İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Çiftçiler kışlık kaba yem hazırlıklarına başladı

(95 Duygu)
(84 Duygu)
(95 Duygu)
(81 Duygu)
(92 Duygu)
(93 Duygu)
(83 Duygu)
 

Milas’ın Çandır Mahallesi’nde, çiftçiler hayvanlar için kışlık kaba yem hazırlıklarına başladı.

09092019ciftcilerkislikkabayem.jpg

Milas’ın Çandır Mahallesinde çiftçilik yapan Akif Şener, arazide silaj mısır hasadına başlandığı söyledi. Şener, kırma makinelerle traktör römorklarına aktarılan taze mısır ve saplarından oluşan yeşil karmaların ahıra yakın yapılan naylonla kaplı çukurlara aktararak silaja dönüştürdüklerini belirtti.
Çiftçinin kendi imkanları ile elde ettiği en iktisatlı yem olan silaj, suca zengin yeşil yemlerin sıkıştırılarak havasız bir ortamda süt asidi bakterilerinin etkisiyle fermantasyona uğratılması sonucu elde edilen yem olduğunu belirten Şener, yemin saklandığı yere de silo veya silaj çukuru adı verildiğini ifade etti.
Milas’ta 2003 yılından beri çiftçiliği babasından devir aldığını, ahırı büyüterek 34 büyükbaş hayvan üretim kapasitesine getirdiğini belirten çiftçi Akif Şener, “Bir yıla aşkındır hayvancılıkta yaşanan fiyat istikrarsızlığın dan para kazanamıyoruz. Ahırda 34 büyükbaş ve düveler için 10 paket saman bir o kadar da silaj yem ve 5 çuval da hazır yem harmanlayıp hayvanlara günlük veriyorum. Kabaca hesapladığın da saman paketi 22 TL, bir o kadar da silaj yem, hazır yem çuvalı 73 TL, kırma hazırlarken mazot ve günlük ahır giderleri ile beraber maliyeti 8- 9 yüz TL’yi buluyor. Havan yetiştiriciliğinde çiftçinin elinde avucun da bir şey kalmıyor. Ancak düve ve süt satışlardan durumu kurtarmaya çalışıyoruz” diye konuştu.
Hafta içlerinde farklı semtlerde hayvan satış pazarların kurulduğunu belirten çiftçi Ferdi Kaygısız ise, hayvan pazarı satışların da en küçükbaşlar 3 bin liradan başladığı, danaların 7 bin ve ineklerin ise 10 bin liraya kadar alıcı bulduğunu kaydetti. Kaygısız, malın bakım durumu göz önüne alınarak, pazarlığa göre fiyatlar da değişiklikler gösterdiğini sözlerine ekledi.


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Adil Usta’dan Acı Haber
Bakan Koca koronavirüste son durumu paylaştı!
Nöbetteki askere komutanın sürprizi duygulandırdı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Ortaya çıkan tablo doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor'
Eğitim Sen Kadın Sekreteri Arslan: "Bir kişi eksilmeye tahammülümüz yok"
65 yaş üstünün bayramını emniyet personeli kutladı
Yavru domuzun boynundaki kelepçeyi çıkarmak için seferber oldular
Buğday, arpa, fiğ ve yulaf ekili araziler kül oldu

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech