İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

icsayfa-statik-ustler-1.gif

anasayfadikeysagust-2.gif

 

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Ganlı Azmak

(101 Duygu)
(74 Duygu)
(78 Duygu)
(87 Duygu)
(78 Duygu)
(91 Duygu)
(93 Duygu)
 

Mustafa Ozkan.jpg1990’lı yıllar. Ocak ayı ortalarda soğuk bir kış günü yanımda trafik polisi Hasan Güner, avcılar arasında Gepgep lakabıyla anılan Hayati Yılmaz ve Fıyttırakçı Turgut Uçar ile beraber Söke ovasına ördek avına gidiyoruz. Eşya çok olduğu için iki araba yola çıktık. Önce Dalyan kavşağı, sonrası sırası ile Yeniköy, Akköy ve Balat. Birinci Menderes nehri köprüsünü geçip ikinci köprünün dibinden sağa saptık. Tamlan çiftliğine varmadan tekrar sola sapıp bu bölgenin avcıları arasında apayrı bir yeri olan meşhur Ganlı Azmak’ın başına vardık.
İlk işimiz botlardan birini egzozdan şişirmek oldu. Bot şişince yanıma aldığım iki posta ağı Ganlı azmağın balık olabilecek müsait yerlerine atıp geri döndüğümde diğer arkadaşlar yakacak ılgın odununu ve naylon çadırın içine döşeyeceğimiz gaşak otunu hazırlamışlardı. Hemen tağrayı yanıma alıp naylon çadırın içine gerilecek ılgın ağacı sürgünleri, ön ve arka kısmında çadırı bağlayacağımız kalın sopaları kesip geldim. Kısa zamanda naylon çadırımızı kurup, alt tarafına gaşak otu döşeyip üstüne keçi kılından dokunan kilimi onun üstünden de bir battaniye yazıp gece yatışına hazır hale getirdik. Baş tarafına uyku tulumlarını dizdik. Bizim işimiz bitmişti. Biz Turgut’la bunları yaparken diğer arkadaşlarda ateşi yakıp çayı demlemişlerdi. Kuytu yerde olduğumuzdan esen soğuk rüzgâr bizi etkilemiyordu. Ateşin etrafına dizilip birer bardak çayımızı içene kadar akşam savruğu yaklaşmıştı.
Her birimiz su basılmış tarla bulmak için ayrı, ayrı yönlere dağıldık. Ben polis Hasan ile konumumuza göre doğuya doğru gitmiştik. Çadıra beş metre civarında uzaklıkta su basılmış bir tarla bulduk. Tarlanın orta kısımlarına doğru sınırda çıkan bodur bir ılgın ağacını gören Hasan “ben burada kalayım hacı abi” dedi. Hasan’ı orada bırakıp en uç sınıra varıp tam orta kısmına doğru oturdum. Tüfeğimin namlusuna İtalyan-Sipe barutu ile yaptığım doluyu koydum. Akşam avına on-onbeş dakika kadar kalmıştı ki Söke-Güllübahçe camisinden akşam ezanı okunmaya başladı…
Ezan yeni bitmişti ki, Fıyttırakçı Turgut ve Hayati’nin gittikleri taraftan arka arkaya silah sesleri geldi, heyecanlanmıştım pür dikkat karşıma çıkacak ördek alayının hayalini kuruyordum. Ben hayal kurarken bana en fazla yüz metre uzağımdaki Hasan Güner’in tüfeği ardı ardına patladı. Ve sonrası havadan suya düşen ördeğin çıkardığı malum ses? Fazla geçmeden üzerime bindiren iki ördeğin birisine 94 model Vursan’ı mı gösterip tetiği çektim. Tüfek her zamankinden farklı patladı. Ördek havada sönmüş ama tüfeğin mekanizma kısmından kıpkırmızı alevler çıkmış tüfeğin mekanizma kolu su dolu tarlanın içine fırlayıp gitmişti…
Ben tedirgin bir vaziyette önce ellerime baktım. Sonra tüfeği kontrol ettim. Namluda herhangi bir sıkıntı yoktu. Ama mekanizma kısmında bazı parçalar yoktu. Sebep? Kendi yaptığım doluya koyduğum barut fazla gelmişti, korkmuştum… Benim için av bitmişti. Gidip vurulan ördeği aldım. Bu bir boz erkeğiydi. Hasan’ın avını bozmamak için tekrar yerime oturdum. Bu arada Hasan birkaç kez daha tüfek atmıştı. Hava iyice kararır kararmaz yerimden kalkıp Hasan’ın yanına varıp olanları anlattım. O da “Geçmiş olsun, kendine bir şey olmamış ya.” diye cevap verdi.
Sordum “Sen neler yaptın? Nasıl oldu mu?” Hasan “Vurdum abi, iki tane şibil vurdum” diye cevap verdi. Hasan Güner ile aynı yaşıt olmamıza rağmen kişilere saygısından olsa gerek “abi” diye hitap ederdi. Birde bizim Milas yöresinde Çamurcun ördeğine Civil dediğimizi yanlış algılayıp vurduğu ördekleri şibil diye söylevi de bu yüzdendi. Biz çadıra vardığımızda ateşi yanar bulduk. Diğer arkadaşlar gelmişti. Tesadüf bu ya Gepgep Hayati Gepgep ördeği (Kaşıkgaga) Fıyttırakçı Turgut ’da Fıyttırak ördeği (Fiyu) vurmuştu. Hep beraber gülüştük…
Bu arada akşam avına giderken Hayati kanalın içinde bir Sakar Meke vurmuş. Tabi su derin olduğu için alamamış. Bana dönüp “Abi sen balık ağlarını bakmaya gidecek misin?” diye sordu. Bende “Tabi ki bir bakayım geleyim. Birkaç balık takıldıysa ılgın közünde güzel olur.” diye cevap verdim. Hayati “Ben senin ağları attığın yerin 30-40 metre kadar aşağıda bir meke vurdum. Onu da alalım?” diyecektim.
Bota binmiş ben kanalın içinden Hayati dışarıdan ilerlemeye başladık. Giderken elimde Toshiba su altı feneri ile arada bir ağları kontrol etmeyi de ihmal etmiyordum. Ağa fazlasıyla balık takılmıştı. Hayati kuşu vurduğu yere varınca ışığı o tarafa tuttu. Mekeyi alıp Hayati’ye verdim “Hemen tüylerini yolmaya başla?” Botun küreklerine asılıp ağı bağladığım yere vardım. Daha ilk metrelerde yarım kiloya yakın bir kefal almıştım. Ağın yarısına varmadan yiyecek nevalemiz fazlası ile çıkmıştı.
Kenara çıktığımda arkadaşlar balıkları görünce yüzleri gülmeye başladı. Herkes üzerine düşen görevi yerine getirmiş çadırın içine oturmuştuk. Bir yandan kızartma ve ızgara balık. Diğer yandan sakar meke kebabı ile bir büyük devrildi…
Sabah avı için elimde yanımda yedek olarak getirdiğim Huğlu tek kırmam vardı. Ortalık ağardı gitti. Ovanın yüzünde tek bir tüfek atılmadı. Çadıra dönerken Ganlı Azmak’ın içinden kalkan bir Civilde tek kırmaya nasip oldu. Hepimiz dönmüş çay demlemek için ateşi yakmıştık. Diğer arkadaşlar eşyaları toplarken ben de ağları toplamak için Ganlı Azmağa girdim. İki posta ağdan aşağı yukarı yirmi kiloya yakın balık çıkmıştı. Arkadaşlar arasında bölüşüp o günkü avımızı bitirdik.


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Doğum gününden bir gün sonra kazada öldü
12’nci Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu başladı
Yeni Milasspor’un seçimli genel kurulu 4 Eylül’de
Baharlı Kavşağı’nda yine kaza
Meteoroloji’den yangın uyarısı
CHP kongresi eylül ayı sonunda
Madende ölen işçinin ailesine baskı iddiası
Büyükşehir ihaleleri de canlı yayınlayacak

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech