İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Muğla arısı üreticinin elinde takip edilecek

(109 Duygu)
(82 Duygu)
(92 Duygu)
(80 Duygu)
(89 Duygu)
(94 Duygu)
(78 Duygu)
 

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün geçtiğimiz yıl birçok ilçede uygulamaya koyduğu ‘Islah edilmiş Muğla arısının üretici elinde takibi projesi’ kapsamında bu yıl Milaslı arıcılara damızlık arılar verilecek ve arıların durumu 3 yıl boyunca izlenecek.

24062019muglaarisiureticinin.jpg
Türkiye genelinde bölgesine adapte olmuş arı gen kaynaklarının öncelikle kendi bölgelerinde koruma altına alınması ve yapılan ıslah çalışmaları sonucunda ana arı üretiminde damızlık materyal olarak kullanılması büyük önem taşıyor. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün (TAGEM) desteği, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği ve Üniversitelerin işbirliği ile Amerikan yavru çürüğüne karşı direnç geliştirilmesi projesi başlatıldı. Proje sonucunda geliştirilen damızlık arıların üretimi birliğin ıslah merkezinde devam ediyor.

Bu ıslah çalışmalarının sahaya yansıması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması, damızlık materyalin daha çok arıcıya ulaştırılması ve memnuniyet düzeylerinin raporlanması amacıyla Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bünyesinde ‘Islah Edilmiş Muğla Arısının Üretici Elinde Takibi Projesi’ hazırlandı.
Hazırlanan bu ikinci projenin, ıslah çalışmalarına ivme kazandıracağı ve bakanlığın destek politikalarına yol göstereceği düşünülüyor. Islah çalışmaları sonucunda elde edilen, hijyen davranışı yüksek damızlık arıların, halk elinde verim testlerinin yapılması ve üretici memnuniyetinin raporlanması amacıyla hazırlanan proje 3 yıl sürdürülecek.
1. etabı 2018 yılında Seydikemer, Fethiye, Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz ilçesinde başlatılan projede her ilçeden 4 arıcıya 5 er adet damızlık arı verilerek, hırçınlık, bal verimi, Varroa akarı yoğunlukları ölçülerek kontrol gruplarına göre saha şartlarındaki durumları gözlemlenerek, alınan verim kayıtları bakanlığa raporlanıyor.
Projenin 2. etabı 2019 yılı içerisinde Milas’ta da başlayacak.
İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıda, Tarım İlçe Müdürlüklerinden projede görev alacak personel ve Arı Yetiştiricileri Birliğinden katılımcılarla birlikte proje detayları görüşülerek, çalışma yol haritası oluşturuldu.

 

1.png

 

IHA_20090730_63703.jpg


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Otobüs Kazaları Ve Alınacak Önlemler Ele Alındı…
Milas Süt Birliği’nden 80 mahallede ücretsiz küpeleme hizmeti
Milas Türk Halk Müziği Derneğinden Teşekkür
Ülkü Ocakları Yeni Hizmet Binası Dualarla Açıldı
Domates İhracatı Sorunu Meclis'e Taşındı
Milas Belediyespor Midi Kız Takımı Göz Kamaştırıyor
Köksal Kastamonu Havalimanı Başmüdürü Oldu…
Son Başbakan Binali Yıldırım: "Cumhurbaşkanımıza 15 Temmuz'da Sahip Çıkan Muğla'dır"

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech