İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Milli Mücadele Sadece Yunanlılara Karşı Mı Verildi

(193 Duygu)
(169 Duygu)
(153 Duygu)
(160 Duygu)
(161 Duygu)
(153 Duygu)
(157 Duygu)
 

Sinankivanc.jpgBirinci Dünya Savaşı yıkımlarla sona erdi. Onlarca insan hayatını kaybederken bir o kadarı da sakat kalmıştı. Onlarca insan yerlerinden yurtlarından göç etmiş, en sevdiği insanları kaybetmişti. Bunun yanı sıra Osmanlı, Avusturya Macaristan ve Almanya için yeni bir dönem başlıyordu. Osmanlı ve Avusturya Macaristan İmparatorlukları yıkıldı.
Ancak şunu açıkça belirtmek gerekiyor ki hiçbir imparatorluk Osmanlı kadar acı bir şekilde son bulmadı. Tarihimizin büyük kısmını kapsayan koca imparatorluk acılar içerisinde yok olmaktaydı. Bilmeyenlere söyleyelim savaşın sonucunu belirlemek için yapılan Paris barış konferansında Osmanlı’nın nasıl parçalandığı masaya yatırılmıştı. Merak edenler ABD Dışişleri Bakanlığı arşiv belgelerinden görebilir. Avrupa ve ABD’nin bu topraklar üzerine nasıl üşüştüğünü görebilirsiniz.
Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıktığında işler hiçte istenildiği gibi değildi. Gel bizim mücadelemize başkanlık et diye haykıranlar yoktu. Samsun’da onu bekleyen onlarca insan yoktu. Resmi görevi nedeniyle karşılamaya gelen yetkililerden başka kimse yoktu. Halk bıkkın ve yorgundu.
15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir işgal edilmişti. Bu işgal sonrasında Ege bölgesinde başlayan Kuvayı Milliye hareketinin Milli Mücadele de önemli bir yeri bulunmaktadır. Sadece Ege’de mi? Ermeniler tarafından işgal edilen Doğu illerimizde, Fransızlar tarafından işgal edilen güney illerimizde, İngiliz askeri varlığı karşısında Karadeniz de buna benzer direnişler oluşturulmuştu.
Haritayı açıp şöyle bir bakarsanız bu işgallerden sonra ne kadar toprak kaldığını görebilirsiniz. Urfa’ya Şanlı, Maraş’a Kahraman, Antep’e Gazi unvanı nasıl verildi? Sütçü İmam sadece bir üniversite adı değil… Şahin Bey sadece bir ilçenin adı değil… Yörük Ali bir türkünün adı değil… Nene Hatun anıtının önünde şöyle bir durup düşünün… Bu insanlar ve daha niceleri bu topraklar için neler yaptılar. En değerli varlıkları hayatlarını bu vatan uğruna verdiler.
Onca yıldır savaşan halkın üzerinde derin bir bıkkınlık olduğu bir gerçektir. Bu bıkkınlığı kaldırma ve yeniden savaşa girmek Mustafa Kemal ve arkadaşları tarafından son derece zor olmuştur. Bunun yanı sıra İngilizlerin tehditleri altında İstanbul bürokrasisi bu direnişlerin aleyhinde faaliyet yürütmüştür. Sanmayan ki bu propagandalar başarısız oldu. Tam tersine Anadolu’da son derece etkili oldu. Onca isyan çıktı.
Milli Mücadele işte tam da böyle bir dönemde başladı. Bu süreçte yerelde son derece önemli mücadeleler verdi. Bu mücadeleler nihayetinde Ermenileri Çetelerini, Fransızları ve İtalyanları topraklardan çıkardı. Ancak Yunanlılar Ege bölgesinde İngiltere’nin desteğiyle son derece etkin bir güç haline gelmişti. Milli Mücadele’nin bir başka önemli dönüm noktası ise düzenli orduya geçilmesi olmuştu. Bu süreçte bölgesel direnişlerde son derece önemli olan bazı isimler düzenli ordunun kuruluşuna karşı çıkarak isyan ettiler. Bu isyanları bastırmak hiç de kolay olmadı.
Milli Mücadele kimlere karşı verildiğini yeniden düşünmek gerekiyor. Bunun için kimilerinin oturup günü kurtarmak için yazdığı yazılara, söylediği sözlere bakmayın. Herkes iddialarını ispatlamakla sorumludur. Bu iddiaları ortaya atanlar maalesef kanıtlayacak bir delil gösteremediler. Yazın yazın, konuşun konuşun ancak şunu bilin ki tarihi değiştiremeyeceksiniz. Tarih neyse odur.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kalın sağlıcakla…


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

İsale hattı patladı  tonlarca su denize aktı
5 liralık şifa kaynağı
Bodrum’da alt yapının 23,5 kilometresi tamamlandı
Kapiz: "14 yıl sonra 2'nci lige çıkmak istiyoruz"
Denizden 420 Bin 288 Poşet Katı Atık Toplanıldı
Osman Gürün'ü kim yanıltıyor Allah aşkına?!
İYİ Parti’de Devir Teslim…
Vatandaşın isyan ettiği su faturalarına 3 taksit seçeneği

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech