İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

SEÇİM İTTİFAKI

(221 Duygu)
(173 Duygu)
(200 Duygu)
(175 Duygu)
(177 Duygu)
(166 Duygu)
(187 Duygu)
 

Sinankivanc.jpgBaşkanlık Sistemi sadece toplumsal değil siyasi anlamda da köklü değişiklikler getirdi. Parlamenter sistemin en tartışılan konusu olan Koalisyonlar tarihe karışınca yerine İttifaklar geldi. İttifaklar ile Koalisyonlar arasında köklü farklılıklar var. Seçmen artık sandığa gittiğinde kime oy vereceğini çok iyi biliyor. İşler seçimin sonrasına kalmıyor. İttifak ilk olarak Cumhurbaşkanlığı seçiminde görüldü. Ak Parti ve MHP’nin bir araya getirdiği Cumhur İttifakı, İyi Parti, Saadet Partisi ve CHP’nin Millet İttifakı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı adaylarına bakıldığında da ittifaklarda olduğu gibi sağın gücünü göstermişti. Bu ayrı bir konu olduğundan girmeyelim. İttifaklar öngörüldüğü üzere Cumhurbaşkanlığı seçimi ile sınırlı kalmadı. İki ittifakta yollarına devam edeceklerini açıkladılar.
Yerel Yönetimler Seçimi yaklaştıkça ittifaklar netleşmeye başladı. Görüşmelerin bu kadar uzun sürmesi çok normal… Büyükşehir, İl, İlçe, Belediye Encümen Üyesi derken birçok kalemde masa da kalmak hiç de kolay değil. Kapalı kapılar arkasında kim bilir neler konuşuldu kaç kez listeler değişti. Kimler listeye girdi, kimler listeden çıkarılmak zorunda kaldı. İttifaklar netleşip sahaya ulaşınca haklı olarak tepkilerde ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde iki ittifaktan da bazı arkadaşlarla konuştuk. Anlattıklarına bakılırsa işler sahada da hiç kolay değil. Tabanda bu durumu anlatmak Cumhurbaşkanlığı seçiminde kolay olsa da yerel yönetimler seçiminde hiç kolay değil. Yıllardır bulundukları yerlerde yoğun bir mücadele veren adayların bir anda ittifaka kurban gitmesi üzüntüye neden olmuş. Dahası bazı illerde ittifakların yapılmayacağı kararı alınmış durumda… Bu durum il bazında işleri zorlaştırmış görünmektedir. Ülkenin genelinin aksine bir siyaset gütmek hele hele küçük illerde adaylar üzerinde önemli bir baskı oluşturuyor.
Bunun yanı sıra en büyük kavga encümen üyeliklerinde sürüyor. Hangi partinin ne kadar aday göstereceği, önceliklerin kimlere verileceği konusunda partiler son derece hassas davranıyorlar. Bu konuda görüştüğüm isimler, asıl mücadelenin burada verildiğine değiniyor. Kimse payından geri adım atmak istemiyor. İşler böyle giderken bazı aday adayları ve parti teşkilatları ittifak sonuçlarına tepkilerini açık bir şekilde ifade ettiler. Partilerin bu konuda son derece tavizsiz davrandıkları ortada, ittifak üyeleri bu işi son derece sıkı tuttukları gibi suiistimal edilmesine karşı önlemlerini almış durumdalar.
Partiler ittifaktaki yerleri belirledikten sonra adaylarını açıkladılar ve yakında sahaya çıkacaklar. İşte tam da bu süreçte nasıl bir yol haritası seçileceği merak konusu… Ben çok çalıştım sen az çalıştın tartışmaları çıkacağı kesin, ancak parti yöneticileri bu süreçte sürekli vurguladıkları bir şey var, kendi çıkarlarınızı bırakın tüm kazançlarımıza bakın. Bu doğru bazı illerde ittifak nedeniyle garanti görülen adaylar yerlerini daha az şansı olan adaylara bıraktığı açık; ancak bu durumun daha büyük illerde bir getirisi olacağı kesin. Planlar bunun üzerine yapılıyor. Tahminim propaganda sürecinde de bu duruma vurgu yapılacak ve ittifak üyeleri arasında ortak adımlar atılmaya başlanacak. Böylece ittifak adayları özellikler büyükşehirlerde son derece çekişmeli bir yarışın içinde olacaklar. Dahası ittifaklar ortak kazançlar sağlandığı zaman devam etmek zorunda kalacak… Bu ittifakları seçim sonrasında da nasıl sürdürüleceğini göreceğiz.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kalın sağlıcakla…


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Ören’in arıtma tesisi ve alt yapısı için adımlar atılıyor
Eğitim Sen: "Katliamlara, ölümlere alışmayacağız"
Süt Birliği üyelerine özel sağlık indirimi müjdesi
Milas Belediye Meclisi 6 Temmuz’da Toplanıyor
Arıcılar Muğla'da MAYBİR'e karşı örgütleniyor
Muğlaspor 53 yaşında
GEKA’nın 130. Toplantısı Denizli’de Gerçekleşti
Geçici orman işçilerinin daimi kadroya alınması talebi Meclis’e taşındı

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech