapana 235 lira cezai işlem uygulanacak.
HAK GASPINA AF YOK
Yetkili belediyeden çalışma izin ve ruhsatı almaksızın belediye sınırları içinde yolcu taşımacılığı yapan sürücülere son 1 yıl içinde 1. defasında 5 bin 10 lira, tekerrür halinde 10 bin 20 lira tutarında trafik idari para cezası uygulanacak ve araç 60 gün süreyle trafikten men edilecek. Belediyeden alınan izin ve ruhsatta belirtilen faaliyet konusu dışında belediye sınırları dahilinde yolcu taşımacılığı yapan sürücülere son 1 yıl içinde 1. defasında bin 2 lira tekerrür halinde 2 bin 4 lira tutarında trafik idari para cezası uygulanacak ve araç 30 gün süreyle trafikten men edilecek. Belediyeden alınan izin ve ruhsatta belirtilen çalışma ve güzergahı dışında belediye sınırları dahilinde yolcu taşımacılığı yapan sürücülere son 1 yıl içinde 1. Defasında bin 2, tekerrür halinde 2 bin 4 lira tutarında trafik idari para cezası uygulanacak ve araç 15 gün süreyle trafikten men edilecek. Belediyeden alınan izin ve ruhsatın süresinin bittiği halde belediye sınırları dahilinde yolcu taşımacılığı yapan sürücülere 488 lira tutarında trafik idari para cezası uygulanacak ve eksiklik giderilinceye kadar aracın trafikten men edilecek. Yetkisiz araçtan hizmet alan yolculara da 334 lira tutarında trafik idari para cezası uygulanacak.
İHLAL EDENE CEZA YAĞACAK!
Daha önce hurdaya çıkarılmış aracın sürücülerine 2 bin 18 lira idari para cezası uygulanacak ve araç trafikten men edilerek aracın mülkiyeti kamuya geçirilecek.
Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenmeyen teknik değişikliğin çevreyi rahatsız etmesi durumunda bin 2 lira ceza kesilecek, araçların muayene istasyonlarına sevki sağlanacak.
Rahat ve huzuru bozacak şekilde araç süren sürücülere 108, araçtan çöp atana 108 ve trafikte telefonla uğraşan, konuşan sürücüye 235 lira cezai işlem uygulanacak.
Bilerek ve isteyerek el freni çeken sürücüye, drift atana 5 bin 10 lira ceza kesilecek.
Kavşaklarda yayaya yol vermeyene 108, okul geçitlerinde yol vermeyene ise 488 lira ceza kesilecek.
SOSYAL MEDYADA YAYILDI AMA...
Karayolları Trafik Kanunu’nda ayrıca; “Bununla birlikte özellikle son yapılan değişikliklerden sonra sosyal medya üzerinden araçlar üzerinde harici ses sistemi, helezon yayları kesik araçlar, abartı egzoz, içeriden ayarlanabilen ve araçların basık hale getiren sistemin bulunduğu araçlar ile harici ışık donanımı, v.b. gibi sebeplerle araçların trafikten men edilemeyeceği belirtilse de yukarıda açıklanan mevzuat hükümleri ve bu mevzuat hükümlerine bağlı 2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 67. Maddesi; ‘Teknik şartlara uygun durumda olmayan araçların trafiğe çıkarılması yasaktır. Araçların cinslerine, kullanım amaç ve şekillerine göre muayene süreleri, Ulaştırma Bakanlığınca araç muayenesi ile ilgili olarak çıkarılan yönetmelikte belirtilir.” denildi. Maddenin “Muayene süresi dolmasa bile kazaya karışması sonucu yetkili zabıtaca muayenesi gerekli görülenler ile üzerinde değişiklik yapılan araçların ayrıca, özel muayenesi zorunludur. Karayoluna çıkmış olan her türlü motorlu aracın, teknik şartlara uyup uymadığı trafik zabıtasınca kontrol edilerek, uygunsuzluğu tespit edilenler, haklarında bu Yönetmeliğin ekinde yer alan (Ek:40)’taki Uygunsuzluk Tespit Tutanağı düzenlenmek suretiyle muayene istasyonlarına sevk edilir.” şeklinde düzenlendiği belirtildi.

 

3.JPG

 

2.JPG

 

1.JPG

 


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Milaslı bisikletçi, 100. Yıl Bisiklet Turu’na katıldı
AKUT’tan yurt öğrencilerine afet semineri
Kazandıkları madalyaları Başkan Tokat’a götürdüler
Başkan Tokat’tan özel bireylere ziyaret
Muğla’da yeni doğan bebek sayısı azaldı
100’üncü yıl coşkuyla kutlanacak
“TOKİ Milas’ta konut sayısını arttırmalı!”
 Engelli gençlerin askerlik heyecanı

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech