MILAS

marketlerlogo2.png

icsayfa-statik-ustler-1.gif

anasayfadikeysagust-2.gif

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

“Çanakkale savaşları bugünkü Türk devletinin önsözüdür”

 

{gspeech}Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen “Asırlık Destan Çanakkale” konferansında öğrencilere Çanakkale ruhu anlatıldı.

24032015yuksekolkulcanakkale.jpg

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı ile Milas Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen konferansta yüksekokul öğrencilerine Çanakkale şuuru anlatıldı.
Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu N. Zeki Bora Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Asırlık Destan Çanakkale” konferansına konuşmacı olarak Doç. Dr. Özgür Yıldız ve Okutman Osman Köse katıldı.
İlk sunumu yapan Köse, Çanakkale Zaferi’nin bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözü olduğu benzetmesini yaparak, “Çanakkale, maddeye karşı insan ruhunun, manevi gücün bir muzafferiyetidir. Çünkü çok güçlü gelmişler ama çok güçlü gelmişler ama karşılarındaki insanları aşamamışlar. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bugün Türkiye Cumhuriyeti varsa, bugün biz bu topraklar üzerinde rahatça yaşıyorsak, devletimizin milletimizin bütünlüğü için rahatça hizmet ediyorsak biz burada şehit olan kahramanlarımıza borçluyuz. Çanakkale savaşları bugünkü Türk devletinin önsözüdür. Çanakkale geçilmiş olsaydı, ne Türkiye Cumhuriyeti ne Mustafa Kemal olurdu. Biz olmazdık” ifadelerini kullandı.
Köse’nin ardından konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özgür Yıldız, deniz savaşlarının 18 Mart saat 18.30’da başladığı gün Türk tarafının zaferiyle sonuçlandığını, asıl kahramanlık olaylarının kara savaşlarında yaşandığını kaydetti. Savaşın çirkin yüzünün bu savaşlarda görüldüğünü aktaran Yıldız, Seyit Onbaşı’nın üç kez 276 kilogramlık top mermilerini kaldırdığını, o gün birlikte kendisine ne istediği sorulduğunda yalnızca iri yapılı olması nedeniyle kendisine verilen peksimet sayısının ikiye çıkarılmasını istediğini anlattı. Savaşın genel komutanı Limon Von Sanders’in iki önemli hata yaptığını, Mustafa Kemal’in Sanders’in komutunu dinlemeyerek Bigalı’dan Conkbayırı’na çok kısa sürede asker sevkiyatı yaptığını ve bu cephede zafer kazanıldığını hatırlatan Yıldız, “Kara savaşları 9 Ocak 1916’ya kadar sürüyor. Buradaki en acı olay eğitimli nüfusun kaybedilmesi. 60 bine yakın eğitimli nüfusumuz şehit oldu. Ortaokullar, liseler mezun veremiyor. Bu açıdan bakıldığında Kurtuluş Savaşı’nın, milli mücadelenin ne kadar önemli olduğu meydana çıkıyor. Tarihimize baktığımızda, herkes ne iş yapıyorsa çok düzgün yapsın. İlla savaşmak gerekmiyor” diye konuştu.
Bodrum’daki konferansta gazetecilere Muğla’da toplam 10 konferans düzenlediklerini anlatan Yıldız, “100. yılın anılması bizim için çok önemli. Hem deniz savaşlarını, hem kara savaşlarını buradaki arkadaşlarla paylaştık. Burada asıl vurguladığımız ise Çanakkale’de Mustafa Kemal Atatürk’ün kahramanlığı oldu” dedi. Çanakkale Destanını 100 yıllarca anmak istediklerini anlatan Yıldız, şöyle konuştu: “Her ilçede çok olumlu tepkiler aldık. Öğrencilerimizin çoğu büyük bir katılım gösterdi. Ortaca’da, Milas’ta ve birçok bölgede konferanslar ayakta dinlendi. Öğrenciler katılınca diğer arkadaşları da geliyor. Çanakkale böylece daha anlam kazanıyor. Gençlerin bu bilinçle yetişmesi bizim için çok önemli.”
Konferansın ardından okul öğrencileri ve personeli tarafından hazırlanan Çanakkale türküleri ve şiirleri katılımcılara dinletildi.
Etkinlik sonunda, Otel Lokanta Ve İkram Hizmetleri Bölümü öğrencilerinin hazırladığı kuru ekmek ve şekersiz hoşaftan oluşan Çanakkale mönüsü ikram edildi.{/gspeech}

yuksekokulcanakkale.jpg_1.JPG

 

yuksekokulcanakkale.jpg_2.JPG

 

yuksekokulcanakkale.jpg_3.JPG

 

yuksekokulcanakkale.jpg_4.JPG

 

yuksekokulcanakkale.jpg_5.JPG

sag-dik-2.gif
Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

haberihbargf.gif

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

reklamsabit-icasagi.gif

Kısa film gösterimleri başlıyor
Ormanın gözleri kayıtta!
Yolcular büyük şok yaşadı
Sağlıklı suya kavuşacaklar
 Özel bireyler için sürecekler
Şiir ve türküleri harmanladılar
İlk hazırlık maçını kazandılar
Kırsala 862 milyonluk yatırım

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg