İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Güven(me)

 


Sema Develioğlu.jpgDerler ki, kendine güvenmeyen insanlar karşısındakilere de güvenmez. Aslında işin özü bu değil. Siz ne kadar güvenirseniz güvenin kendinize, karşınızdakilere de aynı güven duygusunu aşılayın. Ne oluyor biliyor musunuz siz gönülden sevdiklerinize güvenmiş olarak ve sırtınızda görünmez, müthiş ağrı veren bıçaklarla dolaşan oluyorsunuz. Kalbinizde hiçbir kuşkuya yer vermiyorsunuz. Hayır bu insana güvenim sonsuz diyorsunuz. Ama bazı gördükleriniz bunlar küçücük, belki tek tek bakınca anlamsız şeyler olsa da içinizde minik bir kırıntı oluşturuyor. Sonra aklınız o kişinin her hareketini, her sözünü gözaltında tutmanızı sağlıyor.
Yine eskisi gibi olmaya çalışıyorsunuz. Yine de karşınızdakinden şüphe duymak yerine kendinize ve aklınıza kızıyorsunuz. Onu durdurmaya çalışıyorsunuz.
Ama hani aklına koyduğunu yapar derler ya. Akıl da aklına koyduğunun altını dolduracak, elle tutulur deliller elde ettirecek sahneler kuruyor.
Oyun oynanıyor. Bazen yıllar ve yıllar sürüyor karşınızdakine güvenmemenizin sebebini bulmanız.
Ve beynin zaferi oluyor sonuç. Buluyorsunuz. Aniden dank ediyor kafanıza… İşte buymuş yahu diyorsunuz. Bu sebepten güvenmemişim yıllarca.
Aklınıza ilk gelen maddiyat olabilir ama genellikle sorun bu olmuyor. Karşınızdakinin bencilliğini tüm çıplaklığıyla görüyorsunuz. Her şeyi ama her şeyi kendi rahatı, kendi ihtiyaçları için kullanmak ve sizi kolayca bir kenara kolayca atabileceği gerçeği.
Bu genellikle en yakınlarınız oluyor. Durup düşünüyorsunuz. Nerede hata yaptım diye.
Hatanız da yok aslında. Siz sadece olduğunuz gibi oldunuz ve dimdik durdunuz karşısında o kişinin. Ama sorun sizin olduğunuz gibi olmanızda gizli çoğu zaman.
Böyle insanlar yani olduğu gibi olanlar güçlüdürler. Her yerde, her an yeni bir başlangıç yapabilirler. Ancak minnet duygusu, karşısındakinin yaptığı küçük bir iyiliğe bir dünya bahşetmeleriyle ilgili sorun.
Böyle insanlar minnet duygularını göstermek için karşılarındaki insanın hayatını öyle bir kolaylaştırır öyle bir yoluna koyar ve hizmet ederler ki, bir süre sonra vazifeleri haline gelir. Diğeri de alışır artık kendi kendine yapması gereken her şeyi başka birilerine yaptırmaya…
Ve en büyük kötülüğü görür belki de. Bir gün dayanamayıp giderse olur diyen, eli ayağı tutulmuş, felçli birine dönüşüverir.
Dünyada kendinize bir yol çiziyorsunuz ve diyorsunuz ki bu yolda insanların uğruna savaşıp öldükleri, birbirlerini yedikleri değerler olmasın. Ben kendi patikamda yürümek istiyorum.
Israrla da istemiyorsunuz işte öteki yolu. Dikenli, kıvrım kıvrım, can yakıcı patikayı tercih ediyorsunuz. Elinizde küçük bir çakıyla hayatta kalmaya çalışıyor, bunun savaşını veriyorsunuz.
Hizmet edilen olmaktansa kendiniz yapmayı seçiyorsunuz… İyi yolculuklar…


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Milas Gençlik Merkezi; Başvurular Başladı
Yarbay Fidan Afganistan’da görevlendirildi…
Kardeş Azerbaycan'a destek sürüyor
Muğla nüfusuna destek çağrısı
Belediyenin 2021 yılı bütçesi 210 milyon lira
Sağlık Bakanlığından 'grip aşısı' açıklaması
Üretici kooperatiflerine ziyaret
Muğlaspor Penaltı Atışlarında Kazandı

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
/sema-develioglu/11915-guven-me