İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Oniki Ada ve İsmet İnönü

(90 Duygu)
(69 Duygu)
(82 Duygu)
(77 Duygu)
(83 Duygu)
(69 Duygu)
(72 Duygu)
 

Sinankivanc.jpgİkinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde Almanya’dan daha hazırlıklı hiçbir devlet yoktu. Almanya gerek askeri gerekse siyasi olarak bu savaşa o kadar hazırlanmıştı ki, önüne ne geldiyse yakıp geçti. Fransa, Belçika, Hollanda derken Avrupa’nın neredeyse tamamı Nazilerin eline geçmişti.

 Ancak Hitler’in hedefinde Sovyet Rusya toprakları vardı. Üstün ırkını yerleştireceği zengin topraklar… Yönünü Sovyet Rusya’ya çevirdiği günlerde Ankara’da Almanya Büyükelçisi Franz von Papen Türk bürokratlarla sıkı fıkı olmuştu bile. Neredeyse her akşam Almanya Büyükelçiliğinde verilen kokteyllerde sabaha kadar süren eğlenceler vardı. O zamanlar Ankara küçük, Almanya Büyükelçiliği ile İngiltere Büyükelçiliği arası uzak değil… Devlet kurumları neredeyse kapı kapıya… Franz von Papen, konuşmalarında bol bol zaferlerinden bahsederken daha kazanacakları çok zafer olduğunu söylüyor. Sovyet Rusya sonra… Sonrası Ortadoğu… Türk yetkililer hop oturup hop kalkıyorlar. Trakya sınırına kadar gelen ateş her an içeri düşebilir. Naziler yönünü her an güneye çevirebilirdi.
Ankara’da herkes rahat görülse de gergin hava savaş boyunca hiç eksik olmadı. Bu gergin hava da serin bir Adana akşamı tarihi bir görüşmeye tanıklık ediyordu. İsmet İnönü ile görüşen İngiltere Başbakanı Churcill, Türkiye’nin İkinci Dünya Savaşı’na girmesi için elinden gelen her şey yaptı. İnönü kararlıydı. Türkiye böylesine bir savaşı kaldıramazdı. Türkiye’nin savaş girmesi hususunda kamuoyu ikiye bölünmüştü. Her ne kadar İngiltere yanında yer almasını isteyenlerden çok daha fazlası Franz von Papen’in cömert ödemeleri sayesinde Almanya’nın yanında savaşa girmemizi istiyorlardı. İsmet İnönü bunca savaşa katılmış biri olarak savaşın nasıl bir felaket olduğunu çok iyi biliyordu. Sıcak odalarında cömert ödemeleri ile yazılan yazılarla savaşa girilemeyeceğini, devletin kaderinin şekillenemeyeceğini ülkede en bilen insanların başında geliyordu.
Stalin’in çağrısı üzerine İsmet İnönü’ye yeni bir teklif yapıldı, Balkanlar üzerinden Almanya’ya yapılacak saldırıya izin vermesi. İnönü bunun savaşın içinde olmaktan farkı olmadığını tekrar ederek reddetti. Ankara bu görüşmeyi el altından Almanya’ya sızdırdı. Franz von Papen deliye dönmüştü. Dışişleri Bakanı Numan Menemencioğlu ile yaptığı görüşme de iddiayı sordu. Dışişleri Bakanı görüşmeyi doğruladı. Dahası İngiltere’nin kendilerinin savaşa girmesi hususunda ısrarlarına değindi. Ancak tüm baskılara karşı Almanya karşısında savaşa girmeyeceklerinin güvencesini verdi. Menemencioğlu bunun nedeni olarak kendisinin ve ülke yönetiminin Alman hayranı olduğunu, Almanya’nın savaşı kazanacağına inandıklarını söyledi. Franz von Papen gururla bakanlıktan ayrılırken aslında diplomatik bir manevraya maruz kalmıştı. Dış politika bilen herkes bilir ki diplomasi bir sanattır. Bu sanatı icra etmekte yetenek ister.
Franz von Papen, Türkiye’yi daha fazla etkilemeye çalışmak için kolları sıvar ve yeni adımları içeren yeni bir süreç başlar. Nihayet oniki ada meselesi gündeme gelir. Franz von Papen, Türkiye’nin oniki ada hassasiyetini bildiğinden konuyu masaya getirir. Almanya taraftarlarının sıkı desteğiyle adaların Türkiye’ye bırakılabileceğini söyler. Ancak bu durum Almanya Dışişleri Bakanlığı ya da Hitler tarafından onaylanmamıştır. Franz von Papen tarafından ortaya atılmıştır. Türkiye’yi Sovyet Rusya karşısında planlanan Kafkasya hareketinde kullanmak için bir anahtar olarak kullanmak ister. Ancak İsmet İnönü, Şükrü Saraçoğlu ve Numan Menemencioğlu üçlüsü Franz von Papen’in böylesine bir söz karşısında adım atmanın ne kadar tehlikeli olduğunu bildiğinden kabul etmez. Bu meselenin böyle bir çözüme kavuşamayacağını yine diplomasi bilenler bilir.
Almanya, Sovyet Rusya düzlüklerinde çamura saplandığında yıkılmaz denilen Nazi dünyası hızla çözülmeye başlar. ABD’nin de savaşa girmesi üzerine Almanya makûs kaderini yaşar. Adolf Hitler için her şey sona ermişti. Savaş sonrasında dünya yeniden kurulur. Sovyet Rusya, İngiltere, Fransa, ABD ve Çin dünyayı yeniden şekillendirir. Stalin, Türkiye’ye kızgındır. Savaşta Avrupa’nın neredeyse bütün yükünü omuzlarına almasından Türkiye’yi sorumlu tutar ve faturayı keser, Kars ile Ardahan Sovyet Rusya’ya verilecekti. Boğazların statüsü yeniden şekillenecekti. Türkiye savaş sonrasında Sovyet Rusya ile karşı karşıya kalmıştı. Bunun üzerine diplomasimiz hamleler yapmaya başlar. İngiltere’nin yaşlı kurdu Başbakan Churcill’e durum ulaştırılır ve Almanya’nın tüm baskısına karşın tarafsız kaldıkları vurgulanır. ABD, bu süreçte Türkiye’nin yanında yer almayı istemez. Ne yaparsa yapsınlar havasına girer. Stalin kararlıdır. Churcill stratejik bir hamle yaparak bu durumu engeller. ABD’nin yanımızda yer almasını sağlar. Şimdi biraz daha geriye gidip oniki adanın Naziler tarafından bize verildiğini düşünün… Tüm diplomasi unsurlarını bir kenara bırakın. İkinci Dünya Savaşı sonrasında ne olurdu. İsmet İnönü’ye bu kadar kızacağınıza, biraz daha okuyun. İkinci Dünya savaşında yaşananlar sonrasındaki gelişmeleri okudukça savaşın uzağında tutmayı başaran insanları bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kalın sağlıcakla…


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

İsale hattı patladı  tonlarca su denize aktı
5 liralık şifa kaynağı
Bodrum’da alt yapının 23,5 kilometresi tamamlandı
Kapiz: "14 yıl sonra 2'nci lige çıkmak istiyoruz"
Denizden 420 Bin 288 Poşet Katı Atık Toplanıldı
Osman Gürün'ü kim yanıltıyor Allah aşkına?!
İYİ Parti’de Devir Teslim…
Vatandaşın isyan ettiği su faturalarına 3 taksit seçeneği

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech