İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

İkinci el motorlu taşıtların alım satımını yapanlar için sınav yapıldı

(116 Duygu)
(89 Duygu)
(77 Duygu)
(87 Duygu)
(82 Duygu)
(81 Duygu)
(84 Duygu)
 

İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanları ve Sorumlularının almak zorunda oldukları mesleki yeterlilik belgesi için TOBB / MEYBEM ve MİTSO işbirliğinde sınav düzenlendi.

20072019oto.jpg TOBB’nin oluşturduğu Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi (MEYBEM) ile MİTSO işbirliğinde ikinci el motorlu kara taşıtlarını mesleki yeterlilik belgesi alması gerekenlerin katıldığı sınav düzenlendi.
“6654 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kapsamında bazı mesleklerde çalışanların mesleki yeterlilik sınavına girerek mesleki yeterlilik belgesi almasını zorunlu hale getirmişti. Bu kapsamda ikinci el motorlu kara taşıtları alım satım danışmanları ile sorumlularının da sınava girerek mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunluluğu ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine MİTSO – TOBB / MEYBEM işbirliğinde Milas’ta ikinci el motorlu kara taşıtlarının alım, satımı ile uğraşanların mesleki yeterlilik belgesi edinebilmeleri için sınav düzenlendi. Teorik kısmı MİTSO’da, uygulamalı kısmı bir oto galerisinde yapılan sınav TOBB / MEYBEM’in görevlendirdiği Değerlendirici Ali Büyükkök tarafından yapıldı. Sınava, kayıtlarını yaptırmış olan 35 kişi katıldı. Sınavın ardından yapılacak değerlendirmede başarılı olanlar, ikinci el motorlu kara taşıtları alım satımı için zorunlu olan yetki belgesini alacaklar.
MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALMAK ZORUNLU
Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanları ve Sorumlularının Mesleki Yeterlilik Belgesi almaları zorunlu hale getirilmişti. Getirilen uygulamaya göre, Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanları ile Alım Satım Sorumlularına bundan böyle İl Ticaret Müdürlülükleri tarafından “yetki belgesi” verilmiyor. Noterler ise mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyenlerin “alım satım işlemlerini” kabul etmezlerken Belediyeler de bu belgeyi ibra etmeyen işletmelere “ruhsat” vermiyorlar. Mesleki Yeterlilik Belgesi alan işletmeler ise motosiklet, otomobil, arazi taşıtı, otobüs, kamyonet ve lastik tekerlekli traktör niteliğindeki taşıtların alım ve satımlarını yapabilmeye hak kazanacaklar. Her beş yılda bir yenilenmesi gereken yetki belgelerini ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan işletmenin bulunduğu yerdeki il müdürlükleri tarafından veriliyor. Mesleki yeterlilik belgesi ise TOBB MEYBEM tarafından TOBB’a bağlı odalar aracılığıyla verilecek.


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Olası Afet İçin 215 Toplanma Alanı Belirlendi
Yeni Milasspor U15 Galip…
Başsavcı Yapar’dan İadei Ziyaret
Çakıroğlu Ailesinin Acı Günü
Muğla’dan Elazığ’a 9 tır yardım
Verdikleri sözü tuttular üç puan aldılar
Elektrikli bisikletteki 2 kişi yaralandı
CHP Milas İlçe Kadın Kolları yeni yönetimini seçti

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech