İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

icsayfa-statik-ustler-1.gif

anasayfadikeysagust-2.gif

 

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Ilbıra Dağı eko-sistemi, madene feda edilemez!

(65 Duygu)
(37 Duygu)
(22 Duygu)
(27 Duygu)
(25 Duygu)
(25 Duygu)
(26 Duygu)
 

Güney-Batı Ege’de Bafa Gölü’nün güneyinden, güneydoğu doğrultusunda Güllük dalyanına kadar uzanan Ilbıra dağlarının tamamının maden sahası ilan edilmesi ve diaspor madeni için ağaç kesimine başlanılması, Milas’tan Didim’e kadar bölge halkını harekete geçirdi. Bölgede yaşayanlar, Ilbıra dağının çamları giderse, bölgede yaşam zarar görür, turizm ölür diyerek tepkilerini dile getirdiler.

17082019ılbıradagiekosistem.jpg
Ilbıra dağı, Didim - Akbük’ten başlayarak Güllük körfezine kadar yüksekliği yer yer bin metreye kadar ulaşan bir dağ. Bir yüzü Bafa Gölüne ve Herakleia anti kentine bakıyor, bir yüzü de Ege denizine… Bir yüzünde Bafa ve Pınarcık mahalleri diğer yüzünde ise Didim-Akbük, Kazıklı, Gürçamlar köyleri/mahalleleri…
Ilbıra dağında Akdeniz ikliminin asli bitki örtüsü olan kızılçamlar(Pinus brutia) çoğunluktadır. Kızılçamlardan başka yörede fıstık çamı ve Halep çamı da görülür. Çınar dağınık halde, söğüt ve kavak su boylarında yetişir. Zeytin, mersin, defne, kocayemiş, sandal, akçakesme, pırnal meşesi, keçiboynuzu, menengiç; Ilbıra dağının genel bitki örtüsüdür. Bu bitki örtüsü nedeniyle Ilbıra dağı; etrafına oksijen pompalar. Hekimler; deniz ve çam havasının sentezlendiği yer olan Gürçamlar, Kazıklı, Bozbük ve Akbük yerleşim alanlarının; nefes darlığı, kalp ve tansiyon rahatsızlığı çekenlerin rahatladığı ve huzur bulduğu yerler olduğunu belirtirler.
Çevresinde yaşayanlara sağlık ve rahatlık veren Ilbıra dağının maden bölgesi ilan edilmesi ve ağaç kıyımına başlanılması ise bu dağın eteklerinde kurulan mahalle(köy) muhtarlarının tepkilerine neden oldu. Denizle bağı olan Akbük-Kazıklı ve Gürçamlar muhtarlarıyla Bafa Gölü kıyısındaki Bafa muhtarı; “bölgeye hayat veren dağın üzerindeki çamlar vd. bitkilerdir. Onlar yok olursa, burada yaşam da yok olur” diyerek görüşlerini dile getirdiler.
Mehmet Çamlı(Didim-Akbük Muhtarı): “Beldemiz turistik bir bölge ve oksijen bolluğundan dolayı tercih edilen bir yer. Birçok hasta burayı çam ağaçlarının yeşili ve pompaladığı oksijen sayesinde tercih ediyor. Ilbıra’nın maden sahası olarak ilan edilmesi, yeşilimizi yok edeceğinden dolayı bizi endişelendiriyor. Ağaçların kesilmesine karşıyız. Bundan, buranın iklim yapısı zarar görür. Ağaç nüfusunun azalması nem oranını arttırır. Bu bölge zeytini ve ormanıyla güzel. Zeytin ve çam ağaçları, madene feda edilmemelidir.”
Faik Genişoğlu(Kazıklı Muhtarı): “Bu ağaçlar bizim oksijen depomuz. Doğal güzelliğimiz. Ben 70 yaşındayım ve bu ağaçlarla birlikte büyüdüm. Bu dağın yamaçlarındaki zeytinler ve çam ağaçları bizim yaşam kaynağımız. Ağaçlar kesilmemeli. Bu bölge maden arama ve üretimine kapatılmalıdır.”
Mustafa Er (Gürçamlar Muhtarı): “Çam ve zeytin ağaçları madenden dolayı kesilmemeli. Ormandaki bitki örtüsünün yoğunluğu nedeniyle nem olmuyor. Deniz ve çam havası bölge insanı kadar, yazlıkçılar için de önemli yaşamsal bir olgu. Bana maden mi orman mı daha önemli derlerse; ben orman derim. Çünkü ormansız bir yaşam alanı susuzluk gibi bir şeydir. Susuzluk, canlı yaşamı yok eder.”
Kerim Tekin(Bafa Muhtarı): “Maden aramasının ve ağaç kesiminin yapıldığı 7 bin dönümlük alanın maden arama ruhsat sahibi Milenyum Metal Madencilik AŞ isimli bir firmaya aitmiş. Sahaya CHP Milletvekili Suat Özcan’la gittik. Şirkete bağlı Beyler Metal Madencilik AŞ isimli bir firma bölgede 1-2 metre derinliğinde yüzeysel maden araması yapıyor. Ilbıra dağında 15 milyon ton boksit rezervinin olduğu ve bunun içinde de dünyada sadece Milas’ta olduğu söylenilen diaspor (zültanit) madeni varmış. Buradaki ağaçları Orman İşletme Müdürlüğü kesiyor. Çok kalın gövdeli çam ağaçlarının kesildiğini gördük. Bölgede Etibank’a ait eski boksit ocakları var. Biz bölgemize hayat veren zeytin ve çam ağaçların, maden için kesilmesini istemiyoruz. Ağaç kesim alanının genişleyeceğinden endişe ediyoruz. Ağaç kesimi durdurulmalıdır.”
Suat Özcan(CHP Muğla Milletvekili): “Ağaç kesiminin yapıldığı yere Bafa ve Danişment muhtarlarıyla gittik. Bir yetkiliyle görüşemedik. Orada bulunan bir görevli, bölgede Orman İşletme Müdürlüğü tarafından gençleştirme çalışması yapıldığını söyledi. Maden uğruna eko-sistemimizin zarar görmesini istemiyoruz. Doğa; ağaç-bitki-su ve her türlü canlıyla bir bütündür. Bölgemizde yeni Kazdağları olumsuzluğunun yaratılmasına izin vermeyeceğiz. Konunun takipçisi olacağız.”

5.jpg

 

4.jpg

 

3.jpg

 

2.jpg

 

1.jpg


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Aldığı başarılı sonucu kızına armağan etti
Güzellik sektörüne yönelik söyleşi düzenlendi
Milas’ta jandarmadan operasyon 2 kişi gözaltına alındı
Okula temizlik yardımı
Avşar Kavşağı güvenli hale getiriliyor
“Varroa, önemli bir arı ektoparazitidir”
Alevler Koru’yu aydınlattı
Takla atan otomobilden fırladı: 1’i ağır 4 yaralı

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech