İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS

gmenustcokgorunur.gif

marketlerlogo2.png

icsayfa-statik-ustler-1.gif

anasayfadikeysagust-2.gif

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Sinankivanc.jpgSiyasi literatürümüze son yıllarda giren bu terim birçoğumuzun hafızasında derin bir yer etti. Siyasi havayı anlatırken birçok kez bu ifadeyi kullanmaya başladık. Yeni terimlerin oluşturulması o bilimin ne kadar canlı olduğunu gösterir. Anlatmayı ve anlamayı kolaylaştıran bu ifade son günlerde Muğla’da sıkça kullanılmaya başlandı.
Yerel seçim çalışmaları ülkemizin birçok yerinde yoğun bir şekilde sürüyor. Seçim çalışmalarının yerini yavaş yavaş “kim kazanır” sorusu almaya başladı. Her şeyden önce şunu belirtmeliyim ki; tarihimizin en ilginç yerel seçimlerinden birisi oluyor. İlk defa yerelde bu kadar kapsamlı bir ittifak yapıldı.

Sinankivanc.jpgBaşkanlık Sistemi sadece toplumsal değil siyasi anlamda da köklü değişiklikler getirdi. Parlamenter sistemin en tartışılan konusu olan Koalisyonlar tarihe karışınca yerine İttifaklar geldi. İttifaklar ile Koalisyonlar arasında köklü farklılıklar var. Seçmen artık sandığa gittiğinde kime oy vereceğini çok iyi biliyor. İşler seçimin sonrasına kalmıyor. İttifak ilk olarak Cumhurbaşkanlığı seçiminde görüldü. Ak Parti ve MHP’nin bir araya getirdiği Cumhur İttifakı, İyi Parti, Saadet Partisi ve CHP’nin Millet İttifakı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı adaylarına bakıldığında da ittifaklarda olduğu gibi sağın gücünü göstermişti. Bu ayrı bir konu olduğundan girmeyelim. İttifaklar öngörüldüğü üzere Cumhurbaşkanlığı seçimi ile sınırlı kalmadı. İki ittifakta yollarına devam edeceklerini açıkladılar.

Sinankivanc.jpgYerel seçimler

Türkiye Cumhuriyeti’nde 5 Aralık 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmıştı. Bu adım dünya tarihinde ilklerden de birisiydi. Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasından sonraki ilk seçimler 8 Şubat 1935 tarihinde yapılmış bu seçimde kadınlar 17 milletvekili ile mecliste temsil edilmişti. Bir yıl sonraki ara seçimlerle bu sayı 18 çıkmıştı.
Türkiye’de geçen 84 yılda kadınların TBMM temsil oranı en fazla %17,8 kadar çıkmıştı. Bugün ise durum pek parlak değil, TBMM’de 595 milletvekilinde sadece 104’ü kadın milletvekilidir. Bu sayı ise %14,5’e denk gelmektedir.

Sinankivanc.jpgİkinci Dünya Savaşı’nda ABD bir kez daha kabuğundan çıkmıştı. Ancak bu kez Birinci Dünya Savaşı sonrasında yaptığının aksine bir daha geri dönmedi. İngiltere’nin teşvik ve yönlendirmesiyle yeni düzende rolünü aldı. Soğuk Savaş sürecinde batı bloğunun lideri olarak Sovyet Rusya’ya karşı mücadele verdi. Bu süreçte Özgür Dünya sloganıyla dünyanın dört bir yanına özgürlük götürdü. Güney Amerika’da onca darbe yaşandı, Vietnam’da onlarca insan hayatını kaybetti, Uzakdoğu’da özgürleşmek için iç savaşta bir o kadar insan hayatından oldu ve acılar çekti. Nitekim kimse özgür olamadı. Özgürlük adına çok canlar gitti. Türkiye’de ise bu yıllarda yaşanan darbeler, ABD karşıtı olduğu nedeniyle onlarca insan hayatlarını, hayallerini kaybetti.

Sonraki

Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Milas TOKİ’ye yoğun ilgi…
Ziraat odaları merkez delege seçimlerini gerçekleştirdi
Saylak sevgisi alanlara sığmadı
Kütüphaneden 54 bin 516 kişi hizmet aldı
Tokat, seçim ziyaretlerini sürdürüyor
Orman Haftası’na özel fidan dağıtımı ilgi gördü
Fakültede, Milas Patileri Topluluğu kuruldu
Milas Belediyespor son maçı kazandı

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech