İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

DİP DALGASI

(214 Duygu)
(167 Duygu)
(181 Duygu)
(188 Duygu)
(178 Duygu)
(174 Duygu)
(159 Duygu)
 

Sinankivanc.jpgSiyasi literatürümüze son yıllarda giren bu terim birçoğumuzun hafızasında derin bir yer etti. Siyasi havayı anlatırken birçok kez bu ifadeyi kullanmaya başladık. Yeni terimlerin oluşturulması o bilimin ne kadar canlı olduğunu gösterir. Anlatmayı ve anlamayı kolaylaştıran bu ifade son günlerde Muğla’da sıkça kullanılmaya başlandı.
Yerel seçim çalışmaları ülkemizin birçok yerinde yoğun bir şekilde sürüyor. Seçim çalışmalarının yerini yavaş yavaş “kim kazanır” sorusu almaya başladı. Her şeyden önce şunu belirtmeliyim ki; tarihimizin en ilginç yerel seçimlerinden birisi oluyor. İlk defa yerelde bu kadar kapsamlı bir ittifak yapıldı.
Geçen hafta FOX TV Çalar Saat sunucusu İsmail Küçükkaya Muğla’ya geldi. Muğla Büyükşehir Belediye başkan adayları Osman Gürün ve Behçet Saatçi ile konuştu. Muğla’nın bu yerel seçimlerde ön plana çıktığını söyledi. İsmail Küçükkaya’nın bu tespiti son derece doğru. Yazıyı yazmadan önce yoğun bir anket incelemesi yaptım. Neredeyse tüm illerin sonuçlarını tek tek inceledim. Ancak Muğla hakkında kamuoyuna açıklanmış şöyle eli yüzü düzgün bir anket bulamadım. Anketler son derece gizli tutuluyor. Sonrasında görüştüğüm birkaç isim Muğla için yapılan anketlerden bahsetti. Bu anketlere bakıldığında Muğla’nın niye bu kadar öne çıktığını gösteriyor.
Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday belirleme sürecinde en sakin illerin başında Muğla geliyordu. Cumhur İttifakı’nın ve Millet İttifakı’nın aday belirleme süreçleri de bu sakinlikte devam ediyordu. Millet İttifakı’nın Muğla’da sadece büyükşehirle sınırlı kalması bu süreci hareketlendirdi. Muğla son yerel seçimlerden farklı bir hal aldı. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi’nin ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığı çekişmeyi artırdı. Bunun yanı sıra Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün ilçelerdeki belediye başkan adaylarının belirlenmesinde rol oynadığı gerekçesiyle Bodrum, Marmaris ve Ortaca Belediye başkanlarının CHP’den ayrılmasına neden oldu.
Şimdi soru şu Muğla’da bir dip dalgası olacak mı? Fethiye Belediye Başkanı ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Behçet Saatçi, Muğla’da yaptığı seçim ofisi açılışında bu ifadeyi kullanarak büyük bir ilgi ile karşılaştığını belirtti. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise bunun aslında iktidar partisine yarayacağını iddia ederek, rakiplerine seçimlerde şans vermedi. Adayların bu ve buna benzer söylevleri olabilir ve olacaktır da; ancak mesele sokağın ne söylediği, talepleri, tepkileri…
Behçet Saatçi’nin belirttiği üzere önemli bir destek gördüğü ortadadır. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün geçtiğimiz beş yılda icraatlarını eleştirenlerin sayısı hiç de az değil, hele hele sakar altı diye ifade edilen Marmaris’ten Fethiye’ye olan kesimde bu eleştiriler çok daha fazla… Bazı ilçede Belediye Başkan adaylarının bile hedefinde Osman Gürün var.
Bu iki adayın karşısında Cumhur ittifakı Muğla Büyükşehir Belediye adayı Mehmet Nil Hıdır ve Demokrat Parti Büyükşehir Belediye adayı Mehmet Kocadon var. Mehmet Nil Hıdır, milletvekilliğinin yanı sıra il genelinde tanınan bir aday ve özellikle sağ seçmen için ciddi bir isim… Mehmet Kocadon ise Bodrum ve çevresinde sevilen bir isim olmasının yanı sıra Demokrat Parti adayı olarak onunda tabandan alacağı oylar var.
Bunun için Muğla’da başka bir hava var. Her aday elinden geldiğince yoğun bir çaba gösteriyor. Elimizde bazı anketler var. Bu anketleri yayın etiğimiz gereğince yayınlamıyoruz; ancak Muğla’da tepki oylarının yüksek olduğunu görebiliyoruz. Bunun yanı sıra seçime artık sayılı günler kalmasına karşın kararsızların oyları da yüksek…
Şunu açıkça söyleyebilirim ki CHP’nin en fazla oy aldığı illerin başında gelen Muğla’da Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının sağ kesimden gelmesi dikkat çekicidir. Basit bir matematik hesabıyla sağ oyları bu adaylar arasında paylaştırdığınızda çok küçük oranlara çıkar. Ancak siyaset çok da matematik işi değildir. Siyaset bir etki-tepki işidir. Hele hele yerel seçimlerde ideolojik bağlamda çoğu zaman gitmez. Adayların CHP oylarının bir kısmını paylaşacaktır. CHP oylarının bir kısmı sağ adaylara gideceği görülmektedir. Burada bir dip dalgasının geleceğini bu kadar güçlü adayların çıkmasıyla görebiliyoruz. Ancak bu dip dalgasının sonuçlarını ne kadar değiştireceğini ise hep beraber göreceğiz.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kalın sağlıcakla…


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Sahipsiz Leyleklere sahip çıktılar…
Ören’in arıtma tesisi ve alt yapısı için adımlar atılıyor
Eğitim Sen: "Katliamlara, ölümlere alışmayacağız"
Süt Birliği üyelerine özel sağlık indirimi müjdesi
Milas Belediye Meclisi 6 Temmuz’da Toplanıyor
Arıcılar Muğla'da MAYBİR'e karşı örgütleniyor
Muğlaspor 53 yaşında
GEKA’nın 130. Toplantısı Denizli’de Gerçekleşti

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech