İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

icsayfa-statik-ustler-1.gif

anasayfadikeysagust-2.gif

 

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş


huseyin_avci_bf037.jpgÜlkemiz yine bir terör saldırısıyla karşı karşıya. Atatürk Havaalanında düzenlenen terör saldırısında şu ana kadar 41 vatandaşımız öldürüldü, şehit edildi. Hastanelerin yoğun bakımlarında 40 kadar ağır yaralı olduğu sağlık bakanı tarafından ifade edildi. Ayrıca toplam 200’ü geçen yaralı olduğu belirtildi. Maalesef insanlarımızın canı yandı, ocaklara ateş düştü. Bayram yaklaşırken bu acılara yürek dayanmıyor. Güneydoğuda da terörle mücadele eden asker ve polislerden şehit sayısı 500’ü geçti. Terörü lanetleme konusunda ülkeyi idare edenler de dahil hepimiz müttefikiz; ancak terörle karşı karşıya kalan biz vatandaşlar olarak, ülkeyi yönetenlerden terör saldırılarının engellenmesini, halkımızın can ve mal güvenliğinin sağlanmasını istemek en önemli hakkımız.


huseyin_avci_a71ae.jpgMübarek Ramazan ayındayız. İslamiyeti , Anadolu Müslümanlığını anlama ve özümsemenin Yunus Emre’yi iyi anlamaktan geçtiğini düşünüyorum. Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi’nin öğrencilerinden olan Yunus Emre; şiirlerinde insan sevgisi ve kardeşlik temalarını çokça işlediğini görmekteyiz. Hepimizin duyduğu birçoğumuzun ezbere bildiği şairin meşhur dörtlüğüyle başlayalım yazımıza:
“Gelin tanış olalım/İşin kolay kılalım/Sevelim sevilelim/Dünya kimseye kalmaz.”


huseyin_avci_3e553.jpgBu yazımızda Yunus Emre’nin dervişliği ve dervişlik anlayışı üzerinde duracağız. ”Derviş” sözcüğü dilimize Farsçadan girmiştir: muhtaç, fakir anlamlarına gelmektedir. Türkçe Sözlüğe (TDK) baktığımızda “derviş” kelimesinin üç anlamı olduğu belirtilmektedir.1)Bir tarikata girip onun adap ve erkanını benimsemiş kimse 2)Alçakgönüllü, her şeyi hoş gören kendisini Allah’a adayan kimse. 3)Yoksulluğu ve çilekeşliği benimsemiş kimse. Sözlükte ifade edilen üç tanımın da Yunus Emre’nin şahsında birleştiğini ve onun dervişliği en güzel şekilde temsil edip şiirlerinde ifade ettiğini görmekteyiz. O, rivayete göre hocası Tapduk Emre’nin dergahın-da dervişliğe soyunmuş, kırk yıl ona hizmet etmiş, insan-ı kamil mertebesine ulaşmıştır. Şiirlerinde bu durumu çok güzel ifade etmektedir:


huseyin_avci_75d81.jpgYazıma kelimelerin en güzeli olan “selam”la başlıyorum. Atalarımız, boşuna “Önce selam, sonra kelam!” dememişler; çünkü selam, Allah’ın kelamı, sevginin ve barışın sihirli anahtarı, kelimelerin en güzelidir.
Divan şairi (Taşlıcalı Yahya)”Artık alınıp verilir bir selam kalmıştır.”diyor bir şiirinde.Bu dizede ne demek istiyor şair? Kültürümüzde,geleneklerimizde insanlar selamlaştıktan sonra birbirlerinin halini ,hatırını soruyor; gerekirse ihtiyaçlarını karşılıyor, dostluklarını pekiştiriyorlar. Şair, milletimizde var olan bu tip hasletlerin azaldığını, hasbihalin kaybolduğunu görmüş;onun için serzenişte bulunuyor,şikayet ve sitem ediyor.Sadece selamlaşmakla kalmayalım;konuşalım, dertleşelim demeye getiriyor.

Sonraki

Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Muğlalı ‘kraliçeler’ arıcıların gözdesi oldu
Coşkuyla 100. yıl kutlandı
Kalp krizi geçiren öğrenci yaşam mücadelesi veriyor
Maden kazası zanlılarına 22,5’ar yıl hapis cezası isteniyor
 Başkan Tokat’a hayırlı olsun ziyareti
“Madenlerde denetimler kâğıt üzerinde mi kalıyor?”
Zeytin ve zeytinyağının tarihine ışık tuttular
Basketbol takımı çalışmalarını sürdürüyor

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech