İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

İKİNCİ RAUND: KENEVİR

(213 Duygu)
(162 Duygu)
(169 Duygu)
(160 Duygu)
(161 Duygu)
(171 Duygu)
(161 Duygu)
 

Sinankivanc.jpgMemleketi seçim heyecanı sardı. Kim aday olacak, kimler aday olamayacak… İstanbul, Ankara ve İzmir’den hangi aday kazanacak tartışmaları sürerken Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan dikkat çekici bir çıkış yaptı: Kenevir yetiştireceğiz! Bu çıkış aslında yıllar öncesinde gelen bir hesaplaşmayı hatırlattı.
ABD Başkanı Nixon seçim propagandası olarak ülkedeki uyuşturucuya savaş açacağını belirtmişti. Nixon’un bu sosyal çizgide propagandası onu başkanlık koltuğuna getirmişti. Nixon’da oyların karşılığı olarak dünyadaki Haşhaş üreticilerine karşı adeta savaş açtı. Ancak bu savaşın perde arkası hiç de hiç göründüğü gibi değildi. Çünkü ABD’de satılan uyuşturucunun asıl kaynağı Uzakdoğu’ydu. Çünkü yıllardır Uzakdoğu’da yetiştirilen haşhaştan uyuşturucu maddeleri yapılıp satılıyordu. CIA bu konuda daha 1950’li yılların başından itibaren kapsamlı raporlar tutmuştu. Ancak Uzakdoğu’da komünizm karşısında savaştığını iddia eden gerillalar kaynak olarak uyuşturucu satışını kullanıyordu. Bu nedenle bu ülkelerdeki haşhaş üretimi görmezden gelinerek Türkiye’ye yöneldiler. Türkiye’de üretilen haşhaşın ne kadarının yasadışı faaliyetlerde kullanıldığı konusunda ülkemizde maalesef herhangi bir veri bulunmamaktadır. Bu verilerin tamamı ABD tarafından hazırlanan raporlardan alınmıştır. Ancak Türkiye’de yetiştirilen haşhaşın tıbbi alanda önemli bir rolü vardı. Türkiye’deki haşhaş üretimine savaş açmak aslında bu alanda da önemli zorluklar çıkarabilecekti. İşte tam bu noktada ABD’de sentetik ürünler üretilip satılmaya başlandı. Bu sentetik ürünlerin doğal ürünlerden elde edilenden son derece farklıydı ve talep görmüyordu. Bu talebi artırmak için Türkiye’deki haşhaş üretiminin durdurulması gerekiyordu!
Haşhaş üretimi konusunda CIA’nın hazırladığı raporlara bakıldığında son derece önemli bilgilere yer verilmektedir. Türkiye’de Afyon diye bir il bulunmasına karşın ABD’nin baskıları karşısında Haşhaş ekimi kotalar sayesinde yetiştirme alanları daraltılmıştı. ABD’nin tüm çabasına ve tehditlerine karşın bir türlü son verilmeyen haşhaş ekimi 12 Mart Muhtırası sonrasındaki darbe yönetimi tarafından tamamen yasaklandı. Bu yasağın kalkması çok sürmedi ülkenin yeniden demokratikleşme sürecine girmesiyle haşhaş ekimi yeniden gündeme gelmiş ve seçim meydanlarında ki en önemli propagandalardan birisi olmuştur. Nihayetinde Bülent Ecevit başbakanlığındaki hükümet bu yasağı kaldırdı.
Haşhaş ekim yasağının kaldırılması ABD tarafından büyük tepkiyle karşılanmıştır. Bu süreçte Türkiye’ye gelen ABD’li yetkililer Afyon’da yaptığı ziyaret sonrasında hazırladıkları raporda Anadolu tarihinin önemli bir yere sahip olan ve Hitit parasının üzerinde amblem olarak kullanılan Haşhaş’ın toplumsal hafızada önemli bir yeri olduğu belirtilmiştir. O gün tüm baskılara karşın hükümet geri adım atmamıştı.
Kenevir ile ilgili geçenlerde okuduğum bir yazıda son derece ilginç bir başlangıç yapılmış. Kenevir denildiğinde aklınıza ne geliyor? Marihuana mı? Evet! Haşhaş denildiğinde aklınıza ne geliyor? Uyuşturucu mu? Evet! Oysa bu iki bitkide son derece önemli bitkilerdir ancak bu kavramlarla öylesine bağdaştırılmıştır ki üretimde önemli bir yere sahip olan ürünler maalesef yasadışı ürünlerle bir tutulmaktadır. Yıllarca süren bu algı operasyonları çok başarılı oldu.
ABD tarafından yıllarca Türkiye uyuşturucu kaçakçılığında önemli bir kavşak olduğu gibi önemli bir kaynak olduğu da iddia edilmiştir. Bu konuda yine ABD arşiv belgelerine bakıldığından Ortadoğu’dan Avrupa’ya giden uyuşturucuların bir kısmının Anadolu üzerinden gittiği belirtilmiştir. Ancak bu konuda Türk Emniyet Teşkilatı’nın son derece önemli operasyonları gerçekleşmiştir. Özellikle Adana Emniyet Müdürlüğünün yaptığı operasyonlar neticesinde önemli başarılar elde edilmiştir. Türkiye’nin coğrafi konumunun bu gibi geçişlerde kolaylık sağlayacağı düşünülebilir ancak yine ABD kaynakları ülkedeki operasyonları yakından takip ederek başarılarından uzun uzun bahsetmişlerdir.
Tüm bu faaliyetlere karşın ülkemizde Haşhaş üretimi gibi Kenevir üretimi de sessiz sedasız durdurulmuştur. Kim yaptı niye yaptı sorularını sorabilirsiniz ancak şu an önemli olan bu sessizliği bozmak gerekiyor. Bu durum bilimsel araştırmalara da yansımıştır. Kenevir hakkında maalesef tatmin edici birkaç makale dışında yayın bulunmazken, yapılan tezlerde yeterince değinilmemiştir. Kenevir üretimi konusunda yeni çalışmaların ve üretimi konusunda projelerin ortaya konulması gerekiyor.
Kenevir bir öz kaynaktır. Öz kaynakları kullanarak ülkemizi geliştirebiliriz. Gelişmiş ülkelerin tamamı da böyle yapıyor. Kenevir denildiğinde aklımıza ilk olarak marihuana gelebilir ancak kullanım yeri son derece fazladır. Gıdadan, tekstile, yakıttan, sanayiye kadar birçok alanda kullanılabilen Kenevir, Anadolu içinde vazgeçilmez bir tarım ürünüdür. Yetiştirilmesi bir o kadar kolay olan kenevirin toplumsal hafızada önemli bir yeri bulunmaktadır.
Kenevir üretimi konusunda dünyanın en büyük üreticilerinden birisi olan ABD’nin rahatsız olacağı çok açık… ABD Başkanı Trump’ın bu süreçte Türkiye’ye yönelttiği tehditlerin nedeni de ortaya çıkmaktadır. Ancak ülkemizin öz kaynaklarına sahip çıkmak ve bu kaynakları kullanmak en doğal hakkımızdır. Bu kapsamda Kenevir gibi tarım ürünlerinin yetiştirilmesi son derece önemlidir. Bunun için ilk raundu her şeye rağmen kazandık ikinci raunda da sahadayız. Ve bunu da kazanacağımıza inanıyorum.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kalın sağlıcakla…


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

İsale hattı patladı  tonlarca su denize aktı
5 liralık şifa kaynağı
Bodrum’da alt yapının 23,5 kilometresi tamamlandı
Kapiz: "14 yıl sonra 2'nci lige çıkmak istiyoruz"
Denizden 420 Bin 288 Poşet Katı Atık Toplanıldı
Osman Gürün'ü kim yanıltıyor Allah aşkına?!
İYİ Parti’de Devir Teslim…
Vatandaşın isyan ettiği su faturalarına 3 taksit seçeneği

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech