İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

icsayfa-statik-ustler-1.gif

anasayfadikeysagust-2.gif

 

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Yunus Emre’de ölüm teması

(168 Duygu)
(119 Duygu)
(116 Duygu)
(126 Duygu)
(113 Duygu)
(122 Duygu)
(138 Duygu)
 


huseyin_avci_bf037.jpgÜlkemiz yine bir terör saldırısıyla karşı karşıya. Atatürk Havaalanında düzenlenen terör saldırısında şu ana kadar 41 vatandaşımız öldürüldü, şehit edildi. Hastanelerin yoğun bakımlarında 40 kadar ağır yaralı olduğu sağlık bakanı tarafından ifade edildi. Ayrıca toplam 200’ü geçen yaralı olduğu belirtildi. Maalesef insanlarımızın canı yandı, ocaklara ateş düştü. Bayram yaklaşırken bu acılara yürek dayanmıyor. Güneydoğuda da terörle mücadele eden asker ve polislerden şehit sayısı 500’ü geçti. Terörü lanetleme konusunda ülkeyi idare edenler de dahil hepimiz müttefikiz; ancak terörle karşı karşıya kalan biz vatandaşlar olarak, ülkeyi yönetenlerden terör saldırılarının engellenmesini, halkımızın can ve mal güvenliğinin sağlanmasını istemek en önemli hakkımız.
Terör hususunda şunu da ifade etmek isterim ki; ülkeyi yönetenler ;güvenlik bürokrasisi ve yargı, silahsız insanları terörist ilan ederse; herhalde ülke bundan büyük zarar görür. Ayrıca bu duruma da en çok teröristler sevinir herhalde.
Ne zaman genç bir insanımızın ölümünü duysam, veya bir gencin ölümüne şahit olsam; Yunus Emre’nin şu dizeleri geliverir aklıma:
“Şu dünyada bir nesneye / Yanar içim göynür özüm / Yiğit iken ölenlere / Gök ekini biçmiş gibi” Büyük ozan bu dörtlükte; bu dünyada bir şeye çok üzüldüğünü, içinin yandığını, özünün ağladığını ifade ediyor: o da genç yaşta (yiğit iken) ölenlerdir; çünkü onları yeşil ekinin biçilmesine benzetiyor. Biz de bu yazımızda Yunus Emre’nin şiirlerinde ölüm teması, şairin ölüme bakışı üzerinde duracağız.
“Miskin âdem oğlunu / Benzetmişler ekinciğe / Kimi yiter, kimi biter / Yere tohum saçmış gibi…”
Şairimiz böyle özetliyor, insanoğlunun yeryüzü macerasını. Tohumun yere saçılması gibidir, insanoğlu; kimileri toprakta çürüyecek, kimi tohumların ise yeşerdiği, dünyaya mekan tuttuğu, yaşamın ona nasip olduğu görülecektir, diyor.
Yunus Emre bir şiirinde: "Ölümden ne korkarsın / Korkma ebedi varsın!” diyor bizlere. Ölümün bir son olmadığını, insan ruhunun ölümsüz olduğunu ne güzel ifade ediyor. Yine bir şiirinde:
“Yunus öldü diye sala verirler / Ölen hayvan (ten) imiş âşıklar ölmez!"
Ya da: “Ölürse ten ölür, canlar ölesi değil!” dizeleriyle insanın cesedinin öldüğünü, ruhunun ebedi olarak yaşayacağını veciz bir şekilde dile getiriyor.
İnsanoğlu, yeryüzünü hırs, nefret, öfke ve saldırganca hareketleriyle cehenneme çevirebiliyor Değerli dostlar! Maalesef zaman zaman ülkemizde bile bunun örneklerini görmekteyiz. Son terör olayları bize bunları düşündürtüyor. II. Dünya Savaşı’nda altmış milyon insan öldü. İnsanoğlu daha fazla kazanmak, daha güçlü olmak için gözünü kırpmadan hemcinsine zarar veriyor, onu öldürüyor.
Yunus Emre: “Mal sahibi mülk sahibi / Hani bunun ilk sahibi / Mal da yalan, mülk de yalan / Var biraz da sen oyalan.” diyerek bu durumu ne güzel belirtiyor.
Ölüm en büyük eşitleyicidir ve ondan alınacak dersler vardır. Mezarlıklara bakmakta sayısız faydalar vardır. Hani güzel bir söz vardır: "Mezarlıklar, kendini vazgeçilmez sanan insanlarla doludur." diye. Şair de kabristana bakarak şunları dile getirmiştir:
“Yalancı dünyaya konup göçenler / Ne söylerler ne bir haber verirler / Üzerinde türlü otlar bitenler / Ne söylerler ne bir haber verirler.
Kimisinin üstünde otlar biter / Kiminin başında sıra serviler / Kimi masum kimi yahşi yiğitler / Ne söylerler, ne bir haber verirler
(…..)
Yunus eydür gör takdirin işleri / Dökülmüştür kirpikleri kaşları / Başları ucunda mezar taşları / Ne söylerler ne bir haber verirler.”
Yazımızı Yunus Emre’nin dünyadan ayrılıp Dost’una kavuşurken hissettiklerini dile getiren güzel bir şiiriyle sonlandıralım:
“Biz dünyadan gider olduk / Kalanlara selam olsun / Bizim için hayır dua / Kılanlara selam olsun.
Ecel büke belimizi / Söyletmeye dilimizi / Hasta iken halimizi / Soranlara selam olsun.
(…)
Miskin Yunus eydür sözün / Yaş dolmuştur iki gözün / Bizi bilmeyen ne bilsin / Bilenlere selam olsun.”


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Kamyonet kasasında çok sayıda göçmen yakalandı
Doğum gününden bir gün sonra kazada öldü
12’nci Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu başladı
Yeni Milasspor’un seçimli genel kurulu 4 Eylül’de
Baharlı Kavşağı’nda yine kaza
Meteoroloji’den yangın uyarısı
CHP kongresi eylül ayı sonunda
Madende ölen işçinin ailesine baskı iddiası

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech