İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

GEL SANA DEMOKRASİYİ ÖĞRETEYİM

(205 Duygu)
(159 Duygu)
(152 Duygu)
(166 Duygu)
(183 Duygu)
(171 Duygu)
(170 Duygu)
 

Sinankivanc.jpgİkinci Dünya Savaşı’nda ABD bir kez daha kabuğundan çıkmıştı. Ancak bu kez Birinci Dünya Savaşı sonrasında yaptığının aksine bir daha geri dönmedi. İngiltere’nin teşvik ve yönlendirmesiyle yeni düzende rolünü aldı. Soğuk Savaş sürecinde batı bloğunun lideri olarak Sovyet Rusya’ya karşı mücadele verdi. Bu süreçte Özgür Dünya sloganıyla dünyanın dört bir yanına özgürlük götürdü. Güney Amerika’da onca darbe yaşandı, Vietnam’da onlarca insan hayatını kaybetti, Uzakdoğu’da özgürleşmek için iç savaşta bir o kadar insan hayatından oldu ve acılar çekti. Nitekim kimse özgür olamadı. Özgürlük adına çok canlar gitti. Türkiye’de ise bu yıllarda yaşanan darbeler, ABD karşıtı olduğu nedeniyle onlarca insan hayatlarını, hayallerini kaybetti.
Soğuk Savaş’ı ABD kazandı. Ya da bir başka deyişle Sovyet Rusya çekilmek zorunda kaldı. ABD bu zafer sonrasında kısa süreliğine bir zafer sarhoşluğuna girse de kısa sürede bu durumdan çıkmayı bildi. Artık Sovyet Rusya yıkılmış, Stalin çoktan ölmüş, Çin yeni yolunu çizmiş, Avrupa Birliği güçlenmişti. Yani dünya ABD’nin deyimiyle özgürleşmişti. Yeni bir slogan gerekiyordu. Bulmakta zor olmadı! Demokrasi… ABD, özgürleştirdiği dünyaya şimdi demokrasiyi öğretecekti. Bunun için Körfez Savaşı başladı. Onlarca insan hayatını kaybetti. Ortadoğu bir kez daha kan gölüne döndü. Demokrasi adına onlarca çocuk hayatını kaybetti. Artık dünyanın dört bir yanına demokrasi ihraç edilmeye başlandı. Yeni dünya düzeni şekillenmeye başladı.
Ortadoğu’da başlayan Arap Baharı, Suriye’ye kadar gelip takılmasa acaba nereye kadar gidecekti. Ucu bucağı görünmeyen bu dalga Suriye’de acı bir şekilde son buldu. Ortadoğu ülkelerinde Arap baharını heyecanla karşılayan kalabalık aslında ABD’nin ihraç ettiği demokrasi ile karşı karşıyaydı. Tıpkı kola gibi tadı güzel ama sağlığımıza zararlı, bir kez içince sağlığına zararlı olduğunu bile bile içmeye devam ediyorsun. Irak’ta başlayan süreç sonrasında dönüp dolaşıp Suriye’ye kadar geldi. Orada tıkandı bir türlü açılmadı. İran ve Rusya’nın Suriye’de frenlediği Arap Baharı rengini göstermeye başladı.
Tüm yaşananlara karşın ABD bundan hiç vazgeçmedi. Dünyanın dört bir yanında demokrasi götürmeye devam ediyor. Bu durumda sadece ABD dışından değil ABD içinden de önemli tepkiler yok değil. Hatta ABD’nin bu politikasını en çok eleştiren isimler ABD’de yaşamaktadır. ABD Başkanı D. Trump bile bu duruma isyan etmişti. Haklı olarak o bile dünyanın bu kadar geniş bir kesiminde akla hayale gelmeyen operasyonlar yapmanın artık akıllıca olmadığını düşünenlerden… Bunun için yeni bir strateji üzerine çalışmaktadırlar.
ABD’nin yeni stratejisi Soğuk Savaş sürecinde sıkça kullanılan bir sistem olan ülkeler de bağımlı yöneticilerin gelmesini sağlamaktır. Tarih boyunca birçok ülkenin kullandığı bu strateji en kolay ve en eski yöntemlerdendir. ABD kilometrelerce öteye asker göndermektense daha güçlü argümanlar kullanmaya başladı. Bunların başında da ekonomi silahı gelmektedir. Bunun yanı sıra elinde güçlü silahlar olduğu kesin ve bunları kullanmaktan hiç de sakınmıyor. Ancak bunun denenmesi ve sonuçlarının iyice görülmesi gerekiyor. İşte Suriye için atılan adımda bundan ibaret. ABD, Suriye’den çekilmekle bunu yapıyor. Bölgede askeri anlamda olmayacağını belirtse de bölgede varlığı daima devam edecek. ABD’nin bölgede kendine bağlı bir yapı kurduğu açık bir şekilde ortadadır. YPG terör örgütüne bu alanda yıllardır yaptığı desteği devam ettirmeye kararlı… Bu konuda Türkiye’yi de açık bir şekilde tehdit etmekten çekinmedi.
Bu stratejinin bir ayağını da Venezuela’da denemeye çalışıyor. Dün haberlerde Venezuela başkanı Maduro’ya karşı halk sokağa çıktı. Muhalefet, orduya destek için çağrı yaptı. Çağrısı çok ilginç, demokrasiyi koruyan orduya ihtiyacımız var. Bu ifadeler çok tanıdık. Bizde de yıllarca demokrasinin koruyucusu ilan edilen ordu, sık sık demokrasiyi kurtarmak için müdahale etti. Sonrasını hepimiz biliyoruz. Başta ordu olmak üzere zararını görmeyen kalmadı. Venezuela’da buna benzer bir durum oynanıyor. Venezuela’da Maduro’ya karşı sert bir muhalefet var. Bu muhalefet ABD ile işbirliği yaparak yönetimi ele geçirmeye çalışıyor. Darbenin ayak sesleri duyulmaya başlandı. Maduro bu noktada ne yapacak bilinmez ancak muhalefetin gücünü gittikçe artırdığı kesin… ABD bir kez daha sahnede ve Arap Baharında uyguladığı stratejiyi uygulamaya çalışıyor. Maduro’nun bu süreçte atacağı adımlar son derece önemli yıllardır ülkede son derece kötü bir ekonomi var. Maalesef bu konuda yeterli adımlar atamadı. Halkın bu sıkıntıları ABD’nin ve onun yandaşlarının işine geldiği açık. Venezuela’da eğer bir başarı kazanılırsa bunun sadece o ülke ile sınırlı kalacağını düşünmüyorum. Diğer Güney Amerika ülkelerine sıçrama ihtimali var. Nelerin olacağını göreceğiz.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kalın sağlıcakla…


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

İsale hattı patladı  tonlarca su denize aktı
5 liralık şifa kaynağı
Bodrum’da alt yapının 23,5 kilometresi tamamlandı
Kapiz: "14 yıl sonra 2'nci lige çıkmak istiyoruz"
Denizden 420 Bin 288 Poşet Katı Atık Toplanıldı
Osman Gürün'ü kim yanıltıyor Allah aşkına?!
İYİ Parti’de Devir Teslim…
Vatandaşın isyan ettiği su faturalarına 3 taksit seçeneği

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech