İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

icsayfa-statik-ustler-1.gif

anasayfadikeysagust-2.gif

 

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Çocuğum ne yiyor? Ne yemiyor?

(199 Duygu)
(125 Duygu)
(124 Duygu)
(147 Duygu)
(129 Duygu)
(130 Duygu)
(129 Duygu)
 

Sultan ÇULFA.jpgOkulların açılmasıyla önce minikler daha sonra diğer öğrenciler için koşuşturma başlamış oluyor. Çocukların günün önemli saatini okulda geçirmeleri ve beslenmelerinin bedensel ve zihinsel performanslarını etkilemesi ile okul dönemi çocuklar için çok önemli bir dönem haline geliyor.
Okul yıllarındaki sağlıklı beslenmenin çocukların büyüme gelişmelerini desteklediği, okul başarılarını olumlu etkilediği ve ileri yıllarda ortaya çıkan kronik hastalıkların riskini düşürdüğü bilinmektedir. Okula başlayan çocukların sosyal yaşamları ve buna bağlı olarak da beslenme alışkanlıkları değişmektedir. Çünkü çocuklar, özellikle de büyük şehirlerde tam gün okula giden çocuklar, günün en az bir ya da daha fazla öğününü, ev yerine okulda yerler. Okullar, sağlıklı bir yaşam için, yalnızca eğitimin geliştirilmesi değil, beslenme ve fiziksel aktivite konularında da olumlu değişikliklerin yapılabileceği, geliştirilebileceği ortamlardır. Son yıllarda, okulların eğitim alanında en iyiyi yapmaya çalıştıkları, buna karşın beslenme ve fiziksel aktiviteye aynı özeni göstermedikleri ve çocuklar arasında şişmanlığın arttığı bildirilmektedir. Şişmanlığın artışından, birçok faktör yanında okul yemekleri de sorumlu tutulmakta ve şişmanlığın önlenmesinde ise aileden önce okulların etkili olacağı belirtilmektedir.
Yukarıda da özetlendiği gibi okulların beslenme üzerine önemi ortada peki beslenme düzeninin okul performansına etkisi nasıl? Öncelikle güne istekli başlaması, aktivitelerini elverişli bir şekilde sürdürmesi, öğrenme öğretme süreçlerinde etkili şekilde yer alması, sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için sabah kahvaltısının beslenmedeki öneminin altı çizilmeli. Kahvaltı protein, yağ ve karbonhidrat içermeli. Kahvaltıda zeytin, ceviz, fındık gibi bitkisel yağ içeren besinler tüketilmeli. Unutulmamalı ki bu yağların içersinde barındırdığı doymamış yağlar hormonlarımızın sentezi için gereklidir. Daha sonra kahvaltıda süt ve süt ürünleri mutlaka bulunmalı. Sütün ve peynirin birbirinin yerini tutmayacağını da unutmayalım. Kahvaltıdan sonra çocukları uzun bir gün beklediği için ara öğün ve atıştırmalıklar hazırlanmalıdır. Onları sağlıklı atıştırmalara yönlendirmezsek neler olur? Tabi ki soluğu cipslerin, kolaların yanında bulurlar. Başta kesin bıraktıramasak da azaltarak bu yanlış beslenme alışkanlıklarını değiştirebiliriz. Tabi ki çocuğumuzu karşımıza alıp neyi neden yemesi/yememesi gerektiğini açıklamalıyız ki bu bilinç ona da yerleşsin. Peki sağlıklı ara öğün olarak atıştırmalıklar neler olabilir? Kuru meyveler, evde yapılmış –tercihen tam buğday unu ile- kekler, sütlü tatlılar (porsiyon kontrolü ile), taze meyveler, kolay tüketilebilecek mevsiminde sebzeler, süt, yoğurt, ayran, bazı bitki çayları. Gün içersinde diğer öğünler de önerdiğimiz şekilde çeşitlendirilmiş ve yeterli besin öğelerini içeren öğünler olduğu sürece siz beslenme açısından çocuğunuza gerekli güveni vermiş olursunuz. Çocuğunuzun beslenme alışkanlığı asla ertelenebilecek ve göz ardı edilebilecek bir konu değildir. Gerekli durumlarda diyetisyene başvurmanızı öneririm. Sağlıklı ve başarılı eğitim öğretim hayatı dilerim.


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Doğum gününden bir gün sonra kazada öldü
12’nci Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu başladı
Yeni Milasspor’un seçimli genel kurulu 4 Eylül’de
Baharlı Kavşağı’nda yine kaza
Meteoroloji’den yangın uyarısı
CHP kongresi eylül ayı sonunda
Madende ölen işçinin ailesine baskı iddiası
Büyükşehir ihaleleri de canlı yayınlayacak

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech