İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

ABD’Yİ SOYKIRIM’A MAHKÛM EDEN TÜRK

(90 Duygu)
(62 Duygu)
(63 Duygu)
(55 Duygu)
(63 Duygu)
(49 Duygu)
(66 Duygu)
 

Sinankivanc.jpgABD Senatosu tarafından Ermeni Soykırım iddialarını doğrulayan karar, ülkemizde kısa süreliğine tepkiye neden oldu. Beyaz Saray, senatonun kararına karşın tavrını değiştirmeyeceğini duyurması tepkileri sabun köpüğü gibi ortandan kaldırdı. Beyaz Saray’ın her 24 Nisan’da açıklama yapması ve olayı Türkiye’ye karşı tehdit unsuru kullanması kabul edilebilecek bir unsur değildir. Gönül isterdi ki akademik camia bilmem kaç dilde hazırladığı ve onlarca imzanın yer aldığı bildiriyi dünyaya duyursaydı. Senato üyelerinin mail adreslerine doğruları gönderebilseydi.

En azından Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türk Tarih Kurumu’nun imkânlarından faydalananlar bunu yapsaydı. Ancak akademik camianın başka önemli işleri var, onlarla uğraşıyor.
Bu çaresiz duruşumuz bana ABD’yi, Soykırıma mahkûm eden ismi hatırlattı. Ünlü filozof Bertrand Russell’in büyük emeği sonucunda, 1966 yılında, ABD’nin Vietnam’da yaptıkları araştırmak için onursal başkanlığını yaptığı Milletlerarası Savaş Suçları Mahkemesi kurulmuştu. Mahkeme, ABD’nin Vietnam’da ne gibi suçlar gerçekleştirdiği ile ilgili araştırma heyeti oluşturdu. Ancak bu kolay değildi. Soğuk Savaş’ın en heyecanlı günlerinde süper güç ABD’nin suçlarını araştırmak kolay değildi. Hele hele onlarca entelektüel görünenlerin ABD’den geçindiği günlerde… Bu açık açık ABD’ye meydan okumaktı. Russell bunun için titiz bir çalışmak yaparak, araştırmayı gerçekleştirecek hukuki ve siyasi bilgiye sahip olan, dünyanın kabul ettiği entelektüel, Sovyet Rusya veya ABD’ye sırtını dayamamış isimleri davet etti. Bu isimlerden birisi de ve en dikkat çekeni de Türkiye İşçi Partisi’nin Genel Başkanı, ülkemizin yetiştirdiği en değerli entelektüellerden birisi olan Mehmet Ali Aybar’dı. Mehmet Ali Aybar, bu göreve davet edilmesinde bile mütevazılığını korumuş ve bunu reklam yapmaktan kaçınmıştı. Aybar, Vietnam’a gönderilen iki araştırma grubun birinin başındaydı. Yaklaşık bir aylık araştırma Aybar için kolay olmamıştı. Yaşananları araştırmanın yanı sıra ABD’nin baskısı ile de karşılaşmıştı. ABD tüm gücüyle araştırma komisyonlarına baskı yapıyordu. Tehdit, rüşvet başta olmak üzere her yolu kullanıyordu. Aybar’ın zorlukla hazırladığı rapor mahkemeye ulaşmıştı. Bir yıllık bir mahkeme süreci sonrasında 1 Aralık 1967 tarihinde karar açıklanmıştı. Mahkeme, Mehmet Ali Aybar’ın raporuna sık sık yaptığı atıfla ABD’nin Vietnam’da Soykırım yaptığına karar vermiş ve ABD’yi Soykırım suçuna mahkûm etmişti.
Mehmet Ali Aybar, ABD’nin hedefindeydi. CIA tarafından yakından takip ediliyor, yaptığı her şey kayıt altına alınıyordu. Kısa sürede ABD tarafından istenmeyen adam ilan edildi. Bu durum Türkiye’ye de yansıdı. Meclis’te linçten son anda kurtuldu. Hakkında onca dava açıldı. Türkiye’de zaten ABD karşıtlığını örgütlemişti. Üzerine ABD’yi tarihindeki en büyük suça mahkûm eden isimlerden birisiydi. Aybar’ın bir başka dikkat çeken hamlesi ise ülkedeki tüm entelektüellere örnek olacak türden. Mahkeme üyeleri arasında yer alan ve dünyaca tanınmış entelektüel Jean-Paul Sartre, Mahkeme için hazırladığı raporda Ermeni Soykırım İddialarına atıf yapmıştı. Bu atıf karşısında Mehmet Ali Aybar, Sartre’ye tarihte neler yaşandığını tüm detayları ile anlatmış ve tarihin yetiştirdiği en büyük entelektüellerden birisi olan Sartre’ye doğruları göstermişti. Sartre bunun üzerine raporundan bu kısmı çıkardı.
Geçmişe bakıyorum. Bu ülke ne büyük isimler yetiştirmiş… Ne büyük başarılara imza atmışlar… Bu başarılarından nemalanmamışlar, orada burada yazmamış, reklam yapmamışlar. Tarihçilerin emektar çalışmalarıyla ortaya çıkmış olan bu isimlere sahip çıkmamız, anlamamız ve anlatmamız gerekiyor. İdeolojiniz her ne olursa olsun, bu ülke için dökülen her damla alın terine sahip çıkmamız gerekiyor. Belki bu isimler biraz cesaret verir. Harekete geçirebilir. Bu ülkeyi savunmak sadece sınırdaki asker tarafından değil, âlimlerin kalemiyle de olur. Gün gelir kalem silahı yener.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kalın sağlıcakla…


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Muğla’nın Tarım yatırımları Bakanlık gündeminde…
“Buna alışmak durumundayız…”
Kurallara uymayanları şikayet edin
Temizlik İşleri Müdürlüğü kadrosunu güçlendirdi
Beyaz kum raporu çıktı… Silis kumu çocuklar için zararlı…
Bitki koruma ürünleri bayileri ile toplantı
TÜİK Bölge Müdürlüğü’ne Aydınlı Müdür
MUÇEP Milas Meclisi “Kömür ocakları ve termik santraller kapatılsın!”

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech