İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Adnan Menderes’i idam sehpasına kim gönderdi?

(237 Duygu)
(180 Duygu)
(162 Duygu)
(194 Duygu)
(175 Duygu)
(172 Duygu)
(178 Duygu)
 

Sinankivanc.jpg27 Mayıs 1960 darbesi Türkiye Cumhuriyeti tarihinde darbe geleneğini başlatmıştı. Demokratikleşme sürecindeki ülkede yaşanan bu darbe yıllarca sürecek çalkantılı bir dönemi de beraberinde getirmiştir. 27 Mayıs 1960 darbesinin toplum üzerindeki en önemli izi ise Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın idam ettirilmesidir. Bu nedenle diğer ayrıntılar sadece araştırmacıların eserlerinde yer buldu.
27 Mayıs 1960 darbesi ardından en önemli soru, Başbakan Adnan Menderes’i idam sehpasına kimin gönderdiğidir. Darbe sonrasında yazılan anılarda son derece az yer bulan idam kararı, adeta yaşanmamış bir olaymış gibi gösterilmişti. Neyse ki Tarih işte bu durumlar için var! Ancak bu araştırmalar da kimi zaman öylesine iddialar yer bulmaktadır ki, şaşırmamak elde değil.
27 Mayıs 1960 darbesinin hemen sonrasında darbe yönetimi ile görüşen ABD’nin Ankara Büyükelçisi Warren, Başbakan Adnan Menderes’in ve arkadaşlarının durumunu sormuştu. 1958 yılında Irak’ta meydana gelen darbede Başbakan’ın ve Kral’ın vahşice öldürülmesi olayını hatırlatan Büyükelçi, böylesine bir yanlışın yapılmaması konusunda darbe yönetimini uyarmıştı. ABD’nin bu dönemde hazırladığı belgelere bakıldığında Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının durumundan derin kaygı duyulduğu görülmektedir! Ancak, darbe yönetimi bu isimlerin işledikleri suçlar hakkında kanıtların olduğunu bu nedenle adil bir yargılama yapılacağını belirtmiştir.
Yassıada mahkemelerin kurulması ve yargılamaların başlamasıyla, sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda dünyanın önde gelen basın kuruluşlarının da ilgisini çekmiştir. Yargılamaların daha başında ABD tarafından hazırlanan belgelerde Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idam edileceğini belirtmişlerdir. Bu belgeler karardan aylar öncesinde ABD yetkililerin masasında yer bulmuştu! Yassıada’da adalet ayaklar altına alındığı günlerde yargılananlara bazı hakların verilmesi ABD’ye karşı şirin görünmekten başka bir şey değildi. Çünkü darbe yapılmış ve yeni yönetimin ayakta durması için ABD’nin eteğine tutunması gerekmekteydi. ABD ise dünyaya yaymaya çalıştığı özgür dünya imajına zarar vermemek için böylesine bir adımı desteklemekteydi.
Yassıada Mahkemeleri 15 Eylül 1961 tarihinde kararını açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’a idam cezası verilmişti. Milli Birlik Komitesi tarafından yapılan oylamada Cumhurbaşkanı Celal Bayar, yaşı nedeniyle idam cezası hapis cezasına çevrilse de diğer isimlerin idamı onaylanmıştı. Kararın açıklamasının ardından Ankara’da hareketli saatler yaşanmıştır. Parti liderleri Milli Birlik Komitesi başkanı Cemal Gürsel ile görüşerek idam kararlarının onaylanmasının büyük hata olacağını belirtmişlerdi. Ancak siyasilerin görüşmesi öncesinde dönemin Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları Cemal Gürsel ile görüşmüştü. Görüşmede açık açık idamların gerçeklememesi durumunda yeni bir darbenin yapılacağını belirterek ültimatom vermişlerdi. Bu ültimatom siyasilerin tüm çabasının üstünde yer almıştı!
Adnan Menderes’in eşi Berin Menderes İsmet İnönü ile görüşmüştü. İnönü’nün söylediği sözler tarihi bir değer taşımaktadır. İnönü, Berin Menderes’e “Çıldırmış gibiler, dinlemiyorlar”… Darbe kontrolden çıkmıştı. Tüm güç kurulan Silahlı Kuvvetler Birliği bünyesinde toplanmıştı. İşte bu karmaşa içinde dünyanın birçok ülkesinden idamların onaylanmaması için çağrılar yapılmış, hatta İngiltere Kraliçesi’nin 6 Mart 1961 tarihindeki ziyaretini bile bu idamlarla ilişkilendirenler oldu! Bu son derece zayıf bir ihtimal çünkü idam kararı 15 Eylül 1961 tarihinde verildi! Ya da ABD istihbarat örgütüne göre aylar öncesinden belli olan karar o tarihte açıklandı! Yani çağrılar öylesine güçlü değildi. İdamlar sonrasında kıyamet kopmadı. Hiçbir ülke durumu protesto etmedi.
Peki, ABD ne yaptı! Aslında ABD, 27 Mayıs sonrasında kaygılarını açık bir şekilde belirtmişti. Ancak yargılamalarla geçen sürede Milli Birlik Komitesi ile ABD arasında ilişkiler son derece sıcak bir hal aldı. Ekonomik yardımlar, siyasi destekler, batı bloğuna bağlılık, NATO’nun isteği üzerine onlarca subayın emekli edilmesi, 14’lerin tasfiyesi gibi gelişmeler bu ikili ilişkinin derecesini göstermektedir. Bu süreçte ABD istihbaratının aylar öncesinde yargılamalar neticesinde idam kararı çıkacağı haberi araya kaynadı. ABD yargılamaları Türkiye’nin bir iç meselesi olduğunu buna karışmayacaklarını belirtti. ABD arşivlerinde idam kararı karşısında resmi bir başvuruya rastlamadım. Türkiye Dışişleri Bakanlığı arşivinin açık olmaması nedeniyle orada böylesine bir başvuru alınıp alınmadığını da bilmiyorum.
27 Mayıs 1960 darbesinden yıllar sonra ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Spain’in bir grup maceracı subayın darbesi olarak değerlendirdiği darbe neticesinde idam sehpaları kurulmuştu. Bu durum ülkede gerçekleşen her darbe sonrasında gerçekleşmişti. Ülkenin demokratikleşmesi için onca can gitti. Onca insan bu uğurda hayallerini, geleceğini kaybetti. İşlemedikleri suçların bedeli ödetildi. Adnan Menderes’i idam sehpasına kim gönderdi? Suçlu çok ve tarih hepsini yazacak! Daha aydınlık ve demokratik bir Türkiye için…
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kalın sağlıcakla…


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

İsale hattı patladı  tonlarca su denize aktı
5 liralık şifa kaynağı
Bodrum’da alt yapının 23,5 kilometresi tamamlandı
Kapiz: "14 yıl sonra 2'nci lige çıkmak istiyoruz"
Denizden 420 Bin 288 Poşet Katı Atık Toplanıldı
Osman Gürün'ü kim yanıltıyor Allah aşkına?!
İYİ Parti’de Devir Teslim…
Vatandaşın isyan ettiği su faturalarına 3 taksit seçeneği

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech