İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Lavantaların ikinci kez hasadı yapıldı

(91 Duygu)
(82 Duygu)
(94 Duygu)
(68 Duygu)
(78 Duygu)
(73 Duygu)
(77 Duygu)
 

Milas Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce ilçemizde alternatif tarım ürünleri yetiştirilmesine yönelik gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda dikimi yapılan lavanta alanını ziyaret eden Milas Kaymakamı Eren Arslan, “Tarım ürünlerimizde çeşitlendirme ve yeni üretim alanları kazandırmak adına hazırlamış olduğumuz Lavanta Bahçeleri deneme ekimimiz başarılı oldu” dedi.

15072019lavanta.jpg

Sağlık ve kozmetik sanayinde tercih edilen, Milas Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçemizde alternatif tarım ürünlerinin yetiştirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında geçtiğimiz yıl Ahmetçavuş - Hayıtlı Mahalle Muhtarı Ayhan Demirçivi’ye ait tarlaya dikimi yapılan lavantaların hasadı yapıldı.

YENİ ÜRETİCİLERİMİZİ BEKLİYORUZ

Hasat öncesinde dikim sahasını ziyaret eden Milas Kaymakamı Eren Arslan, “Tarım ürünlerimizde çeşitlendirme ve yeni üretim alanları kazandırmak adına hazırlamış olduğumuz Lavanta Bahçeleri deneme ekimimiz başarılı oldu. Hayıtlı Mahalle Muhtarı Ayhan Demirçivi’nin tarlasında deneme ekimi yaptığımız lavantalar hasat edildi. Muhtarımıza öncü ve girişimci olduğu için çok teşekkür ediyorum. Şimdi yeni üreticilerimizi bekliyoruz” dedi.

Lavanta ekim alanlarının genişletilmesi için çiftçilere çağrıda bulanan Kaymakam Arslan, “Alternatif tarım ürünlerinin yetiştirilmesine yönelik projelerimizden biri olan ‘Lavanta Yetiştiriciliği’ projemiz kapsamında örnek tarla oluşturduk. Kozmetikte ve ilaç sanayisinde kullanılan, bitkisel çay olarak tüketilebilen, bal üretimini arttıran lavanta bitkisinin bölgemize uyum sağladığını memnuniyetle gördük. Bu örnek çalışmayı gerçekleştiren Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan’a ve tüm personeline, bu güzel çalışmanın gerçekleşmesi için tarlasını gönüllü olarak projemize tahsis eden Ahmetçavuş-Hayıtlı Mahalle Muhtarı Ayhan Demirçivi’ye çok teşekkür ediyorum. İnşallah ekim alanlarının genişlemesiyle birlikte ilçe ekonomisi için alternatif bir ürün olacak” dedi.

İKİNCİ HASAT YAPILDI

2018 yılının Mart ayı içerisinde lavanta dikimini yaptıklarını belirten yer sahibi Demirçivi “Menteşe mahallesi sınırları içerisinde yaklaşık 2 dönümlük bir yerimiz var. Lavanta dikimi için uygun görüldü. Dikimden sonra neredeyse bir buçuk yıllık bir süreç geçti. Bu süre içerisinde ikinci hasadımızı yaptık. Lavantanın ilçemiz toprağına uyumlu olduğunu gördük. İnşallah diğer üreticilerimizde çalışmamızı örnek alır ve üretim alanı ilçemizde yaygınlaşır” dedi.

Hasadı yapılan ürünleri şuanda kurutma işlemine tabi tuttuğunu söyleyen Demirçivi, daha sonra çiçek ve gövde bölümünden yağ elde edeceklerini söyledi.

LAVANTANIN KULLANIM ALANLARI VE FAYDALARI

Lavanta bitkisi kozmetik, tıp, parfümeri, bitkisel çay gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Migren ve astım hastalıklarında kullanılıyor.

Kokusunun yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği var.

Kokusu vücuda kuvvet ve ferahlık veriyor.

Cilt hastalıklarına iyi geldiği belirtiliyor.

Romatizma şikâyetlerini hafifletiyor.

Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlıyor.

2.jpg 4.jpg 3.jpg


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Olası Afet İçin 215 Toplanma Alanı Belirlendi
Yeni Milasspor U15 Galip…
Başsavcı Yapar’dan İadei Ziyaret
Çakıroğlu Ailesinin Acı Günü
Muğla’dan Elazığ’a 9 tır yardım
Verdikleri sözü tuttular üç puan aldılar
Elektrikli bisikletteki 2 kişi yaralandı
CHP Milas İlçe Kadın Kolları yeni yönetimini seçti

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech