İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

TÜRKÇE’NİN GÜCÜ

(201 Duygu)
(153 Duygu)
(172 Duygu)
(161 Duygu)
(163 Duygu)
(158 Duygu)
(161 Duygu)
 

Sinankivanc.jpgYakın zamanda açıklanan dillerin etkinliği ile ilgili raporda Türkçe 18. sırada yer aldı! İlk sırayı tahmin ettiğiniz gibi İngilizce alırken, Çince, Fransızca ve İspanyolca listenin üst kısımlarında yer buldu. Listeye girmede önemli olan sadece bu dilleri konuşan sayısı değil aynı zamanda farklı alanlarda etkisidir.
Yıllar önce Oktay Sinanoğlu’nun kaleme aldığı kitaplarda Türkçe’nin önemine vurgu yapmıştı. Dünyanın en iyi bilim adamları arasında olan ve ABD’de uzun yıllar akademik çalışmalarını sürdüren Sinanoğlu, oradan Türkçeye bakmıştı. Bu bakış açısıyla etkisini ve önemini görmüş bunu da sitemli ifadelerle kaleme almıştı. Onun eserleri sonrasında o kadar etkili eser kimse kaleme almadı. Kısa süre tartışma konusu olan Türkçe, kaderine terk edildi.
Türkçe’nin etkinliği konusunda katıldığım bir akademik toplantıda konu gündeme gelmişti. Yurtdışından daha iyi göründüğünden ötürü konu daha açık bir şekilde masaya yatırıldı. Bu toplantı da akademik çalışmaların Türkçe olup olmaması hakkındaydı. Nihayetinde akademik çalışmaların Türkçe olmasını destekleyenlerin yanı sıra yabancı dillerde kaleme alınmasını destekleyenlerin sayısı da hiç az değil…
Akademik araştırmalarını yaptığım yabancı kaynaklarda her geçen gün bizleri ilgilendiren çok kıymetli eserler ve belgelerle karşılaşmaktayım. Bu eserlerde tarihimiz hakkında son derece önemli bilgiler barındırmaktadır. Ancak bu bilgilerin günümüzde birçok bilim adamı tarafından bilinmemesinin en temel nedeni maalesef dil sorunudur. İngilizce yazılmış kaynaklara teknoloji sayesinde ulaşmak kolay da onları okuyup aktarmak işte orası zor. Maalesef bu konuda araştırma yapan insanlar da eserlerini İngilizce yazmayı tercih edince mahrumiyet iyice artıyor.
Zamanında Türkçe’nin bilim dili olmadığı konusunda maalesef kısa sürede olsa bir tartışma yaşanmıştı. Bu tartışmalara gerek siyasiler gerekse akademik hayattan birçok isim katılmış ve şaşkınlık derecesinde Türkçe’nin bilim dili olmadığını savunanlar çıkmıştı. Bu destekleyen isimlerin birçoğu bırakın yabancı dil bilmeyi yurt dışına bile çıkanların sayısı son derece azdı! Peki, nasıl oluyor da yurt dışında görev yapmış ve yabancı dillere egemen olan insanlar ısrarla dilinizi sahip çıkın diye ısrar ederken, ülkede bulunan bu insanlar Türkçeyi yerden yere vuruyorlar. Cevap; günümüzde akademik alanda kariyer yapmanız için yabancı dil bilme şartınız var. Bu gayet normal… Dünyanın birçok yerinde var olan böylesine şartlar getirilebilir diyebilirsiniz, ancak bizde bu konu abartılmış durumda… Bir akademik kariyer noktasında eğer yurtdışında öğrenim görmüşseniz veya yabancı dil puanlarını yüksekse işte o zaman kariyer kapıları açılıyor. Yaptığınız araştırmalar ikinci planda kalıyor. Yani yabancı dil bir araç olmaktan çıkıp bir amaç haline geliyor. Böyle yetişen insanlarda bu amaç uğruna yıllarını harcıyorlar, bu nedenle araştırmalar ikinci planda kalıyor.
Türkçe’nin bu durumu maalesef uzun yıllardır böyle… Türkçeyi bu makus kaderinden çıkaracak adımlarda atılmadı. Türkçe’nin konumunu artırmak sadece insanların konuştuğu bir dil olmaktan öte düşündüğü bir dil olmalı. Bunun için adımlar atılmalı. Öncelikle konuştuğumuz dili iyi bilmemiz gerekiyor, okumak, düşünmek ve nihayetinde yazmak gerekiyor.
Son zamanlarda maalesef bu durum iyice bozuldu. Ülkedeki insanlar yeterince okumuyor! Bakmayın öylesine yayınlanmış oranlara, renkli istatistiklere; her şey ortada… Son derece saygın haber sitelerinde kullanılan Türkçeye baksanıza… Televizyon kanallarında kullanılan dile bir bakın, dizilerde insanların konuştuklarına ve nihayetinde sinemada bu konuda nasibini alıyor. El birliğiyle başka bir dil yaratma çabasındalar. Böylesine bir çabanın niye verildiğini de anlamıyorum. Yakında Türki dili konusunda tek mücadele edecek kurum Türk Dil Kurumu kalacak. Bizde el birliğiyle onu yok edeceğiz.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kalın sağlıcakla…


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Sahipsiz Leyleklere sahip çıktılar…
Ören’in arıtma tesisi ve alt yapısı için adımlar atılıyor
Eğitim Sen: "Katliamlara, ölümlere alışmayacağız"
Süt Birliği üyelerine özel sağlık indirimi müjdesi
Milas Belediye Meclisi 6 Temmuz’da Toplanıyor
Arıcılar Muğla'da MAYBİR'e karşı örgütleniyor
Muğlaspor 53 yaşında
GEKA’nın 130. Toplantısı Denizli’de Gerçekleşti

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech