İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Milli mücadele de Muğla yok mu?

(200 Duygu)
(168 Duygu)
(149 Duygu)
(152 Duygu)
(157 Duygu)
(148 Duygu)
(144 Duygu)
 

Sinankivanc.jpgMuğla, Millî Mücadele tarihinde yok mu? Böylesine zengin bir tarihe sahip olan bu şehir de Millî Mücadele yıllarında neler yaşanmıştı? Arşivler bu konuda ne anlatmaktadır? Geçtiğimiz günlerde Azerbaycan Bakü sokaklarında dolaşırken bunları düşündüm. Bakü’de Kafkas İslam Ordusu şehitlerine yapılan “Bakü Türk Şehitliği” ziyaretimizde Muğla’dan giden askerlerin isimlerini gördüm. Açıkçası şaşırmadan edemedim. Muğla’dan Bakü’ye gidilen süreçte neler yaşanmıştır acaba… Bunları bir araya getirmek gerekiyor. Geçtiğimiz yıl yine Muğla’dan Kudüs toprakları savunmasında şehitlerimizi yazmıştım. Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun. Onların hikayelerini bulmak, anlamak ve anlatmak gerekiyor.
Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesi üzerinden yüz yıl geçti. İnsanoğlunun tarihindeki en büyük savaşın tamamlanmasıyla bütün meseleler halledilmemişti. Bu savaşın doğasında var. Savaşların yaptığı tek şey yeni savaşlara neden olmaktır. Birinci Dünya Savaşı sonrasında yapılan antlaşmalar, yeni dünya düzenini oluşturdu. Bu süreçte Osmanlı Devleti ile imzalanan Mondros Mütarekesi ve sonrasındaki Sevr Antlaşması, tarihin yeniden yazılmasına neden oldu. Osmanlı Devleti’nin son bulduğu antlaşmalarla neredeyse tamamının işgal edilmesine yönelik bu antlaşmalar Anadolu’da önemli bir direnişi ortaya çıkardı. 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’in işgal edilmesi bu tepkileri doruk noktasına çıkarmıştı. Anadolu’daki direnişçiler İstanbul Hükümeti’nden umutlarını kesmiş ve yeni arayışlara yöneltmiştir.
19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkması Millî Mücadele’nin başlangıcıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan mücadele neticesinde Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Millî Mücadele önümüzdeki yıl itibariyle yüz yılını devirmiş olacak… Tarihin derinliklerinde bulunan birçok şey bu vesile ile gün yüzüne çıkarken, mevcut bilgiler yeniden yorumlanıp kaleme alınacaktır. Bu büyük bir fırsat… Yıllardır tarihe acımasızca dil uzatanlar, gelişmelerden bihaber olup, hiçbir şey okumadan akıl yürütenlere de iyi bir cevap olacaktır.
Bu konu da Millî Mücadele yıllarında Muğla’nın nasıl bir rol oynadığı yeterince araştırılmamıştır. Ünal Türkeş tarafından alınan eser dışında dişe dokunur bir araştırma bulamadım. Ancak projesini yürüttüğüm Menteşe Gazetesi vesilesiyle dönemin Muğla’sını anlatacak birçok bilgiye ulaştım. Bu bilgilere ışığında Millî Mücadele yıllarında Muğla tarihi yeniden yazılabilir, tarih araştırmalarına yol gösterir. Bu nedenle 1919 yılı sadece ülkemiz için değil Muğla için de son derece önemlidir. Bu konuda yeni araştırmaların ortaya konulması gerekmektedir. Gerek yerli gerekse yabancı arşivler araştırmacılar için beklemektedir. Bu arşivlerin taranıp elde edilen bilgi ve bulguların ortaya konulması araştırmacıların sorumluluğundadır. Bunun yanı sıra yerel yönetimlerin bu araştırmalar destek olmaları ve teşvik etmeleri gerekiyor. Muğla’nın tarihte hak ettiği yere ulaşması gerekiyor.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kalın sağlıcakla…


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Ören’in arıtma tesisi ve alt yapısı için adımlar atılıyor
Eğitim Sen: "Katliamlara, ölümlere alışmayacağız"
Milas Belediye Meclisi 6 Temmuz’da Toplanıyor
Arıcılar Muğla'da MAYBİR'e karşı örgütleniyor
Muğlaspor 53 yaşında
GEKA’nın 130. Toplantısı Denizli’de Gerçekleşti
Geçici orman işçilerinin daimi kadroya alınması talebi Meclis’e taşındı
Mor Yaşam ile 1065 adet hijyen paketi dağıtıldı

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech