İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Ata sporu güreşi yaşatanlara teşekkür ediyorum

(84 Duygu)
(71 Duygu)
(74 Duygu)
(68 Duygu)
(54 Duygu)
(77 Duygu)
(61 Duygu)
 

sercan-ergin.jpgMerhaba sporsever okurlarım bugün sizlere köşemde Ata sporu minder ve yağlı güreşlerin dünü ve bugünü hakkındaki düşüncelerimi sevgili okurlarımla paylaşmak istiyorum. İzninizle ilk önce bundan 60 yıl öncesinden bahsetmek istiyorum eski yıllarda televizyon olmadığı için yağlı pehlivan güreşlerine ilgi çok büyüktü. Yaz aylarında köylerde yapılan yağlı pehlivan güreşlerine Milaslı yağlı güreş severler büyük ilgi gösterirlerdi.

Milas’ın köylerinde yapılan yağlı güreşler gece 12.00’den sonra başlar sabaha kadar devam ederdi. O yıllarda güreşi çok seven insanlar gözünü kırpmadan sabaha kadar güreşi takip ederler günlerce yağlı pehlivan güreşlerinden sitayişle bahsederlerdi. 60 yıl önce herkesin evinde radyo ve televizyon olmadığı için yapılan pehlivan güreşlerine yüzlerce güreş sever ilgi ile takip ederdi. 2019 senesindeyiz ata sporu güreşe ilgi alaka hala devam etmektedir. Günümüzde televizyonların naklen yayın yapmamaları nedeniyle ata sporu güreşleri bir lira harcamadan televizyonlardan takip ediyoruz. Eskiden güreşleri para karşılığı seyrederdik. Günümüzde televizyonlardan naklen verilen güreşleri bile çok az seyirci takip etmektedirler. Eskiden yağlı güreş tutan pehlivanlar anlaşmalı güreş asla yapmazlardı güreş tutan her pehlivan rakibi kim olursa olsan kazanmak için güreş tutardı. Günümüzde ise bütün kanallardan canlı yayın yapılmasına rağmen ata sporu güreşe ilgi eskisi gibi çok değil. Güzel Milas’ımızda ata sporu yağlı pehlivan güreşine halen yaşatan Çomakdağ Mahallesi sakinleri çocuklarının düğün ve sünnet düğünlerinde hatırı sayılar paralar harcayarak ata sporu yağlı pehlivan güreşini yaşatmaktadırlar. Okulların tatile girmesinin ardından Çomakdağ Mahallesinde yapılan iki köy güreşini basın mensubu olarak takip ettim. Çomakdağ’da yapılan köy güreşlerine Türkiye’nin önde gelen başpehlivanları kol tuttu. Türkiye’nin başpehlivanlarını Çomakdağ Köyüne getiren konuklarının ünlü başpehlivanları izlemesine sağlayan düğünlerinde hatırı sayılır paralar harcayarak ata sporunu yaşatan Çomakdağlı ailelere basın mensubu olarak teşekkür ediyorum.


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Olası Afet İçin 215 Toplanma Alanı Belirlendi
Yeni Milasspor U15 Galip…
Başsavcı Yapar’dan İadei Ziyaret
Çakıroğlu Ailesinin Acı Günü
Muğla’dan Elazığ’a 9 tır yardım
Verdikleri sözü tuttular üç puan aldılar
Elektrikli bisikletteki 2 kişi yaralandı
CHP Milas İlçe Kadın Kolları yeni yönetimini seçti

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech