İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

CHP’li Girgin, doğum borçlanmasını gündeme taşıdı

(2887 Duygu)
(705 Duygu)
(137 Duygu)
(102 Duygu)
(101 Duygu)
(100 Duygu)
(111 Duygu)
 

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, sigorta öncesi doğum borçlanması bekleyen kadınların taleplerini yineleyerek, Anneler Günü’nde konuyu bir kez daha gündeme taşıdı.
140519chpgirgin.jpg

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; kadınlar için çalışma hayatında ciddi bir hak kaybı yaratan doğum borçlanması ile ilgili bir kanun teklifi verdi ve bunun bir an önce kabul edilerek Anneler Günü’nde annelerimize “Bir anneleri günü hediyesi olarak meclisimiz tarafından sunulmalı” dedi.
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; kadınlar için çalışma hayatında ciddi bir hak kaybı yaratan doğum borçlanması ile ilgili yaşadıkları hak kayıpları konularında verdiği iki ayrı kanun teklifiyle, çalışma hayatında büyük bir ayrımcılığa neden olan bu iki önemli konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; “Doğum borçlanması, sosyal güvenlik sistemimizde mevcut bulunan hizmet borçlanması türlerinden biridir. Normal şart ve koşullarda çalışılmayan günler kişilere emeklilik için gün kazandırmazken, borçlanan zamanlar emeklilik açısından sanki çalışmış gibi değerlendiriliyor ve gün kazandırıyor. 5510 sayılı Kanunun 41'inci maddesine göre kadınların doğum borçlanması yapabilmeleri için doğumun ilk sigortalı olduğu tarihten sonra meydana gelmesi gerekmektedir. Bu nedenle kadınlar işe girmeden önce yaptıkları doğum nedeniyle çalışma hayatından ayrı kaldıkları süreyi borçlanamamaktadır. Ancak erkekler, sigortalılık öncesi askerlikte geçen süreleri borçlanabilmektedir” dedi.
“DOĞUM BORÇLANMASINDA YAŞANAN HAK KAYBI GİDERİLSİN”
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ayrıca doğum borçlanması ve askerlik borçlanmalarına da değinerek: “Askere gitmeden önce sigortalı olmayanlar istedikleri zaman askerlik borçlanması yapabilmektedirler. Sigorta sistemine giriş yaptıktan sonra doğum yapan kadınlar ve sigortalı olmadan askerlik yapan erkekler borçlanma hakkından yararlanabiliyorken, iş yaşamına doğum yaptıktan sonra başlayan kadınlar önceki doğumları için bu borçlanma hakkından ne yazık ki yararlanamamaktadırlar. Bu mevcut durum ilkesel olarak hem kadın erkek eşitliği ile hem de Anayasamızın eşitlik ilkesi uyuşmamaktadır.” ifadelerini kullandı.
CHP’li Girgin; “Bu anneler gününde tüm anneler doğum borçlanması hakkından mutlaka yararlanmalı diyor ve karşılıksız sevgi, bitmeyen özveri, sınırsız hoşgörü ve mutluluk kaynağımız tüm annelerimizin anneler gününü en içten dileklerimle kutluyorum.” diyerek sözlerini bitirdi.

 

2 Süleyman Girgin.jpg


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Bodrum Belediyesi’nden örnek alınabilecek “SÜT” projesi
Çorum Mecitözü Belediye Başkanından Başkan Tokat’a Ziyaret
“Bodrum Sahillerinde Milas Patileri iz bıraktı”
“Muğla’da Mesleki Eğitimi Geliştirme-İnovasyon Eğitimi Projesi”
‘Güçlü Gazeteci, Özgür Medya’ eğitim düzenlendi
AK Gençlerden Mustafa Amca’ya minnet ziyareti
Ilbıra Dağı Koruma Platformu 4’üncü kez toplandı
Milas Belediyespor evinde kaybetti

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech