İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

icsayfa-statik-ustler-1.gif

anasayfadikeysagust-2.gif

 

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Tavşan yolu şaşırınca…

(95 Duygu)
(76 Duygu)
(79 Duygu)
(70 Duygu)
(83 Duygu)
(82 Duygu)
(73 Duygu)
 

Mustafa Ozkan.jpg2016-2017 Av dönemi Keklik ve Tavşan avının açılışının ikinci günü. Bir gün önce Bodrum-Geriş dağlarını arşınlayan sanki ben değilmişim gibi sabahı gene zor ettim…
Evden oğlum Alper ile birlikte çıktık. İsmetpaşa Mahallesinden Tenekeci Serdar Yıldırım’ın evinin önüne vardığımızda kendisini köpeği Tetik ile bizi beklerken bulduk.
Beçin beldesindeki akaryakıt istasyonunda durup hem yakıt aldık hem de simit, poğaça ve birer bardak çay alıp yola çıktık. Şafak sökmeye başlamak üzereydi bizde Hüsamlar Köyü önündeki hafriyat sahasına vardık. Serdar ile Alper karşı yamaca gideceklerdi. Arabadan iner inmez teçhizatlarını kuşanıp Tetik’te yanlarında olmak üzere hemen o tarafa doğru yola koyuldular. Ben arabaya yakın yerde kalacağım için termostan bir bardak çay doldurup içmeye koyuldum. Çayı bitirdiğimde ötüm vakti gelmek üzereydi. Park ettiğimiz yerim 150-200 metre kadar üst tarafına yamaca çıktım. Keklik ötüm vakti gelmiş geçmiş tek bir ses bile duymamıştım. Dönmeye karar vermiş 15-20 adım yürümüştüm. Gürültü sağırlığından pek duymayan kulaklarım, arka tarafımdan kalkan kekliğin harıltısını nasılsa o an için duydu. Keklik beni görünce yukarıya doğru tavuklayıp geriye doğru döndüğü anda tetiği çektim. Keklik vurulmuş kant kırığı olarak önce 10 metre yüksekliğindeki taş kütlesini bağrına çarpıp sonra böğürtlen ve kapari kaplı ormanların içine düştü. Koku kaybolmasın diye aramayı bile düşünmedim. Olduğum yerde Serdar ve Alper’in gelmesini bekledim. Çok geçmeden yolun başında önce Tetik sonra kendileri göründüler. Arabanın başına gelince telefonla aradım ve durumu kısaca anlattım. Daha yanıma gelir gelmez safkan bir Kurzhaar dişisi olan Tetik sanki bilircesine kekliğin düştüğü yere doru yönelip çakıldı kaldı. Serdar yanıma gelince “Tetik hani kızım” diye seslenince köpek ormanın bir ucuna bir arkasına doğru hamle yapmaya başladı. En sonunda ormanın içine girdi. Kısa bir süre sonrada bir ciyaklama duyduk. Köpek ormanın içinden güç bela çıkmıştı ama ağzı burnu diken dolmuş her yeri kanamıştı. Canlı kekliği köpeğin ağzından alan Serdar göstermeden bana verdi. Onlar arabaya dönerken bende hayvan acı çekmesin diye Besmele çekip gereğini yaptım… Arabanın başında av köpeğinin keklik avında önemini konuşurken bir yandan da çaylarımızı içtik. Vakit elvermiş güneş kendini dağın ucundan göstermişti. Keklik sesi duymadığımızdan rastgele bir yerden girip taramaya başladık. Bir saate yakın aradık taradık tık yok. Serdar’a dönüp “Boşuna aranmanın faydası yok. Buradaki keklikleri üveyik avı ile beraber gök soğanken yemişler. Başka bir avlağa bari gidelim?” diye seslendim. O da “Valla başkan bende sana öyle demeyi düşünüyordum, sen benden evvel davrandın” diye cevap verdi.
En kestirmeden arabaya dönüp hemen yola çıktık. Gideceğimiz yer 5-6 Km. uzaklıkta var yoktu. On dakikada içinde vardık. Sıcak kızmadan hemen hazırlanıp avlağa girdik. Ben aşağıdan Alper’le Serdar yukarıdan dağın yamacını adeta parselledik. Gide, gide bir uçuruma dayanmıştık. Yerden irice bir taş alıp yüz metre civarında derinliği olan uçurumdan aşağıya doğru fırlattım. Attığım taş uçurumun kenarlarına çarpa, çarpa aşağıya varınca adeta bir tüfek gibi patladı. Taşın çıkardığı sesten üst taraftaki dikenle kaplı vadiden bir alay keklik kalkmaz mı? Serdar benden 40-50 metre kadar üst tarafımda uçurumun kenarında olanları izliyormuş seslendi “Keklikler neredeymiş gördün mü başkan?” Yüz metrelik uçurumun kenarında dururken aniden duyduğum sesten bir an irkildim. Sonrası o tarafa bakınca Serdar’ı uçurumun kenarında bir delicenin arkasında olduğunu gördüm. Ve hemen seslendim “Ya ne işin var uçurumun kenarında bastığın kaya çürüktür falan, açık geri çekil? Gördüm elbette karşı yamaca kondular…”
Hemen geri dönüşe başladık. Alper daha yukarılarda olduğundan onu göremiyorduk. Ama görüş alanım açıldığı anda onunda yola indiğini arabaya doğru yöneldiğini gördüm. Bende yola inmiş 20-25 metre ancak gitmiştim ki Tetik yukarıdan bir kopoy gibi havlamaya başladı. Akabinde Serdar bağırdı. “Başkan Tetik Tavşan kaldırdı!” Tavşanın yukarıya yöneldiğini gören Serdar o tarafa doğru bir el tüfek attı. Serdar amacına ulaşmış Tavşan da yolunu şaşırmış uçuruma doğru yönelmişti. Tabi köpeğimiz Tetik’te arkasında… Hâlbuki hayvan yukarıya doru yönelse oradaki patikadan kaçıp gidecek. Nasip ya uçuruma varmış Tavşan tekrar geri dönmüştü. Ben bir çalılıklardan bir şey göremiyordum fakat köpeğin sesinden bana doğru geldiklerini anlayabiliyordum. Birkaç saniye geçmeden Tavşanın önce Kulakları göründü sonra da kendisi. Koşarak gelen hayvan gelip 35-40 metre kadar ön tarafımda frenledi. Gösterip tetiği çektiğim anda bir tüfek daha patladı. İki doluyu aynı anda yiyen hayvan arka ayaklarının üzerine doğrulup sırt üstü arkaya doğru devrildi. Serdar yukarıdan bana bakıp gülerek “Oğlak’ı devirdik Başkan” diye söyleniyordu. Sıpa gibi tavşanı alıp arabaya vardık. Alper’de olanları baştan sona izlemişti. Arabayı karşı yamacın dibinde bir zeytin ağacının gölgesine koyup Serdar ile ben kekliklere doğru çıkarken Alper’de vadiye kekliklerin ilk kalktığı yere gitti. Saat 11.00’e gelmiş hava iyice kızmıştı. Dağın yarısına gelince benim radyatör su kaynatmaya başlamıştı. Serdar’a dönüp “Kardeş benim pilim bitti. Sen devam et. Ben burada kalayım nasıl olsa uçarlarsa buradan geçecekler?” Serdar yukarıya varıp kekliklerin konduğu yeri taramaya başladı. Hiçbir şey yoktu. Sonrası köpek o tarafa yönelmiş olmalı ki yukarıya doğru çıkmaya başladı. Tam zirveye varmak üzereyken birkaç kekliğin bulunduğum yerin aksine doğru uçtuğunu gördüm. En son bir tanesi benden tarafa doğru döndüğü anda Serdar’ın tüfeği patladı. Kekliğin düşü canlı gibi oldu ve benim 50 metre kadar üst tarafımda bulunan çalılıkların üstüne doğru düştü. Az daha bekledim gelen giden yok. Düşen kekliğe doğru yukarı çıktım. Etrafımı pür dikkat aramaya başladım. Ne tüy vardı ne kekliğin kendisi. Serdar’da k bana doğru gelmekteydi. Köpek önden o arkadan Tetik geldi bana beş metre kadar kala çakıldı kaldı. O anda başladım kendi kendime söylenmeye “Bu köpek sıcaktan sapıttı her halde? Ne yapıyor bu?” der demez bir baktım iki metre önümde bir horoz yatıyor!..
Gençliğimde zifiri karanlıkta ördek avı yapan, gece kanat seslerinden ördeğin cinsini bile anlayan ben o an yaşlandığımı anladım. Çünkü kulaklarım biraz mesafeli kalkan kuşların kanat sesleri duymuyor, Gözlerimde iki metre önümde yatan kekliği görmüyordu… Neyse kekliği bulmuş emeklerimiz boşuna gitmemişti. Tepe o kadar dikti ki İnerken bile ağaçların dallarına veya gövdelerine ihtiyaç duyduk. Arabanın başına varınca ilk işim Milas-Baharlı Köyünden arkadaşım İsmail Özkan’ın verdiği buzluktaki kavunu kesmek oldu. Onca hararetin ardından buz gibi kavun yorgunluğumuzu nispeten dindirdi. Sonrası orada bir hatıra resmi çekilip o günkü avımızı ölümsüzleştirdik.
Eskiden böyle bolluk yoktu. Ne araç, ne böyle bol fişek ve malzeme ne de fotoğraf makinesi yoktu.
Ondandır şimdilerde eski açlığımızı bu şekilde gideriyoruz!..
Hoşçakalın.


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

5 tüp yetmedi, itfaiye söndürdü
15 Temmuz 3. yılında anıldı
Gökcan sağlık yatırımlarını anlattı
Boş arazide çıkan yangın korkuttu
Görüntü güzel ama tehlikeli
Kızılay’ın kurban bağış kampanyası başladı
Kasıtlı çıkarılıyor iddiası!
Ailece sporun her branşını çok seviyorlar

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech