İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

MUĞLA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNÜ TEBRİK EDİYORUM

(151 Duygu)
(119 Duygu)
(125 Duygu)
(105 Duygu)
(116 Duygu)
(119 Duygu)
(111 Duygu)
 

Sinankivanc.jpgBu yazıyı Burhan Ali’nin babası, bir veli olarak yazıyorum. Burhan Ali’nin okul serüveni sayesinde işlerin aslını görme fırsatı buldum.
Milli Eğitim Bakanlığı yıllardır en çok eleştirilen bakanlıktır. Bu kadar eleştirinin ne kadarını hak ettiğini siz değerli okuyucularıma bırakıyorum. Bu eleştirileri bir kenara bırakıp güzel şeyler anlatmak istiyorum. Her okul yılı başlangıcında ailelerin kafasında “Hangi okulu iyidir?” sorusu ile başlar. Okulun onlarca ölçüt sonrasında tespiti ile “Hangi öğretmen iyidir?” sorusu gelir. Bu soru ilk sorudan daha önemli yer tutar. Tanıdıklar araya sokulur, okul yönetimine yönelik ikna çabaları özenle yürütülür. Bu öylesine bir seviyeye ulaşır ki konuştuğum bir okul müdürünün şu sitemini burada paylaşmak isterim. Okula yeni başlayan öğrenci ile ilgili ısrarla A öğretmeni isteyen veliye okul yönetimi B öğretmenini tavsiye etse de aileyi ikna edemez. Bunun üzerine okul yönetimi öğrenciyi A öğretmeninin sınıfına verir. Aile bir süre sonra A öğretmeninin iyi olmadığını belirterek B öğretmenine verilmesini talep eder. Bu talep ısrarla devam eder. Sonu hepinizin tahmin ettiği gibi neticelenir!
Öğretmen seçiminde ailelerin tavrı çevrenin yönlendirmesiyle şekilleniyor. Öğretmenlerin bu süreçteki psikolojisini tahmin edebiliyor musunuz? Haksızlığa uğrayıp ön yargı ile karşılaşıyorlar. Zaten işlerinin zorluğuna bir de seçilme stresi eklenince başlangıç hiçte iyi olmuyor.
Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmen seçimi konusunda gerek aileleri gerekse okul yönetimlerini rahatlatan bir karar aldı. Öğretmen seçimi kura ile belirlenecek! Kura işlemi sonrasında sınıflarda homojen bir dağılma sağlanması bence en önemli başarıdır. Ancak okul yönetimlerinin ve öğretmenler her eğitim öğretim yılı başlangıcında yaşanacak baskılardan kurtuldu. Muğla Milli Eğitim Müdürlüğünün bu kararına karşın başka yolları deneyenler yok değil. Bir kura geçsin sonra kayıt ettirip istediğimiz öğretmenin sınıfına yerleştiririz diyen velilerde aynı uygulama karşılaştılar.
Muğla Milli Eğitim Müdürlüğünün kararının bürokratik yapımıza bakıldığında son derece zor bir karar olduğu açık. Bu uygulamanın devam etmesi hatta başka illerde de uygulanması gerekiyor. Bu durumun iki avantajı olacak ilk avantajı yukarıda belirttiğim gibi öğrenci dağılımı homojen olacak, ikincisi de öğretmenler ve öğretmenlik mesleği seçilebilme stresinden kurtarılacak. Bu konuda görüştüğüm bazı velilerin haklı kaygılarını da burada belirtmem gerekiyor. Bazı öğretmenlerin mesleğe karşı tutumunun son derece zayıf olduğu her geçen gün eğitimin daha önemli olduğu ülkemizde önemli kaygılardan. Bu konuda öğretmenlere şans verilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu uygulamanın meyvelerini toplayacağız. Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü’nün üniversitemiz Eğitim Fakültesi ile yürüttüğü ortak çalışmalar kapsamında sorunların çözüme kavuşmasına yardımcı olacaktır. Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yoğun çabası YKS sınavında tarihi bir başarı yakalayarak ilk sırada yer aldı. Darısı ÖSS sınavına diyelim. Eğitimde atılan her güzel adım ülkemizin geleceğini aydınlatacak bir ışık olduğunu unutmamak gerekiyor.
Ülkede ilk olan bu uygulamada Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tüm çalışanlarını tebrik ediyorum. Yeni Eğitim Öğretim yılımızın ülkemize, Öğretmen, Öğrenci ve Veliler için hayırlı olmasını diliyorum.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kalın sağlıcakla.


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Ören’in arıtma tesisi ve alt yapısı için adımlar atılıyor
Eğitim Sen: "Katliamlara, ölümlere alışmayacağız"
Milas Belediye Meclisi 6 Temmuz’da Toplanıyor
Arıcılar Muğla'da MAYBİR'e karşı örgütleniyor
Muğlaspor 53 yaşında
GEKA’nın 130. Toplantısı Denizli’de Gerçekleşti
Geçici orman işçilerinin daimi kadroya alınması talebi Meclis’e taşındı
Mor Yaşam ile 1065 adet hijyen paketi dağıtıldı

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech