İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS

marketlerlogo2.png

icsayfa-statik-ustler-1.gif

anasayfadikeysagust-2.gif

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Tütün ürünlerine savaş açtılar

(2 Duygu)
(0 Duygu)
(0 Duygu)
(0 Duygu)
(0 Duygu)
(0 Duygu)
(0 Duygu)
 

Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü, tütün ürünlerinin uyuşturucudan bile daha tehlikeli madde olduğunu ve ciddi bağımlılık yaptığını kaydetti. Halk Sağlığı Müdürlüğü, gençlerin sağlığının korunması amacıyla çalışmaları hızlandırdıklarını açıkladı.
100117tutun_f9e67.jpg
Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, tütün ürünleri hakkında çalışmaları hızlandırdıklarını ifade etti. Ciddi bağımlılık yaratan tütün ürünlerine savaş açtıklarını belirten Ceyhan, gençlerin sağlığının korunması amacıyla gereken çalışmaları hızlandırdıklarını kaydetti.
Ceyhan, tütün mamulleriyle ilgili her alanda var gücüyle çalıştıklarının altını çizerek “Tütün ürünlerinin tüketilmesi, tüketim alanı ve satış koşullarının denetimi için var gücümüzle çalışıyoruz.
Tütün ürünlerinin uyuşturucudan bile tehlikeli olduğu bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. Çünkü sigara içenlerin başlayıp da, bırakma konusunda ne kadar zorluk çektiğini görüyoruz izliyoruz ve biliyoruz. Tütün ürünleri gibi uyuşturucu maddelerde kullanılması durumunda ciddi bağımlılık yapan kötü bir alışkanlık zincirini meydana getirmektedirler. Bu açıdan insanların kapalı alanlarda kafeteryalarda, kahvehanelerde ve benzeri yerlerde sigara içenlerin yanı sıra içmeyenlerin rahatsız olmaması için açık havada içmeleri ile kapalı ortamlarda içilmeleri arasında sağlık yönünden çok fark vardır. Çalışmalarımızı bu yönde yapmaktayız.” dedi.
Kapalı alanda sigara içme yasağı hakkında 2016 yılında kesilen cezaları sıralayan Ceyhan, “Muğla’da ne olduğu belli olmayan tütünler konusunda da çok yoğun ihbarlar, şikâyetler geliyor. Çocuklara sigara satışı yapılıp yapılmadığı ile ilgili de çalışmalar yapıyoruz artarak devam edecek bu çalışmalarımız. İlimizde özellikle gençlerimizin sağlığının korunması için bu kapsamda çalışmalara hız vereceğiz. Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü hakkındaki 4207 Sayılı Kanun hükümleri kapsamında Denetimler, Valilik ve Kaymakamlıklarca yetkilendirilmiş denetim ekiplerince yürütülmektedir. Rutin denetimler ve yapılan ihbarlarla müdahale edilmesi 7 gün 24 saat çalışma düzeniyle kurulmuş ekiplerle devam etmektedir. 2016 yılı içinde ilimizde 44 bin 856 iş yerinin denetimi yapılmış 275 iş yerine ve kapalı ortamda sigara içtiği tespit edilen 148 kişiye toplam 566 lira 420 TL, cezai yaptırım uygulanmıştır.” diye konuştu.
SİGARA BIRAKMA ORANI YÜZDE 40
Sigara bırakma polikliniğinin başarısını açıklayan Ceyhan “Ayrıca ilimiz genelinde Bodrum, Milas, Menteşe, Marmaris, Fethiye Toplum Sağlığı Merkezleri ve Milas, Marmaris Devlet Hastanelerinde Sigara bırakma Polikliniği hizmeti verilmektedir. Polikliniklerde sigara bırakma tedavisi ile ilgili uyum eğitimi almış Göğüs Hastalıkları Uzmanları, Aile Hekimliği Uzmanları ile Pratisyen hekimler görev yapmaktadır. 2016 Yılı içinde Sigara Bırakma Polikliniklerimize 7 bin 016 tütün bağımlısı vatandaşımız müracaat etmiş olup 3 ay süresince bu vatandaşlarımızdan izlenen ve bu yönde tam doz ilaç kullananların % 40’ı sigarayı bırakma başarısı göstermiştir. İlimizde denetimler 2017 yılında da tüm hızıyla devam edecek planımız bu yönde. Halkımızın 4207 Sayılı Kanun Hükümlerine aykırı olarak hareket etmemeleri büyük önem arz etmektedir. Kapalı alanlarda tütün ürünleri tüketilmesi durumunda ise vatandaşlarımızın Alo 184 SABİM, Alo 155 Polis, Alo 156 Jandarma Ekiplerini arayarak hem kendi sağlıkları için, çocuklarımız ve gençlerimizin sağlıkları için bu yasanın verimli bir şekilde uygulanmasına destek vermelerini bekliyoruz. Bu Kanun hükümlerinin uygulanması ile ilgili olası sorunların ivedilikle çözülmesi, denetim mekanizmasının en iyi şekilde işlemesinin sağlanması amacıyla Halk Sağlığı müdürlüğümüz il genelinde her türlü tedbirlerin alınması için gayret göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

 

100117urun_6ae4d.JPG

sag-dik-2.gif
Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Ekmek teknesinin altında kaldı
Üniversitede müdür koltuğunu devraldılar
Komutan Fidan koltuğunu devretti
Milaslı yıldızlar güreşte şampiyon oldu!
 100 boğa Bafa’da güreşecek
 ADD’den 28 Şubat Davası açıklaması
Bana bir masal anlat…
Final müsabakaları yarın yapılacak

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

HELIX_NO_MODULE_OFFCANVAS

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech