MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Yahudi Mezarlığı bildiğiniz gibi…

 

{gspeech}Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın aylar önce Yahudi Mezarlığı’ndaki oyun parkının kaldırılacağı sözünü vermesine rağmen; mezarlık alanında herhangi bir çalışma başlatılmaması tepkilere neden oluyor.

27032015yahudi.jpg

Milas’ta Gümüşlük Mahallesi Ş. Er İbrahim Kuleli Sokak’taki Yahudi Mezarlığı, geçtiğimiz yıl sonunda bakımsızlığı ve kötü haliyle gündeme gelmişti. O dönemde bazı mezar taşları kırılan ve mezarlık içerisinde küçükbaş hayvan otlatılmaya başlanması, büyük bir saygısızlık olarak nitelendirildi.
“Daha önce Milas’ta yaşayan Yahudiler, yıllar geçmesine rağmen hala bu mezarlığı ziyaret ediyor. Çünkü mezarlıklar her insan için önemlidir. Bu insanlar, ilçe halkıyla kurdukları dostlukları da hala yaşatıyor. Onlardan kalan bir mezarlığa sahip çıkılamaması çok acı!” diyerek mezarlığa önem verilmemesini eleştiren vatandaşlar, yetkili kurumların ilçedeki kültürel varlıklara sahip çıkmasını istedi.
2009 yılının Aralık ayında İzmir Musevi Kabristan Hayır Derneği Başkanı Moşe Habif’in ilçeye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında; “Önceki dönemde çevre duvarları yapılan ve ağaçlandırılarak temizlenen mezarlığın kutsal bir alan olduğunun bilincindeyiz. Bu kapsamda başlatacağımız çalışmalarla öncelikle girişindeki çocuk parkını kaldıracak, ardından taş duvarların üzerine çit yapacağız. Daha sonra da İzmir Musevi Kabristan Hayır Derneği’nin desteğiyle burada bulunan yaklaşık 150 mezarın düzenlemesine ve iç peyzaj çalışmasına geçilecek.” diyerek açıklamalarda bulunan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, benzer demeçleri 2014 değerlendirmesi sırasında da verdi.
Mezarlık alanı içindeki oyun parkını kesinlikle kaldıracakları sözünü veren Başkan Tokat’ın 2014 yıl sonu değerlendirmesinde; “Yahudiler bizle beraber yaşamış aynı havayı koklamış hemşehrilerimizdir. Benim doktorum Yahudi’ydi. Milas’ta Yahudi Mahallesi diye bir yer var halen. Bunun yanında benim bazen yüreğim sızlıyor. Onlar giderken havranın anahtarını teslim etmişler bize. Burayı illaki kullanacaksanız bir eğitim kurumu yapın demişler. Şimdi biz havrayı yıkmışız yerine Halk Eğitimi binası dikmişiz. Şimdi bunlar çok üzücü şeyler. Park Bahçeler Müdürümüz orada gereken ot temizliği, düzenlemeyi yapacak. O oyun parkı da kesinlikle kaldırılacak.” diye konuşmasına rağmen, halen Yahudi Mezarlığı’ndaki kötü tablo değişmedi.
Kültürel değerlerin insanlığa ait ortak değerler olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, Yahudi Mezarlığı’ndaki oyun parkının kaldırılarak, alanın düzenlenmesini ve korunmasını istiyor.{/gspeech}

 

yahudi_3.JPG

 

yahudi_1.JPG

 

yahudi_2.JPG

 

 

 


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

haberihbargf.gif

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

reklamsabit-icasagi.gif

Milas iki ayrı etabın geçiş noktası oldu
Güney Ege'de tatlı mesai
GEKA’dan kültür varlıklarına 17 milyon TL destek
Güvercinlik’teki gelgit korkuttu
İlçe Emniyet Müdürü Akkaya’ya Ziyaret…
Milletvekili Ergun, “Gözlükçüler ve Optisyenler de aşıda öncelikli gruba dâhil edilmeli”
“Milas için hayal niteliğinde olan yatırımları güzide ilçemize ve Muğla’mıza kazandıracağız”
Genç kadına kâbusu yaşatan hakim karşısında

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

HELIX_NO_MODULE_OFFCANVAS