İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

ABD yaptırımları

(226 Duygu)
(193 Duygu)
(188 Duygu)
(170 Duygu)
(170 Duygu)
(176 Duygu)
(166 Duygu)
 

Sinankivanc.jpgİkinci Dünya savaşı sonrasında Sovyet Rusya’nın Türkiye’yi tehdit etmesi, Kars-Ardahan’ı topraklarına katma ve Boğazların Statüsünün yeniden ele alınması talebi, üzerine Türk Dış Politikasında önemli bir dönüş yaşanmış ve ABD yanlısı bir çizgi güdülmeye başlanmıştı. Bu tarihsel dönüş kimisine göre bir zorunluluk, kimisine göre neredeyse bir esaret olarak değerlendirilmektedir! Türkiye gibi bu süreçte birçok ülke ABD yanlısı dış politika geliştirmiştir. Bu ülkeler, ABD ekseninden ayrılalı çok oldu. Soğuk Savaş yıllarında ABD ekseninde olan devletlerin birçoğu daha soğuk savaş bitmeden bu eksenden ayrıldılar. Türkiye bu konuda geç kaldı. Bunun tabi birçok nedeni var. ABD’nin bu bölgeye ilgisinin her geçen gün artması bu nedenlerin ilkidir. ABD’nin dibimizde kimi zaman içimizde yaptığı faaliyetler nedeniyle bir türlü bu eksenden çıkamadık.
Türkiye bu konuda son derece önemli çabalar sarf etti. Bunlardan ilki Bülent Ecevit’le başladı. Türkiye’de yetiştirilen haşhaşı tehditler neticesinde zar zor yasaklatan ABD’ye karşı, bu yasağı kaldırdı. Ardından hepimizin bildiği gibi Kıbrıs Barış Harekâtını gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra Ege Denizinde Yunanistan’ın faaliyetlerini durdurdu! Sonrası Türkiye’ye ABD tarafından ambargo uygulandı. Türkiye, bu yıllarda önemli bir enerji krizine girmiş, temel besin gereçleri dâhil birçok ürün bulunmaz hale gelmişti. Ekonomi can çekişmekteydi. CIA’nın hazırladığı bir belgede bu durumun en önemli nedeninin ABD’nin uyguladığı ekonomi ve silah ambargosu olduğunun altı çizilmiştir.
ABD’nin ambargosu Bülent Ecevit döneminde kalkmıştı. İran Devrimi ardından ABD, Türkiye’ye ayrı bir özen göstermiş ve ekonomik yardımlar yapmıştı. Türkiye ile ABD ilişkileri düzelmişti. Tamda bu süreçte yaşanan 12 Eylül Darbesi ilişkileri zirveye çıkarmıştı. ABD ilişkilerinin tarihine bakıldığında kimi zaman inişli çıkışlı olsa da geneline bakıldığından iyi bir seviye de yürütülmüştü!
Şimdi ABD’nin bir kez daha ambargo tehdidi ile karşı karşıyayız. Doların en büyük silah olarak kullanıldığı bu süreçte, ekonomi üzerinde baskıya neden olmaktadır. Peki, ABD neden baş düşmanı ilan ettiği Kuzey Kore ile masaya otururken, İran ile koşulsuz müzakere teklif ederken Türkiye’ye karşı böylesine bir adım atıyor? Bu süreçte Türkiye’nin bölgede oynadığı rol çok önemlidir. ABD, Ortadoğu’da yeni güçler oluşturmak peşinde… Suriye’de yaşanan gelişmeler karşısında Irak ve Suriye’de yeni bir güç oluşturmaktadır. İran ve Rusya’nın bölgede gücünü zayıflatarak kendine bir güç kurmaya çalışmaktadır. İşte Türkiye’ye bu süreçte ABD’den daha çok Rusya’nın gücünü artırmaktadır. ABD’de Türkiye üzerindeki Rusya etkisini kırmak için baskı oluşturmaya çalışmaktadır.
Suriye konusunda ABD’nin eski başkanı Obama’nın yeterince ilgi göstermemesine karşın, başkan Trump son derece büyük önem vermektedir. Bu süreçte Rusya ise ABD’nin gücünü bölgeden uzak tutmak için uğraşmaktadır. Rusya’nın stratejik hedeflerini kuran A. Dugin, Avrasyacılık teorisini yeniden yorumladı. Böylece yeni güç haritası Türkiye’yi de kapsamaya başladı. Astana’da yapılan Suriye görüşmelerinde Türkiye’nin masaya oturması bunun göstergesidir. Türkiye bu süreçte tam karar verememiş ve bir NATO üyesi olarak varlığını devam ettirme kararı almıştı.
Türkiye’nin ABD’den tamamen vazgeçip, Rusya’ya dayalı bir dış politika güdeceği kimsenin aklına gelmesin… Bunun gerçekleşmesi son derece zor; çünkü Türkiye bir NATO ülkesi ve ABD ile tarihsel derin bir geçmişi bulunmaktadır. Ancak bu süreçte Rusya ile yakınlaşması da görmezden gelinmemelidir. Türkiye, Rusya’dan S-400 füzelerini alırken, ABD’den F-35 uçaklarını almaya çalışmaktadır. ABD, Türkiye’nin tüm faaliyetlerine karşı olarak yaptırımlara gidileceği tehdidinde bulundu. Hatta iki gün önceki gece yaptırımların hedef noktalarını açıkladı. ABD kongresinde uzun süredir konuşulan planın başkan Trump tarafından da kabul edilmiştir. Türkiye’nin bu durum karşısında nasıl bir tavır takınacağını göreceğiz.
Bir sonraki yazıda görüşme üzere kalın sağlıcakla…


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Ören’in arıtma tesisi ve alt yapısı için adımlar atılıyor
Eğitim Sen: "Katliamlara, ölümlere alışmayacağız"
Milas Belediye Meclisi 6 Temmuz’da Toplanıyor
Arıcılar Muğla'da MAYBİR'e karşı örgütleniyor
Muğlaspor 53 yaşında
GEKA’nın 130. Toplantısı Denizli’de Gerçekleşti
Geçici orman işçilerinin daimi kadroya alınması talebi Meclis’e taşındı
Mor Yaşam ile 1065 adet hijyen paketi dağıtıldı

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech