İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Osman Gürün'ü kim yanıltıyor Allah aşkına?!

(13 Duygu)
(9 Duygu)
(4 Duygu)
(10 Duygu)
(7 Duygu)
(5 Duygu)
(5 Duygu)
 

Nasıl bir tesadüf anlayamadım. Önce Marmaris'ten AK Parti yöneticiliği yapmış bir dostumdan “Lojiport.com” kaynaklı ve “Haber: İbrahim CANPOLAT - Deniz Haber Ajansı” imzalı bir haber dosyası aldım. AK Partili dostumda kıyılarımızın sahipsizliğinden, tahribinden üzüntülüydü...

11072020ozcanozgur.jpg
“Muğla koyları İMEAK DTO'dan sorulacak” başlığını taşıyan haberin spotunda şöyle yazılıydı:
“Muğla Valiliği ortaklığında kurulan ve Muğla kıyıları ve koyları üzerinde karar merci ve atık alım işini üslenen MUÇEV Turizm Ticaret Şirketinin yetkileri, İMEAK Deniz Ticaret Odası iştirak şirketi DENİZ KIYI VE ÇEVRE YÖNETİMİ ANONİM ŞİRKETİ'ne devredildi.”
Haber 05 Temmuz 2020 Pazar günü kaleme alınmış.
Marmaris'ten haber dosyasının geldiği gün şimdi belediyede çalışan bir meslektaşımızın internet gazetesi de “Muğla’nın tüm kıyıları şirkete teslim edildi!” başlığı attı. Başlığın altında şu ifade yer aldı:
“16 Mayıs’ta Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’ndeki ilana göre, Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi artık Muğla’nın sahilleri, plajları, yat bağlama tesisleri, iskeleleri ve koylarında söz sahibi.”
Beni hem bir düşünce, hem bir gülmek aldı...

xx xx xx
Bu arada Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün geçmişteki medyatik basın danışmanı Tuncay Mollaveisoğlu'nun eski gazetesi Yeniçağ Gazetesi'nde 9 Temmuz 2020 Perşembe günü Orhan Uğurluoğlu imzalı ve “Sıra Kıyılarımızı Yağmalamaya Geldi” başlıklı yazı çıktı. Tabi ben bu yazarın okuru değilim. Okuyanların gönderdiği yazı şöyle başlıyor:
“Muğla Valiliği ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı'nın iştiraki (MUÇEV) bünyesinde bulunan sahiller, plajlar, yat bağlama tesisleri, iskeleler ve koylar anayasaya aykırı olarak 'Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi' adlı özel kuruluşa devredildi. 16 Mayıs'ta Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde ilan edilen bu şirket, sahiller, plajlar, yat bağlama tesisleri, iskeleler kuracak, koylarda kiralama yapabilecek, sahilleri, kıyılar ve denizi istediği gibi kullanabilecek. 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin sahillerinde böylece özel bir şirket söz sahibi olacak. Muğla Büyükşehir Belediyesini devre dışı bırakan bu anayasaya aykırı devir konusunda Başkan Osman Gürün'ü aradım.”
Vallahi koptum. Beni gerçekten bir gülmek aldı, ama düşünce de aldı...

xx xx xx
Evet, Orhan Uğurluoğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ü aramış.
“Muğla'nın sahillerine çöktüler” diye söze başlayan Başkan Gürün de şunları söylemiş:
“Halkın kullanımına açık olması anayasa ve yasalarla belirlenen cennet sahillerimizin özel bir şirkete peşkeş çekilmesine itirazımız var. Yerel Yönetimler yasasına göre tüm bu sahillerin imar planlarını yapma yetkisi belediyelere aittir. Bu uygulama ile belediye devre dışı bırakılmış, yağmalamaya uygun yapı oluşturulmuş ve anayasa ile yasalar görmezden gelinmiştir. Bu şirketin yapısına bakıldığında bu yağmalama için kurulduğu anlaşılmaktadır.”
Ardından “Neden bu şirket seçilmiştir? Bir şirkete verilecekse neden ihale yapılmamıştır?” diye soran Başkan Gürün kendi sorusuna “Ayrıca, anonim şirket olduğu için ihale kanununa tabi olmadan aldığı bu alanları istediğine, istediği şartlarda pazarlayabilecektir. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak tüm yasal yolları kullanacak ve bu devrin iptali için hukuki işlem başlatacağız.” diye karşılık vermiş...
Şaşkınlık içindeyim...
Yazının devamını merak eden “https://www.yenicaggazetesi.com.tr/sira-kiyilarimizi-yaglamaya-geldi-56227yy.htm” linki tıklayıp okuyabilir...

xx xx xx
Yazıya “Nasıl bir tesadüf anlayamadım.” diye başladık.
Çünkü Marmaris'ten gelen haberdeki bilgiler ile belediyede çalışan gazeteci arkadaşımızın internet gazetesindeki haberdeki bilgiler ve 100'e yakın kişinin şahsıma linkini veya kopyasını gönderdiği Orhan Uğurluoğlu yazısında yer alan bilgiler aynı bilgilerdi.
Bildiğim kadarıyla bu bilgiler 2016-2017 yıllarında basında yer alan benzer haberlerde yer almıştı.
Yukarıda Muğla'nın tüm kıyılarının teslim edildiği iddia edilen ve yönetiminde 22. Dönem AK Parti Milletvekili Cengiz Kaptanoğlu'nun kızı Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) Başkanı Şadan Kaptanoğlu Dikici, Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, Hürriyet Gazetesi yazarı Fatih Çekirge, CHP Rize Milletvekili Adayı, çevreci hukukçu Remzi Kazmaz, Deniz Temiz TÜRMEPA eski Başkanı Tezcan Yaramancı, TOBB Eski Başkanı Fuat Miras'ın armatör oğlu Ömer Faruk Miras ve İlker Meşe'nin (o zaman) bulunduğu “Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi”nin kuruluşunun 16 Mayıs’ta Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde ilan edildiği de belirtiliyor ya... Şirketin kuruluş tarihini de ben tamamlayıvereyim; 16 Mayıs 2017...

xx xx xx
İMEAK'ın Kıyı Yapı Aş'ne Muğla kıyılarının teslimini o zaman Muğla'daki çevrecilerin tepkileri karşısında dönemin AK Parti İl Başkanı Kadem Mete ile Milletvekili Nihat Öztürk'ün konuyu ve tepkileri aktarması üzerine yine dönemin Başbakanı Binali Yıldırım önlemişti. Söz konusu şirket girişiminden vazgeçmişti...
Hal böyle iken hadi Yeniçağ yazarı neyse de Muğla'da bazı gazetelerimizin hangi maksatla ısıtıldığı belli olmayan haberi nasıl kullandılar anlamakta zorlanıyorum. Hele Başkan Gürün'ün bu ne olduğu anlaşılamayan “asparagas yayıncılığa” bulaştırılmış olmasını anlamakta güçlük çekiyorum.
Oysa daha yeni AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek, Akbük Koyu'nda MUÇEV'e Ormandan 20 dönüm arazi tahsis edildiğini övünerek açıklayıp, tepki almışken ve hatta CHP Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak tarafından da eleştirilmişken nereden çıkıyor bunlar?!
Ki İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetimi de Yeniçağ Gazetesi Yazarı Orhan Uğurluoğlu'na bir “düzeltme” göndererek ve kendi veb sitelerinde duyuruda bulunarak yazılanları yalanladı...

xx xx xx
İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından Yeniçağ Gazetesi'ne gönderilen düzeltmede, yazısına Başkan Gürün'ü de bulaştıran Orhan Uğurlu'ya hitaben “Öncelikle bilmenizi isteriz ki; böyle bir devir söz konusu değildir. Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi’nin bugün itibarıyla bu konuya ilişkin bir çalışması ve girişimi yoktur. Yazınızda adı geçen yerlerin yönetimiyle Odamızın hiçbir ilgisi yoktur.” denilerek şu ifadelere yer verildi:
“Konu, ilk kez 2016 yılında ortaya çıkmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tasarruf yetkisi kendisine ait bazı sahil ve koyların kullanımını bir pilot proje olarak İMEAK DTO’ya tahsis etmeyi düşünmüştür. O tarihlerde konuyu bir sosyal sorumluluk projesi olarak gören o günkü İMEAK DTO yönetimi, Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi’ni kurmuştur. Ancak Bakanlık daha sonra bu düşüncesinden vazgeçmiş ve o günden bu yana geçen süreçte ne bakanlığın ne de İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın bu konuda bir girişimi ve çalışması olmamıştır. Geçtiğimiz günlerde, o tarihlerde yapılan eski bir haberin, sanki yeni bir gelişmeymiş gibi bazı sosyal medya mecralarında paylaşılmasıyla konunun sebebini bilemediğimiz bir şekilde yeniden gündeme getirilmeye çalışıldığını görüyoruz.”

xx xx xx
Yeniçağ Gazetesi'ne gönderdiği düzeltmede “Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi A.Ş’nin o günkü Yönetim Kurulu üyelerinden Faruk Okuyucu ve Remzi Kazmaz da, 7 Temmuz tarihinde bir açıklama yaparak devir iddialarını yalanlamışlardır. Tüm bu gerçeklere rağmen, üstelik herhangi bir devir ve sorumluluk almadığımız halde, bugün yeniden gündeme getirdiğiniz bu gerçek dışı ve haksız ithamları kabullenmemiz mümkün değildir.” diyen İMEAK Yönetimi web sitelerinde de kamuoyuna duyuru yaptı. Orada da şu ifadeye yer verildi:
“Geçtiğimiz günlerde, o tarihlerde yapılan eski bir haberin, sanki yeni bir gelişmeymiş gibi bazı sosyal medya mecralarında paylaşılmasıyla konunun sebebini bilemediğimiz bir şekilde yeniden gündeme getirilmeye çalışıldığını görüyoruz. Bugün itibarıyla Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi A.Ş’ye yapılmış bir devir söz konusu değildir. Tüm bu gerçeklere rağmen, üstelik herhangi bir devir ve sorumluluk almadığımız halde, bugün yeniden gündeme getirilmeye çalışılan bir konuyla ilgili yalan ve etik dışı haberlere karşı her türlü hukuki haklarımızı saklı tuttuğumuzu hatırlatmak isteriz.”
Ben gerçekten şaşkınlık içindeyim. Şaşkınlığım ısıtılmış haberlere değil... Koskoca büyükşehir belediye başkanının yetki ve sorumluluğundaki Muğla kıyılarında hangi şirketin “egemen” olduğunu bilmemesinin şaşkınlığı içindeyim. Şehrinden habersiz bir belediye başkanı olur mu?
Umarım Muğla Valiliği veya MUÇEV de bir açıklama yapar da Başkan Gürün de kamuoyu da aydınlanır...
------------------------------ -----------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Ölmek felâket değildir. Asıl felâket, öldükten sonra başa gelecekleri bilmemektir.
GÜNÜN UYARISI; Lütfen maskenizi takın, ellerinizi sık sık yıkayın, sosyal izolasyon uygulayın.
ÇİVİ
Dün arkadaşım “Bugün Dünya Hukuk Günüymüş. Biliyor muydun?” dedi.
Beni Bir Gülmek Aldı: )))))


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

"CHP Muğla'da İYİ Parti'yi Unuttu"
Kıbrıs Barış Harekatı’nın ikinci aşamasının yıl dönümü
Bitki Besleme ve Akdeniz Sineği Zararlısına DİKKAT!
Yeni normal düzende eğitime hazırlar
Çatal Kuyruklu Kelebek ilgi odağı oldu
Büyükşehir Meclisinde Cumhur ittifakı Dönemi…
"Engelsiz Çocuk Buluşması Projesi"nde buluştular
Belediye Cansuyu Olmaya Devam Ediyor

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech