İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Engelli ve yaşlı olmak ‘engel’ değil

 

Sema Develioğlu.jpgSon yıllarda sık sık görüyordum. Bilmem ne belediyesi evde bakım özel hizmet aracı….
Geçenlerde Milas’taki Muğla Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım hizmetleri merkezine yolum düştü. Daha kapıdan girerken görev saatlerini bekleyen çalışanlar tarafından kocaman bir gülümsemeyle karşılandım. Zaten bir gülümseme değil midir tüm hayat boyu peşinden koştuğumuz? O gülümseme öyle hafifletti ki içimi. Kapıda görevli arkadaşla odasına geçtik. Ve o tane tane, sakin bir şekilde anlattı arkadaşlarının verdikleri hizmetleri. Burası gördüğüm kadarıyla görev bilinciyle hareket eden ve hepsi de gencecik arkadaşlarla yürüyor…
Burada toplam on altı kişi, ikisi kurumun ikisi de sosyal hizmetlerin olmak üzere toplam dört aracıyla, hizmet veriyor. Bakıma ve yardıma ihtiyacı olan yaşlı ve engellilere ulaşım, evde bakım ve sağlık konularında yardımcı oluyor.
Mesela engelli bir çocuğunuz var ve doktora gitmesi gerekiyor. Tek yapmanız gereken bu kuruma başvurmak. Eğer gideceğiniz hastane il sınırları içindeyse hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Mesela bizim otizmli çocuklarımızın ve annelerimizin toplu taşıma araçlarında yaşadıkları eziyet olmuyor böylece.
Yani yarayan bir kanamızı sarmışlar bu uygulamayla sağ olsunlar.
Ya da diyelim ki yatağa bağımlı bir hastanız var. Yardıma ihtiyacınız var. Sağ olsunlar gelip yardımcı oluyorlar. Buna ameliyat sonrası bakımlar, enjeksiyonlar, kişisel temizlik ve bakım da dahil.
Tabi ki böyle bir talepte bulunduğunuzda mesela iğne yapılacaksa reçetenizi göstermeniz gerekiyor. Ya da yeterli diyelim.
Tüm ihtiyaçlı vatandaşlarına böyle bir imkan sunmuş olmaları da ayrıca takdire şayan. Son günlerde toplumumuz adına beni en çok mutu eden ve vatandaşına sahip çıkan bu uygulamayı yapanlara ve bu kurumlarda canla başla çalışanlara teşekkür ediyorum.
Günde yaklaşık elli eve giren bu özverili ve güler yüzlü çalışanlardan bu hizmeti alanların çok memnun olduğu da öğrendiğim şeylerden biri.
Daha önceleri alamadıkları göremedikleri ilgiyi böylesine kolayca evlerine kadar getiren Büyükşehir Belediyesi’ne minnettarlar. İhtiyaç duyarsanız bir telefon kadar uzaklar size: 0252 513 63 89
Bu arada çok ama çok güzel bir projeden de bahsettiler. Özellikle engelli yakınları olanlar için muhteşem bir çalışma olacak gibi görünüyor. Daha fazla detayı biraz yol alınınca yazacağım.


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Belediyenin 2021 yılı bütçesi 210 milyon lira
Sağlık Bakanlığından 'grip aşısı' açıklaması
Üretici kooperatiflerine ziyaret
Muğlaspor Penaltı Atışlarında Kazandı
Çocuk yoğun bakım ünitesi hizmete girdi
Toksöz Dahil Toplantıya Katılan Tüm Esnafların Covid-19 Test Sonuçları "Negatif" Çıktı
Uğurlu Ailesinin Acı günü
Denetimler devam ediyor

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
/sema-develioglu/12634-engelli-ve-yasli-olmak-engel-degil