İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

icsayfa-statik-ustler-1.gif

anasayfadikeysagust-2.gif

 

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Milas’ın kültürel değerlerini gündeme getirdi

(212 Duygu)
(115 Duygu)
(93 Duygu)
(63 Duygu)
(60 Duygu)
(52 Duygu)
(49 Duygu)
 

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gerçekleşen Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada Muğla’nın ve Milas’ın kültürel sorunlarını bakana iletti. Vekil Girgin, Milas’ın Bafa Gölü kıyısındaki Beşparmak Dağları'nda günümüzden 6-8 bin yıl öncesine ait kaya resimlerinin acil koruma altına alınması gerektiğini ve yöreye özgü Milas halılarının ev kadınlarına ekonomik destek için yeniden geçim kapısı olması yolunda adımlar atılması gerektiğini söyledi.
231118kultureldeger.jpg
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gerçekleşen Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada Muğla’nın ve Milas’ın Kültür ve Turizm hakkındaki sorunlarını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a iletti.
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; Milas’ın Bafa Gölü kıyısındaki Beşparmak Dağları'nda günümüzden 6-8 bin yıl öncesine ait kaya resimlerinin acil koruma altına alınması gerektiğini ve yöreye özgü Milas halılarının ev kadınlarına ekonomik destek için yeniden geçim kapısı olması yolunda adımlar atılması gerektiğini söyledi.
Vekil Girgin: “Sayın Bakan, Ben Muğla Milletvekiliyim. Muğla'mız Bin 480 kilometre kıyı uzunluğuyla, yüzde 70 orman alanıyla tarihî ve kültürel dokusuyla gerçekten ülkemizin cennet yerlerinden biri. Türkiye'deki turizm gelirlerinin muhtemelen dörtte birinin de Muğla'dan elde edildiğini düşünürsek, Muğla'ya yapılacak yatırımların hem ülkemize hem bölgemize büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu anlamda bölgemizle ilgili birtakım sorun ve önerileri sizlere iletmek istiyorum. Dünyayı ağırlıyoruz Sayın Bakan. Örneğin, nüfusumuz normalde 1 milyon ama yazın 5 milyon. Sadece geçen Kurban Bayramı'nda 15 milyon yerli ve yabancı turist ilimize geldi. Mevcut imkânlarla misafirlerimizi elimizden geldiği kadar ağırlamaya çalıştık. Muğla genel bütçeye sağladığı katkının hizmet anlamında, yatırım anlamında ancak onda 1'ini alabilmekte, İller Bankasına yatırdığı aidatın daha altında İller Bankasından kredi olarak alabilmekte. Bu ve benzeri sorunlar da giderildiği takdirde Muğla'mızın gelirleri artacak dolayısıyla özellikle turizme yönelik hizmetler de daha verimli olacaktır diye düşünüyoruz. Yalnızca yaz turizmiyle olmaz diyoruz. Daha tam anlamıyla bir turizm master planımız dahi yok. Sayın Cumhurbaşkanı Marmaris'e tatile geliyor; bakanlarımız, milletvekillerimiz tatil denince Muğla geliyor fakat hizmet denince yeterli katkıyı alamıyoruz. Çevre ve deniz kirliliğinin önlenmesi hayati bir konudur. Turizm açısından özellikle sizden bu konuyu takip etmenizi istirham ediyoruz.” diyerek sözlerine devam etti.
FETHİYE KÖRFEZİ TEMİZLENSİN, KRUVAZİYER TURİZMİ İÇİN LİMAN
Konuşmasını sürdüren CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’in konuşmasından satır başları şöyle; “Bölgenin en temel sektörlerinden biri olan turizm sektörü, körfezin her geçen gün kirlenmesi ve dolmasından, denize girilememesinden dolayı büyük yara almaktadır. Fethiye Körfezi'nin mutlaka bu probleminin çözülmesi gerekmektedir. Atık arıtma sistemlerinin kapasitesi yetersiz kalmaktadır. Mut Deresi ıslah çalışmaları yapılmış olsa da dereden gelen alüvyonlar ve atıkların bertarafına yönelik etkin bir çalışmaya ihtiyaç vardır. Sayın Bakan; Fethiye ve bölge genelinde yat bağlama ve tekne park yeri kapasitesinin artırılması, bu sayede koylardaki ahşap iskelelere uzun sürelerle tekne bırakılarak marina gibi kullanılmalarının önlenmesi, mavi yolculuğun güzergâhı olan Güney Ege ve Batı Akdeniz ada ve koylarının yapılaşmaya karşı korunmaya alınması gerekmektedir. Ayrıca, Fethiye'ye mutlak surette kruvaziyer gemileri ve büyük ölçekli yatların ihtiyacını karşılayabilmek için yeni iskele yapılmalıdır.
BABADAĞ VE BELCEKIZ’A DESTEK, KAYAKÖY’E ÇÖZÜM
Doğal güzelliğiyle dünyaya nam salmış Ölüdeniz plajı, sırtını dayadığı ve yamaç paraşütünün dünyadaki merkezi olan Babadağ'ıyla ünlüdür. Babadağ'ından yamaç paraşütüyle atlayış yapanların inişlerini gerçekleştirdiği yer olan Belcekız Plajı gerçekten bir doğa harikası ama aynı zamanda yamaç paraşütü sporunun dünyadaki öncü iniş noktası. Bu bölgeye klasik turizm alışkanlığıyla bakılamaz. Belcekız plajının yamaç paraşütü kalkış ve iniş parkurlarının birlikte düşünülmesi gerekmektedir, düzenleme ve planlamaların ona göre yapılması gerekmektedir. Bir diğer konu Fethiyemize bağlı Kayaköy. Fethiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. UNESCO tarafından Dünya Dostluk ve Barış Köyü ilan edilen Kayaköy, beş bin yıllık tarihiyle binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaretine uğramaktadır. Daha önce başlatılan fakat yarım kalan imar planlarının dünyaca ünlü bir kültür mirasının korunması ve daha iyi tanıtılabilinmesi için ivedi olarak hazırlanması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.
SU SPORLARINA DESTEK
Su sporları eğitim merkezleri ihtiyacımız vardır. Fethiye'den Marmaris'e kadar olan sahil şeridi geçtiğimiz yıllarda su sporları merkezi ilan edilmiş olup anılan bölge kürekçilerin ve yelkencilerin odağı hâline gelmiştir. Yine aynı şekilde Sarıgerme, Dalaman plajları tüm motorlu motorsuz su sporları, Kumluova, Karadere Plajı motorsuz su sporları için ideal parkurlardır.
EREN DAĞI KAYAK MERKEZİ CANLANDIRILSIN
Seydikemer Seki Eren Dağı Kayak Merkezi'yle ilgili yeniden bir çalışma yapılarak kış turizmi noktasında bir başlangıç yapılması bölge insanımız ve turizme çok ciddi anlamda katkı koyacaktır. Hem Dalaman hem de Bodrum Milas Havalimanlarında kış turizmini destekleyici ek seferler konulması, yabancı tur operatörleriyle çeşitli anlaşmalar yapılarak özellikle kış aylarında yumuşak bir iklimi olan Muğla'mıza soğuk kuzey ve Baltık ülkeleri pazarları için bir çekim merkezi haline getirilebilir.
TARİH FIŞKIRAN STRATONİKEİA-LAGİNA İLE JEOPARK
Yatağan'daki Stratonikeia antik kenti ile Belen kahvesi kültür yolu projesi, Stratonikeia ve Lagina antik kentleri arasındaki Kutsal Yol Projesi, stratonikeia ile panarama dini merkez kutsal yol profesi, Yatağan Gökbel'den Lagina'ya kadar olan jeopark yolu projeleri biran önce tamamlanmalıdır.
MİLAS HALILARI VE BEŞPARMAK DAĞLARINDAKİ TARİHİ KAYA RESİMLERİ
Milas halıları 13'üncü yüzyıldan bu yana Milas yöresinde dokunmaktadır. Bölge için önemli bir gelir kaynağıdır bunun gelişmesi için el halısı ve kilim dokuyan ev kadınlarına sosyal güvenlik desteği sağlanmalıdır, el halısı ve el kiliminde yüzde 18 olan KDV uygulaması yüzde 1'e indirilmelidir.
Milas Bafa Gölü kıyısındaki Beşparmak Dağları'nda günümüzden 6-8 bin yıl öncesine ait kaya resimleri bulunmaktadır Çok önemli bir kültür mirası olan bu kaya resimlerinin korunması için de acil önlem alınması gerekmektedir.
KAVAKLIDERE’DE BAKIRCILIK ÖLMESİN, DESTEK ŞART!
Kavaklıdere ilçesi bakırcılıkla ünlü bir ilçemizdir. Sadece Kavaklıdere değil, tüm Türkiye'ye bakır çerez kazanlarını yapmasıyla ve bakır el işlemesi ürünleriyle ünlü bir ilçemizdir. Ancak kuşaktan kuşağa aktarılan bakır el işlemeciliği sanatıyla uğraşan ustalar giderek azalmaktadır. Önceleri soframızda kullandığımız bakır şimdi vitrinlerde yer almaktadır. Bakır el sanatlarının korunması için istihdam sağlayıcı ve mesleğin sürdürülmesi için teşviklerin yapılması gerekmektedir. Kültürümüze katkı sağlayan tüm el sanatlarına da teşvikler sağlanmalıdır.” diyerek konuşmasını noktaladı.

 

2 Süleyman Girgin.jpg


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Milaslı bisikletçi, 100. Yıl Bisiklet Turu’na katıldı
AKUT’tan yurt öğrencilerine afet semineri
Kazandıkları madalyaları Başkan Tokat’a götürdüler
Başkan Tokat’tan özel bireylere ziyaret
Muğla’da yeni doğan bebek sayısı azaldı
100’üncü yıl coşkuyla kutlanacak
“TOKİ Milas’ta konut sayısını arttırmalı!”
 Engelli gençlerin askerlik heyecanı

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech