İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

icsayfa-statik-ustler-1.gif

anasayfadikeysagust-2.gif

 

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Sultan ÇULFA.jpgOkulların açılmasıyla önce minikler daha sonra diğer öğrenciler için koşuşturma başlamış oluyor. Çocukların günün önemli saatini okulda geçirmeleri ve beslenmelerinin bedensel ve zihinsel performanslarını etkilemesi ile okul dönemi çocuklar için çok önemli bir dönem haline geliyor.
Okul yıllarındaki sağlıklı beslenmenin çocukların büyüme gelişmelerini desteklediği, okul başarılarını olumlu etkilediği ve ileri yıllarda ortaya çıkan kronik hastalıkların riskini düşürdüğü bilinmektedir. Okula başlayan çocukların sosyal yaşamları ve buna bağlı olarak da beslenme alışkanlıkları değişmektedir. Çünkü çocuklar, özellikle de büyük şehirlerde tam gün okula giden çocuklar, günün en az bir ya da daha fazla öğününü, ev yerine okulda yerler.

Sultan ÇULFA.jpgFiziksel aktivite nedir? Fiziksel aktivite kaslar tarafından oluşturulan enerji harcamasını gerektiren harekettir. Fiziksel olarak aktif olmak da herkes için gereklidir. Genç, yaşlı, yetişkin. Her yaşa ve yeteneğe göre egzersiz yapmak mümkündür. İşleyen demir pas tutmaz lafını duymuşuzdur. Hadi birlikte bu sözün doğruluğunu kanıtlayalım.
DSÖ tarafından yetişkinler için orta şiddette aerobik aktiviteler önerilir. Bunlar tempolu yürüyüş (konuşabilecek kadar fakat şarkı söyleyemeyecek kadar tempoda), koşu, yüzme, hızlı soluma ve terlemeyle sonuçlanan her türlü hareket ve çocuklar için günde en az 60 dk aktivite önerilmektedir. Bu egzersizleri yapan kişilerin kronik hastalık riskleri azalmaktadır. Fiziksel olarak aktif olmak kas, kalp ve akciğerlerin daha iyi çalışmasına ve kendimizi iyi hissetmemize yardımcı olur.

Sultan ÇULFA.jpgKurban Bayramına bir kaç gün kala konu başlığımı kırmızı ete çok yakışan ve doğru uygulanırsa sağlıklı pişirme yöntemi olan ızgara pişirme yöntemini seçtim. Bu yöntem yiyeceklerin kömür, gaz ya da elektrikle çalışan ve alttan ısıtılan bir ızgarada pişirilmesine dayalı bir yöntemdir. Bu yöntemde yiyeceklerin üzerinde yüksek ısının etkisiyle kızarmış bir tabaka oluşmakta bu yöntem de yiyeceğe lezzet vermektedir. Ayrıca bu yöntemle yiyeceklerin kısa sürede pişmesi sağlanmaktadır. Izgarada pişirme yöntemi 150-250° arasında yüksek bir ısıda gerçekleştirmektedir. Yiyecek malzemeleri ızgaraya konmadan önce ızgara ısıtılmalıdır. Bu yöntemle; sebze, özel yumuşak etler, körpe kümes hayvanları, balıklar ve köfte çeşitleri gibi yiyecekler pişirilmektedir. Etler karine edilirse pişirme sonucunda yumuşak ve lezzetli bir ürün elde edilmektedir. Et marine edilmesinde sirke, süt, yoğurt, sıvı yağ gibi sıvıların içerisine konulmakta ve tatlandırmak amacı ile de çeşitli baharatlar ve otlar ilave edilmektedir. Böylece asitlerin etkisi ile etin dokusu parçalanarak yumuşaması sağlanmaktadır. Etin bir dövecek yardımı ile dövülmesi ve dokusunun parçalanarak yumuşatılması etin daha iyi pişmesine yardımcı olacaktır.
Izgara pişirilirken dikkat edilmesi gerekenler:

Sultan ÇULFA.jpgÜlkemizde ve dünyada gittikçe artan obezite ve buna bağlı hastalıklar için en doğru yaklaşım hastalıklara yakalanmadan önce önlem almaktır. Birey şişman olsun ya da olmasın belli bir aktivite düzeyinde egzersiz ve/veya spor yapması gerekli ve önemlidir. Bu yüzden bu yazımdan itibaren fiziksel aktivitenin önemi ve bileşenleri hakkında size bilgi vermeye çalışacağım. Devam eden sıcak havalarda egzersiz yapılırken ve sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. ‘Yeterli sıvı alımı’. Pratik olarak günlük tüketilen kalori başına 1 ml su gereksinimimiz olduğu bilinir. Bu da günlük ‘8 bardak su/sıvı tüketimi’ne denk gelir. Eneri gereksinimi ve enerji alımıyla birlikte sıvı gereksinimi de artar. Özellikle uzun süren şiddetli egzersiz sırasında, aşırı sıcak ve nemli havada yüksek miktarda sıvı alımı bile yetersiz kalabilir. Sodyum, potasyum, kalsiyum ve demir terle kaybedilir. Bu önemli konuya bir dahaki yazımda değinmek istiyorum.

Sonraki

Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Muğlalı ‘kraliçeler’ arıcıların gözdesi oldu
Coşkuyla 100. yıl kutlandı
Kalp krizi geçiren öğrenci yaşam mücadelesi veriyor
Maden kazası zanlılarına 22,5’ar yıl hapis cezası isteniyor
 Başkan Tokat’a hayırlı olsun ziyareti
“Madenlerde denetimler kâğıt üzerinde mi kalıyor?”
Zeytin ve zeytinyağının tarihine ışık tuttular
Basketbol takımı çalışmalarını sürdürüyor

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech