İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Allah aşkına Muğla kimin umurunda?!

(1 Duygu)
(0 Duygu)
(1 Duygu)
(0 Duygu)
(0 Duygu)
(0 Duygu)
(0 Duygu)
 

Gerek mülga Muğla Belediyesi'nin, gerekse Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin “yargıya bulaşmayan” bir işi oldu mu acaba?

29062020ozcanozgur.jpg
Adem Ülker arkadaşımızın Yeniasır Gazetesi'nin 25.06.2020 tarihli sayısında “Muğla Büyükşehir’e mahkeme şoku” başlıklı haberini görünce aklımdan bu soru geçti.
Hiç değilse Büyükşehir Belediyesi dönemi ile ilgili bu sorunun yanıtı verilmeli.
Şeffaflık, hesap verebilirlik bunu gerektirmiyor mu?
Muğla'nın kaynakları ile Muğla için üretilen hizmetlerin hesabı Muğlalıya verilmeli...
Kışla Park girişinde (eski parkta kalmadı) Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi inşaatının sonuna gelindi. Mesela burada hiç hukuksal sorun yaşandı mı?
Bize gelen duyumlara göre yaşanmış, ama bilgi var belge yok!
Bir sorun varsa, basına kamuoyuna yansıması için ille de birinin, birilerinin canının yanması gerekiyor..! Kimbilir, Sosyal Yaşam Merkezi inşaatında bir sorun yaşanmamışta olabilir...

xx xx xx
Artık bir değil, iki “Eski Garaj Alanımız” var!
Muğla Adliyesi'nin oradaki “Eski Garaj Alanına” bir ara “Büyükşehir Belediye Başkanlığı” ana binasının yapılacağından söz edilmişti. Hala gündemde mi, vaz mı geçildi? Vazgeçildi ise neden vazgeçildi, bilmiyoruz...
Oysa söz edildiği günlerde başlanmış olsaydı çoktan bitmiş olacaktı.
Başkanlık makamı da burada olurdu ve şimdiki Başkanlık Makamı tarihi yapı, AK Parti siyasetinin tarihi lise binasını “Mimarlık Fakültesi” için vermeyi beceremediği üniversitemize verirdi.
Tarihi Arasta ile birlikte Mustafa Muğlalı, Saatli Kule ve Kocamustafa Efendi Caddeleri ile Konakaltı'na can gelirdi... Zihni Derin İş Merkezi bile canlanırdı...
Ama Osman Gürün o tarihi yapıyı boşaltıp üniversiteye vermezdi... O yerler “çöküntü alanına” dönüşürse dönüşsün, kimin umurunda?

xx xx xx
Atatürk Stadyumu karşısındaki Eski Garaj Alanı'nda kavga dövüş bir “Yeraltı Katlı Otoparkı ve Kent Meydanı” inşaatı hala bir türlü su basman seviyesine gelemedi.
Zamanında orda da Akyol'da Menteşe Evlerinde ve Ortaköy'de, Yeniköy'de ev sahibi olmak isteyen “varsıllarımız” için “villalar” üretilmeye kalkışılmıştı. (Hemen altındaki akıllı evler doldurulamadı!!) Muğla halkı ve başta Mimarlar Odası olmak üzere meslek odaları ayağa kalksa da dinlemeyen Muğla Büyükşehir Belediyesi yönetimini mimarların açtığı dava durdurabilmişti.
Her zaman söylerim, çabuk unutuyoruz. Unutkan bir basınımız ve unutkan bir muhalefetimiz var!
O zaman villaların yapımını üstlenmiş olan Metro Şirketi, uygulamadan vazgeçilince zarara uğradığı gerekçesiyle yargıya başvurmuştu. Mahkeme Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin Metro'ya tazminat ödemesine hükmetmiş... Ancak şirket tazminat miktarını az bularak, belediye çok bularak üst mahkemeye başvurmuş durumda. Bu konuyu ayrıca ele alırız.
Belediye bu itirazdan zararlı çıkmaz umarım. Zararlı çıkarsa ve tazminat sorumlulara rücu ettirilmezse asıl zarara uğrayan Muğla olacaktır...

xx xx xx
Eski Garaj Alanı Muğla'nın yılan hikayelerinden biri oldu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün “şehirle” inatlaşmasaydı, yeraltı otoparkı ve meydanı hizmete gireli yıllar olmuş olurdu ve otopark sorunu burada çözülerek Arasta ve çevresi, içinde esnaf lokantaları, barları ve meyhaneleriyle, yayalaştırılmış sokakları ile dev bir AVM haline gelebilirdi...
Hatta bu yeraltı otoparkına mülga Muğla Belediyesi zamanında kavuşmuş olsaydık, o Kurşunlu Cami önündeki ucube beton yığını katlı otoparka da gerek kalmazdı.
Gerçi o ucubede “katlı otopark” değil de “yeraltı otoparkı” olarak yapılabilirdi ama...
Neden yapılmadı hala merak ederim! Siz etmez misiniz?
Eski Garaj Alanı'nda otoparkı üstlenmiş olan firmaya hakediş gerçekleşmeden ödeme yapılmış ve firma işini yarım bırakıp gitmişti. Hatta o ödeme karşılığı yapılması gereken imalatın Belediye tarafından yapıldığı konuşulur olmuştu...
Galiba bu yüzden belediyeden işten çıkarılanlar olmuş. Bir iki de dava açılmış. Hatta davalardan birine de yayın yasağı konmuş galiba...
Neyse bu konuyu da ayrıca ele alırız...

xx xx xx
Aslında bu konularda Muğla Büyükşehir Belediyesi yöneticilerinin Muğla Basınını ve dolayısıyla Muğla kamuoyunu bilgilendirip, aydınlatmasında yarar var.
Yoksa işin dedikodusu yapılır ve dedikodu asit gibidir...
Neyse bu konuda çok şey söylenir de biz Adem Ülker arkadaşımızın haberine gelelim.
Adem Ülker haberinde “Muğla Büyükşehir Belediyesi, kendi yaptırdığı ve Mayıs 2018'de temeli atılarak yüzde 90'ı tamamlanan Bölge Müzesi'nin yüklenici firmasına fesihname gönderdi ve 1 milyon liralık teminatı kullanmak istedi. Firma yürütmeyi durdurma kararı aldırdı. Büyükşehir Belediyesi karara itiraz etti. Muğla Büyükşehir Belediyesi'ni haksız bulan 2. Asliye Ceza Mahkemesi bu isteği reddederek 'Fesih kararının doğru olup olmadığına dava sonuçlandığında karar verilecek' dedi.” diyor.
Orada yapılan ne? Etnografya Müzesi mi? Arkeoloji Müzesi mi? Kent Müzesi mi? Bölge Müzesi mi?
Benim bildiğim müzeler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kurulur. Belediye bu işe neden burnunu soktu?
En önemlisi bu her ne ise Muğla'nın önceliği miydi?

xx xx xx
Müzenin yüzde 90'ını tamamlayan yüklenici firmanın 1 milyonluk teminatını kullanmak isteyen belediye, firmayla sözleşmesini feshedince mahkemelik olmuş.
“Müzenin” değil, “işin” yüzde 90'ını tamamlamış firmanın sözleşmesi neden fesh edilir?
Haberde bu sorunun cevabı yok. Muhtemelen Adem Ülker haberi yaparken “Cevap vermezler” düşüncesi içinde bu ve benzeri soruları belediye yetkililerine sormamış olabilir.
“Olur mu öyle şey, verirdik..” diyorlarsa, işte sorduk, yukarıdaki sorularımızla birlikte cevap verebilirler. Bekliyoruz...
Habere devam edelim.
Yüklenici firma yetkilisi Öztekin Demir, Fen İşleri Daire Başkanlığı'nın Büyükşehir Belediyesi'ni bilerek ve kasten 3 milyon lira zarara uğrattığını öne sürmüş.. Benim aklımda hep Eski Garaj Alanı'nda. Orada da yüklenici imalatsız hakediş alıp, işi bırakıp gidince belediye zarara uğramış olabilir mi? Acaba kamu zararı oluşmuş mudur?

xx xx xx
Firma yetkilisi Öztekin, kendilerine yapılan haksızlıkları 2 sayfalık mektuba döküp CHP Genel Merkezi'ne göndermiş. Adem Ülker'in haberi şöyle devam ediyor:
“Büyükşehir Fen İşleri Daire Başkanlığı'na yazı yazarak yüzde 90'ı tamamlanmış inşaatla ilgili neden fesih kararı aldıklarını soran Demir, yüzde 80'i tamamlanmış bir inşaatla ilgili bu tasarrufun yasal olmadığını belirtti. Demir'e, Genel Sekreter Yardımcısı Emin Madran tarafından, 'Durum Tespit işlemleri halen devam etmektedir' cevabı verildi. Yaklaşık 17 milyonluk yatırımın CHP'li Başkan Osman Gürün tarafından yap boza çevrildiğini söyleyen Demir, 'Mart'ta fesihname gönderdiler, Haziran'da Durum Tespiti yapılmadığını söylüyorlar. Böyle mantıksız bir şey olamaz. Buna rağmen bizim alacaklarımızı vermiyor, teminat parasını da kullanmak istiyorlar' dedi.”
Eğer böyleyse pes doğrusu...
Haberde yer aldığına göre, davanın halen Muğla 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam ettiğini belirten Demir, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na göre yüzde 80'inden fazlası tamamlanmış işlerin, tamamlanması kamu yararınadır” diyor... Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Deniz Yaşar'ın kasten belediyeyi 3 milyon lira zarara uğrattığını öne süren Demir, “Fen İşleri Daire Başkanı Deniz Yaşar, işin bitirilmesini istemiyor. Deniz Yaşar Hanım, mahkeme aleyhimizde karar verirse yeni bir ihale yaparak kalan yüzde 10'luk işi daha yüksek parayla yandaş bir firmaya yaptırarak belediyeyi zarara uğratmak istiyor.” diye ifade etmiş.
Bunlar çok ciddi iddialar... Dava devam ediyor. Biz bulaşmayalım...
------------------------------ -----------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: İnsanı farklı yapan, affettikleri, güçlü yapan sabrettikleri, kendisi yapan ise vazgeçtikleridir.
GÜNÜN UYARISI; Lütfen maskenizi takın, ellerinizi sık sık yıkayın, sosyal izolasyon uygulayın.
ÇİVİ
Osman Gürün hafta sonunda partisinin il başkanı ve milletvekilleri ile ilçe başkanlarını ve ilçe belediye başkanlarını ağırladı. Arkadaşım, “Mürsel Alban'ın Parti Meclisi adaylığını mı kutlamışlar?” dedi.
Beni Bir Gülmek Aldı: )))))


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Bakan Pakdemirli: 651 milyon liralık destek ödemesi yarın başlıyor
Muğlaspor, Somaspor'la Play Off Oynayacak
Arslan ve Borucu’dan ziyaret
Sazanların Boyu 50 Santimetreye Ulaştı
Özcan, bitmeyen yolları sordu
32. Bölge Muğla Eczacı Odasından Vali Orhan Tavlı’ya Ziyaret
Acil yardım hattı için protokol imzalandı
Muğla’da asker uğurlamasına kısıtlama getirildi

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech