İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Başka dünyanın öğretmenleri…

 

Sema Develioğlu.jpgDünya idealleri peşinde yılmadan yürüyenler sayesindedir ki güzel, yaşanılası bir yer…
İki yıl önce Ram Müdürü Yavuz bey bana ilk kez engelli bireyler için komple bir okul düşünüldüğünü ve bu işin başında da Halil beyin olduğunu söylediğinde biraz da merak ve umutla gidip görüşmüştüm…
Karşımda sakin, dinleyen ama dinlediklerini o anda analiz ederek düşünce süzgecinden geçirerek bir yerlere koyan o idealist kişi vardı. Anlattı, dünyanın engelli bireyleri bir kenara iterek, hayatın dışında minik hücrelere kapatarak değil de onları hayata güçleri ve algıları elverdiği ölçüde katarak daha güzel bir yer olacağını.
Ve bunun için zorluklara rağmen bir varoluş savaşı verdiklerini…
Sonra yine kısıtlı imkanlarla ilk yılı başladı bu okulun. Şanslıydım. Bu sürecin ilk günlerinde de onlarla kısa da olsa çalışma fırsatı buldum. Ve bu süreçte hem Halil beyin hem de ekibinin çabalarını, canla başla ama samimiyetle yapmak istedikleri şeyi gördüm. Ekip diyorum çünkü böylesi anlamlı ve özveri isteyen işler ekip olmadan olmuyor…
Geçen gün karşılaştık Halil öğretmenle. Bana gelin size okulun son durumunu göstereyim dedi. Öyle güzel bir ışıltı ve bulaşıcı bir mutluluk vardı ki bakışlarında… Okul bu yıl biraz daha onun hayalindeki şekline yaklaşmıştı. O çirkin okul bahçesi yerine, her sınıfa ait minik bahçecikler oluşturulmuştu. Bir tanesi de çimle kaplanmıştı. Kısmen hibe kısmen okulumuzun bütçesinden yapıldı dedi. Her sınıf kendi minik bahçesinde istediğini üretecek ve sulayacaklardı. Ve daha yapılacaklar çok burada dedi. Tatillerde bakıcı sorununu çözebilirlerse eğer hayvanlar da olacak.
Sonra okula girdik. Bir dakika anahtarı alıp geleyim dedi. Ben koridorda ilerledim. Çelik kapı dikkatimi çekti, sınıfların arasında. Sonra o yine gururla geldi. Kapıyı açtı. O anda uygulama evi kelimesini hatırladım. Engelli bir birey için her şey düşünülmüştü. Evinin kapısını nasıl açacaktı? Sonra içeri girecek, ayakkabılarını ayakkabılığa koyacak, vestiyere montunu şapkasını ceketini asacak. Banyoya girecek duş alacak, saçını kurutacak. Üzerini giyinecek sonra mutfağa geçip kendine bir Türk kahvesi yapacak salonuna geçip televizyonunun karşısında içecek. Ardından yine mutfakta o gün için yemek hazırlayacak, bulaşıklarını makineye yerleştirecek, kek pişirecek… Ve ardından yatak odasına gidecek. Evet bu güzel minik evde uyumayacaklar ama yatak düzeltmeyi, eşyalarını katlamayı ütü yapmayı öğrenecekler…
Yaşadım. O dünyayı tüm gerçekliğiyle… Bugün birinci sınıfa giden minik ama hayata yenik başlayan başka dünyanın çocuklarının beş yıl sonraki hallerini gördüm.
Evet aslında şanslı bireyler olacaklar. Çünkü böyle yılmayan savaşçı sabırlı öğretmenlere sahipler. Her öğrettikleri karşılığında öğrenen de öğretmenler. Küçük bir aşamada gözleri parlayan aslında yaşayan öğretmenler…
Çocuklarını bu okula gönderirken kuşku duyan, merak eden annelere diyorum ki içiniz rahat olsun, gerçekten.
Bir yıl önce bu kadar olanaksızlıklarla başlayan çocuklar bile artık daha sosyal ve daha başarılılar hayatta gözlemlediğime göre.
Siz bir de beş yıl sonrasını düşünün.
Başka dünyanın çocukları diye yazmıştım geçen sene. Şimdi buna bir de başka dünyanın güzel öğretmenlerini eklemek ne güzel.
Onlar iyi ki varlar. Güzeller… Ve daha da güzel oluyorlar her geçen gün…


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Belediyenin 2021 yılı bütçesi 210 milyon lira
Sağlık Bakanlığından 'grip aşısı' açıklaması
Üretici kooperatiflerine ziyaret
Muğlaspor Penaltı Atışlarında Kazandı
Çocuk yoğun bakım ünitesi hizmete girdi
Toksöz Dahil Toplantıya Katılan Tüm Esnafların Covid-19 Test Sonuçları "Negatif" Çıktı
Uğurlu Ailesinin Acı günü
Denetimler devam ediyor

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
/sema-develioglu/13748-baska-dunyanin-ogretmenleri