İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Hayat treni

 

Sema Develioğlu.jpgHayat ona katıldıkça onun içinde kaybolup çıktıkça anlamlı. Hayat akıp giden bir şeyse insan da hayatta akıp gidebilmeli… Küçükken hayatı, eskiden zengin evlerinde olan avizelerde asılı kristal taşlara benzetirdim. Işık baktığım her yerinden farklı renkte ve farklı kırılmalarda olurdu. Elimde evirir çevirirdim onu.
İşte hayatımız da böyle bence. Bir yerinde sadece bir kimlikle durursanız hayatı göremezsiniz. Bu hayatta kral da soytarı da halk da varsa, her birini yaşamak lazım… Kral kimdir ne düşünür nasıl düşünür ne yapar, soytarı bir soytarı olarak ne hisseder kralları güldürmeye çalışırken, ya da halk nasıl hareket eder, nasıl yaşar?
Hayat kısacıktır ve sadece bu üçünü anlamaya yetecek kadar bile uzun değildir.
Bize sunulmuş olan ve nefes aldığımız sürece var olan şey hayat… Ve onu her yanıyla o kristal taş gibi elimize alıp incelemek ve yaşamak sanırım yapmamız gereken.
Şikayet etmek yerine bulunduğumuz noktanın bizim seçimlerimiz sonucu olunan yer olduğunu kabul etmek ve burada durup yaşamaya devam etmek.
Birilerinin gelip bizi kurtarmasını beklemek, birilerine bağımlı olmak yerine çözüm üreterek kalkıp yürümek.
Çok yer, çok insanlar tanıyorum bu ara. Kimi bende hayranlık uyandıran, kimi üzen, kimi de bir daha asla görmek istemeyeceğim türden anlar bırakıyorlar….
Hayranlık uyandıranlar anneler genellikle… Hayata tutunmuş tek başlarına ve zorlu da olsa. Hele de hayata geriden gelmek zorunda olan çocuklara sahiplerse daha bir hayranlık duyuyorum onlara. Doktorların yaşamaz dedikleri, hatta fişini çekelim artık dedikleri, hatta ve hatta çocuklarının organlarını isteyenlere rağmen çocuklarını yıllarca yaşatmış, yaşatmış olmakla da kalmayıp onlara bir yol açabilmiş anneler.
Üzenler ise genellikle babalar. Yine umarsız davranan, yine çocuğunun tüm sorumluluğunu annelere yıkan, dışarıda aslan kesilen ama evinde bir aslanın bile yavrusuna yaptıklarını yapmayan babalar.
Ayrıldıkları eşlerine duydukları öfkeyi çocuklarından çıkaran, bu katliamlarını cinnetin arkasına saklayan ama aslında eski eşten bir tür intikam almayı hedefleyen kalpsiz babalar ve bunlara seyirci kalan bu babaların anneleri…
Bir daha asla görmek istemeyeceğim türde hem anne hem babalar var. Hem beni üzenler hem de çocuklarını, engellerini geçim kaynağı olarak görenler… Maaş yoksa eğitime de gerek yok diyenler… Bana ne böyle kalsın ben neyim ki çocuğum böyle olsun diyenler… Kendi çocuklarını satmaya kalkanlar… Para karşılığı onları kullananlar… Engelli çocuğunu araç satar gibi alacağı maaşı toptan isteyerek verenler…
Hayat kimseye kolay değil… Doğru ama o zaman diyorum yapmayın be kardeşim. Yapmayın. İki çocuğu engelli birinin üçüncüyü de bilerek yapması maaş hesaplaması çirkin değil mi? Her şeye sahip birinin ikinci bir eş alması ve onu her şeyden mahrum bırakması çirkin değil mi?
Tek güvendiğim şey… İlahi adalet. Bir gün ama bir gün geliyor. Adli adaletin kantarı bozulalı çok oldu bu dünyada ama bildiğim ilahi olanın her an tıkır tıkır işlemeye devam ettiği.
Ve kimsenin yanına kalmıyor yaptıkları… Mutlaka ama mutlaka ödüyor bedelini tüm kötülüklerinin…


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Belediyenin 2021 yılı bütçesi 210 milyon lira
Sağlık Bakanlığından 'grip aşısı' açıklaması
Üretici kooperatiflerine ziyaret
Muğlaspor Penaltı Atışlarında Kazandı
Çocuk yoğun bakım ünitesi hizmete girdi
Toksöz Dahil Toplantıya Katılan Tüm Esnafların Covid-19 Test Sonuçları "Negatif" Çıktı
Uğurlu Ailesinin Acı günü
Denetimler devam ediyor

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
/sema-develioglu/13889-hayat-treni